Egyik kommentelő kollégánk nemrégiben elköltözött Magyarországról Angliába, és ma küldött élménybeszámolót arról, hogy milyen volt az első hónapja idegenként egy másik országban.
Röviden beidézek néhány részletet a leveléből:
„A leglényegesebb különbséget abban tapasztalom Magyarország és Anglia között, hogy itt az emberek meg tudnak élni a fizetésükből. A minimálbér gyakorlatilag ezer font. Ebből az ember tud bérelni egy szobát normálisabb helyen, ami kb. 400 font. Ebben minden számla benne foglaltatik, még a net is. Kb. 100 fontból megvan a bérlete. Megint száz fontból megvan az ennivalója, esetleg az egyéb költségek, mint telefon vagy tisztítószerek stb. Marad 3-400 fontja a minimálbérből, úgy, hogy nem nélkülözik, nem spórol, hanem normálisan megvan. Ezt elköltheti, vehet tabletet, vagy játékokat, könyvet, részt vehet tanfolyamon stb.
Egyik ismerős a minap kapta meg a befejezett munkájáért a pénzt, kb. 1800 fontot. Úgy, hogy önadózó. Ebből valószínűleg nem is kell majd adóznia jövő áprilisban, mert nem ér el egy adott szintet összesen. Áprilistól áprilisig tart itt az adóév és ha nem éri el a bevétel a megadott minimumot, akkor nincs adó, csak a TB-t kell kifizetni, ami valami 100 font az egész évre.
Alapvetően azt látom, hogy Magyarországon nem elég, ha jó vagy, ha ismersz jól egy szakterületet, ha van ambíciód, ha érdekel a szakterületed. Az is kell, hogy legyen elég papírod, hogy legyenek ismerőseid, akik segítenek, beajánlanak, egyengetik az utad, hogy legyen elég kezdőtőkéd.
Itt meg egyszerűen elég az, hogy jó vagy és van szándékod dolgozni.
Csak azt sajnálom elképesztően, hogy nem angol az anyanyelvem. Ha az lenne, vagy már mondjuk 18 évesen kijöttem volna, akkor nagyon jól állnék most.
Itt előre lehet lépni elég könnyedén, ha az ember veszi a fáradtságot.
Ja, amúgy összeszámoltam és ez alatt az egy hónap alatt 868 fontot kerestem, ami valamivel több, mint 300 ezer Ft. És nem dolgoztam egyik héten sem többet, mint 30 óra.”
Az merült fel bennem a levéllel kapcsolatban, hogy vajon mitől függ az, hogy egy adott országban milyen az életszínvonal? Milyen összetevői vannak ennek, hogyan jön ez ki?
Valaki le tudná vezetni pontosan, hogy Angliában miért ennyivel magasabb az életszínvonal, mint Magyarországon? Vagy bármely két másik országot összehasonlítva.
Az emberek többet dolgoznak? Vagy jobban? Tanultabbak? A kormány hozzáértőbb? Vagy másképpen definiálja saját szerepét? Vagy valami egészen más az ok?
brokev7 mondta
Costa Rican kb annyi a minimal ber, mint itthon. Ebbol egy nicaraguai vendegmunkans egy 6 tagu csaladot is fent tart otthon, hazakuldi a fizetese haromnegyedet es meg neki is marad valaki. Nem mondom, hogy magasabb szinvonalon elnek, de boldogabbak. A munanelkulisegi rata is sokkal alacsonyabb, ami szinten nem utolso tenyezo. Tudnak es szandekukban all dolgozni.
A kerdesedre valaszolva a miertet meg nem sikerult megfejtenem.
Emu mondta
A választ én is várom. Aki korrekten tudja, és tud és akar is tenni valamit a dologgal kapcsolatban, annak támogatnám a politikai karrierjét.
Nem örülök, hogy gazdasági okokból kellett elköltöznöm otthonról, és nem csak a felfedezés kedvéért. Eredetileg haza akartam menni fél-egy év után, de két hét kintlét után rájöttem, hogy én nem akarok abba az őrült közegbe visszamenni.
“Itt meg egyszerűen elég az, hogy jó vagy és van szándékod dolgozni.” Igen, ez egyszerűen hatalmas, felszabadító érzés.
Bence mondta
És Anglia még nem is a legjobban fizető ország! A skandináv államok, és a benelux államok mind magasabb bért adnak ugyan azért a munkáért. És itt a munkán van a hangsúly. Amihez szakértelem kell, és sok emberi munkát igényel, az itt is sokba kerül. (Jelenleg én is Londonban lakom.) Ami gépesített, és olcsón előállítható, az viszont itt sokkal olcsóbb, mint Magyarországon.
De ott van a mérleg másik oldala, a fejlődő országok, ahol pedig annyira olcsó a munkaerő, hogy akár napi egy tál rizsért lehet munkást találni, aki hajlandó is lesz egész nap dolgozni.
Hogy mi ennek az oka? Hm… Én is várom a nálam okosabbak magyarázatát erre a jelenségre.
prolizoli mondta
Hát izé…egész pontosan nem fogom tudni levezetni minden összetevőjét mert elég összetett politikai és gazdasági tényezők sorozatából áll és én mint laikus nem is ismerem mindet, viszont az országok és lakosai gazdag -ságának egy elég pontos viszonyítási alapja az adott ország össz GDP-je és főleg az ebből egy főre eső GDP-je.
Arról van szó, hogy a GDP (Bruttó hazai termék) az magában foglalja az összes árut és szolgáltatást, amit egy nemzet otthon előállított egy adott év során.
Gondolom megegyezhetünk abban, hogy minél több, egy főre eső árut és szolgáltatást tud előállítani, nyújtani egy közösség annál gazdagabb. Valamint annál valószínűbb, hogy a közösség egyedeinek életszínvonala magasabb.
Persze ez azér nem ennyire egyszerű, mert az életszínvonal szempontjából sok függ attól, hogy az előállított javak mennyire és milyen minőségben fedezik a keresletet valamint, hogy azokat hogyan osztják szét egymás közt a résztvevők és mennyit fordítanak abból további fejlesztésekre valamint az egyedek, polgárok szociális “hálójára”.
Idebiggyesztek pár országot, összehasonlításképpen, hogy érthetőbb legyen miről beszélek.
Első lesz az ország neve, majd a 2012-es évben elért össz GDP-je (USA dollárban) azután pedig az a szám ami az életszínvonal szempontjából számunkra a legérdekesebb, azaz a GDP-ből egy főre eső szám, szintén dollárban. Ami ugyebár úgy jön ki, hogy az össz GDP-t elosztjuk az adott ország lakosainak számával.
USA /……….össz:..16 244 575 000 000 usd…./1 fő: 51 570 usd
N. Britt /…..össz:…2 476 675 000 000 usd…./1 fő: 40 617 usd
Német /……..össz:…3 429 519 000 000 usd…./1 fő: 42 751 usd
Japán /……..össz:…5 960 269 000 000 usd…./1 fő: 46 808 usd
Kína /………össz:…8 221 015 000 000 usd…./1 fő: 6 219 usd
Francia /……össz:…2 613 936 000 000 usd…./1 fő: 41 627 usd
Orosz /……..össz:…2 029 813 000 000 usd…./1 fő: 14 174 usd
Kanada /…….össz:…1 821 445 000 000 usd…./1 fő: 55 261 usd
Magyar /…….össz:…..125 660 000 000 usd…./1 fő: 12 566 usd
Szlovák /……össz:……91 915 000 000 usd…./1 fő: 16 987 usd
Cseh /………össz:…..195 657 000 000 usd…./1 fő: 18 610 usd
Osztrák /……össz:…..394 868 000 000 usd…./1 fő: 46 926 usd
Svéd /………össz:…..523 804 000 000 usd…./1 fő: 53 420 usd
Mint látható Kína esetében, hiába állítja elő az USA után a másik legtöbb szolgáltatást és terméket (főleg terméket), mivel kb. 1,3 milliárd kínai van így az egy főre eső termék kb. 8x kevesebb mint a magas színvonalú gazdasággal rendelkező országokban. Vagyis nagyjából ennyivel szegényebb egy kínai mert annyival kevesebb jut neki belőle.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a multicégek székhelye főleg a gazdag államokban van, ezért a multiknak bedolgozó államok által előállított termék (ami a bedolgozó állam GDP-jébe megmutatkozik) és az abból származó nyereség jó része is a gazdag államokat gazdagítja.
Viszont az elég bizonyos, hogy ha például Magyarország az egy főre eső GDP-jét mondjuk akkorára tudná növelni mint az osztrákoké akkor az életszínvonal is nagyjából ennek megfelelően emelkedne. Na most ez az egyik legfontosabb gazdaságpolitikai kérdés, tehát, hogy hogyan lehetne elérni e növekedést.
Nem minden ország rendelkezik azonos földrajzi fekvéssel, nyersanyagforrásokkal, tudományos és közösségi háttérrel, oktatási színvonallal, politikai gárdával és még csomó más mindennel. Összefüggő dolgok ezek, bel és külpolitika, bel és külgazdaság, oktatásügy, fejlesztések meg még csomó minden más amiről minden politikusnak és közgazdásznak más a véleménye.
nev3rlive mondta
erossen egyszeru.. ott a kozpont ahol minden szep es jo de azert mert az osszes tobbi ami a kornyeken van neki dolgozik , mi itt azert vagyunk szarul mert mi vagyunk a rabszolgajuk azoknak, hogy nekuk olyan szep meg jo legyen legyen…. ennyi.
tomskythe mondta
Az is számít, hogy a lakosság hány százaléka dolgozik. Itthon kb. 2,8 millió ember dolgozik. 8 száz ezer közalkalmazott. Akiket a többiek tartanak el. Nem beszélve a nyugdíjasokról és a gyerekekről.
Aztán a politikusok kiárulták a szolgáltató ipart, a bankokat. Ezért az egyik legdrágább rezsijű és megélhetésű ország lettünk.
Thirdeye Magister mondta
nev3rlive írta:
Hajlok rá hogy ez lehet a dolog mögött . Hiszen egy híres gyarmatosító országról van szó , a gyarmatosításhoz pedig kellenek a rabszolgák akik ingyen dolgoznak és még le is lehet őket köpni .
Jelen esetben arról lehet szó , hogy aki nem akar rabszolgai oldalon állani az elmegy itthonról , és átáll a gyarmatosítókhoz . :-)
Francois Villon2.0 mondta
Nem mindegy nekünk kisembereknek,hogy mit miért?
A lényeg az,hogy el kell menni jobb helyre a rossz helyről.
Thirdeye Magister mondta
” Az emberek többet dolgoznak? Vagy jobban? Tanultabbak? A kormány hozzáértőbb? Vagy másképpen definiálja saját szerepét? Vagy valami egészen más az ok? ”
Szerintem egyszerűbb a dolog . Ragadozó világban élünk . Nem csak az állatok ragadozzák egymást , hanem az emberek is . Ezt rendszerint figyelmen kívül hagyjuk . Biztosan azért , mert nem szeretünk szembesülni ragadozói mivoltunkkal. :lion:
Az antilop semmivel nem rosszabb az oroszlánnál . Túlélésre van berendezkedve .
De sajnos az oroszlán is . :-)
Thirdeye Magister mondta
Francois Villon2.0 írta:
Nem , nem mindegy ! Mert ha nem jössz rá a miértekre , akkor örökké kis ember maradsz . De ha neked ez jó ……. ;-)
Jaklin mondta
Thirdeye Magister írta:
Van az a fajta ember, aki sokat gondolkodik, mi miért, de nem csinál semmit. Van a másik, aki nem gondolkodik, csak csinálja… Vajon melyik jut el messzebbre? ;)
Thirdeye Magister mondta
Jaklin írta:
Hát igen , elég nehéz legyőzni magunkban bizonyos kondíciókat hiszen ott van az a program , hogy ” gondolkozz mielőtt cselekedsz ” . Tök jól hangzik nem ?
Csak akkor kezdünk ebben kételkedni amikor rájövünk , hogy a gondolkodásunk tele van vírusokkal . Ezek pedig blokkolnak .
Az életszínvonal szerintem igazából attól függ mennyire vagyunk szabadok ezektől a vírusoktól , bárhol is éljünk .
Amúgy lenne egy kérdésem az Angliában élőkhöz . Milyenek az Angol emberek ? Gondolkodásban , az élethez való viszonyulásban .
aelod mondta
„Valaki le tudná vezetni pontosan, hogy Angliában miért ennyivel magasabb az életszínvonal, mint Magyarországon? Vagy bármely két másik országot összehasonlítva.”
Itt nem fogok most GDP-vel és ilyen olyan mutatókkal dobálózni. Csak a saját meglátásom írom le.
Nem lehet a két országot összehasonlítani és nem is szabad. Ez éppen olyan, mint amikor a 7x bajnok Michael Schumachert hasonlítanánk össze a Baumgartner Zsozsóval mert ugyebár mindkét egyén Formula 1-es pilóta volt. Viszont két teljesen eltérő kategória. Az Egyesült Királyság nyugati nagyhatalom. Habár manapság meggyengült kissé, de a történelem folyamán befolyása a világpolitikára/gazdaságra megkérdőjelezhetetlen. Mindkét világégést győzelemmel abszolvált habár gyarmatbirodalma szétesett, de még így is erős befolyást tud fenntartani a volt gyarmat országai felett.
Ellenben hazánkkal (szándékosan nem használom az ilyenkor megszokott „kis” jelzőt). 2x jöttünk ki vesztesen mindkét háborúból, utóbbiból pedig egy rossz szövetséges oldalán, aminek a mai napig isszuk a levét és nap mint nap esdeklünk „isten ajándékainál” bocsánatért. (bár ezt teszi egész Európa manapság) Aztán jött egy kis kommunizmus, amit pontosan a nyugati nagyhatalmak szabadítottak a keleti blokk országaira. Amíg nálunk tervgazdálkodás folyt alibi munkákkal kölcsönből élve (lsd. Kádár) addig a nyugaton szépen ment a kapitalista fejlődés. Hazudnék, ha csak azt a bizonyos átkos korszakot okolnám, azért amiért itt tart az ország. Hiszen ékes példája az ellenkezőjére Németország. A németek képesek a legnagyobb tragédia után is leporolni magukat és felállni/újrakezdeni (I. és II: vh.). (A német gazadaság viszi működteti ezt az EU-nak nevezett gittegyletet is.) Mi miért nem tudunk fejlődni? Az ok véleményem szerint a fejekben keresendő. Sokakkal elhitették a „merjünk kicsik lenni” szlogent és sokan el is hiszik. Még mindig a komcsi tempó dívik csak ma máshogy hívják. A mutyi, a háver helyzetbe hozása hiába egy dilettáns és nem ért semmihez akkor is ő kapja meg a zsíros falatot, a melót, a satöbbit…
Great mondta
Az emberek többet dolgoznak? Vagy jobban? Tanultabbak? A kormány hozzáértőbb? Vagy másképpen definiálja saját szerepét? Vagy valami egészen más az ok?
A különbségeket onnan eredeztetem, hogy errefelé a kormány másképpen definiálja a szerepét. Ehhez jön a kormányzásra alkalmatlan bagázs kormányszerepben. A többi ennek kovetkezménye.
Magyarországon hagyománya van annak a kormányzási modellnek, ami nem hagyja élni az embereket. Ezért nem tud kimászni az ország ebből az állapotból és nem is fog tudni, amíg a politikai felfogás nem változik. Egyik kormány jön a másik után, aminek nincs más szándéka, mint lerabolni amit lehet. Rövidtávban gondolkodnak. Nem gondolkodnak abban, hogy elkezdeni fejleszteni, képezni az embereket, segíteni nekik jó törvényekkel, lehetőségekkel, hogy akarjanak és tudjanak nagyobb dolgokat véghezvinni, amivel erősítenék a Magyarország nevű közösséget, mert ez hosszútáv, amibe bele kellene fektetni munkát a kormány részéről, ami kockázatos.
Ezt mi, lentről nem tudjuk megváltoztatni. Bíztatni és segíteni kell az embereket abban, hogy el tudjanak menni másik országba, ahol a kormány másképpen definiálja saját szerepét, hogy tudjanak élni. Ha ez komoly méreteket ölt, akkor majd a kormány kilép az EUból, hazafias maszlagra hivatkozva lezárja a határokat, ami nem old meg semmit, csak az aktuális pár tucat élősködő számára.
Great mondta
aelod írta:
Lehet és kell is összehasonlítani, hogy tanulni lehessen, ami a fejlődés alapja. Vannak törpeállamok, ahol nincs semmi, mégis magas életszínvonalat tudtak elérni, mert megtalálták a szerepüket a világban.
Ha magyar vagy, Magyarországon költöd el a pénzed, akkor is, ha nem itt kerested, nincs semmilyen adó. Ha külföldi cég vagy, gyere ide, fektess be az országba 50 millió USDt, és nincs semmilyen adó. Ha magyar vagy, de máshol költöd el a pénzed, fizess 15 % adót. Lenne felvirágzás? Lenne. Vannak kormányok, amik pontosan ezt csinálták. Bejött mindegyiknek, tudtommal. Akkor itt miért nem teszik? Mert a parazita nem érti azt, hogy müködj együtt.
qqtyin mondta
nev3rlive írta:
Egyetértek.
A technikai fejlődésnek vannak központjai, “úttörő vidékek”.
Ezt próbálják lekövetni a “többiek”. Ahogy az innovációs stratégia alapján besorolják a vállalatokat, az országokat is besorolhatjuk:
A.) élenjárók;. B.) korai követők;. C.) késői követők
Van egy mesterségesen gerjesztett lemaradás a történelem során, magyarán egyszerre nagy régiók nem kapaszkodhatnak fel. Ezek a 50-100 évnyi lemaradások mindig megmutatkozhatnak. M.o. a B-C kategória között lavíroz, attól függően kinek kell finanszírozni és mekkora anyagi vonzattal bír a beruházás.
“A lábujjhegyre ágaskodó
nem áll sokáig,
a nagy léptekkel rohanó
nem megy sokáig…”
Kell is az idő a megértéshez, az ostoba bamba lakosságra amint rászakad a technika, nem fog tudni felzárkózás és képzés híján mit kezdeni vele. Borzasztó egyszerű így az emberek ellen fordítani a technikát. Magyarország is egy ilyen eset. Jólét, gazdagság, áruktól roskadozó polcok: ezeket követelték a barmok, meg is kapták, de ennek ára volt / van. A fejlődést bukfenc követi.
Ami még hirtelen eszembe jutott példaként, hogy ahogy megyünk keletebbre mindig a nyugaton selejtezett gyártósorokat, licenszeket veszik meg, arra hivatkozva, hogy nincs pénz a legmodernebbre… Pedig igazán rá lehetne jönni, hogy ami az úttörők által kidobált, feleslegessé vált vackok nem teszik éllovassá az új tulajdonost, nem lesz versenyképes. Arról nem beszélve, hogy könnyű az EU vezetésének környezetkímélő rendszerekkel kidülleszteni a mellét, mikor a korszerűtlen, szennyező technikáit kipaterolta Kínába, és egy kontinenssel arrébb megy tovább ugyanaz a műsor.
qqtyin mondta
Francois Villon2.0 írta:
Egyáltalán nem mindegy. Amíg tudatlan kisember vagy, addig marad minden a régiben. Mikro és makro szinten is. A világ pont azért ilyen évezredek óta, mert a legtöbben feladják az elején, és megnyugtatják magukat, hogy jó lesz illúzió. Jó lesz a kék pirula.
(You take the blue pill – the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe.)
Aki nem tud vagy nem akar maga felett uralkodni, majd megteszik helyette mások. Ilyen egyszerű szerintem.
Great írta:
A kormány azt teszi amit diktálnak neki, természetesen ezért cserébe nagyon jól élhetnek érától, kortól és nemtől függetlenül. A felekezetekbe ne menjünk bele :D
A hangsúly azon van, hogy az elitet nem magyar önérzetű, nem magyar érzésű emberek alkotják. Hogyan is vállalnának közösséget a lakossággal. Eszük ágában sincs, pláne, hogy gyarmatosítók kéréseinek eleget téve kaphatják meg a gyümölcsöző üzleti lehetőségek megvalósítására a monopóliumokat.
Mindig az Elme gyilkosaihoz vezetnek a szálak :) Felülről diktálnak mindent. Aki ügyetlenül áll az útba, azt eltapossák.
aelod mondta
Great írta:
Már miért ne tudnánk?
Elvégre demokrácia van vagy mi a szösz, szavazójog és a többi sz@rság… Egyszerűen nem kéne folyton bedúlni a maszlagnak amivel etetnek és olyan embereknek bizalmat adni akiknek nem kéne…
Nagyszerű dolog embereken segíteni. Viszont ami az egyénnek jó lehet hosszú távon a nemzetnek nem feltétlen az.
Ilyen csacskaságot, hogy kilépünk az EU-ból. Ugyan már. M.o akkor fog kilépni az Unióból amikor az feloszlik…A maffiából sincs kiút csak ha beadod a kulcsot vagy kiiktatják az egész famíliát.
Ha viszont komoly méreteket ölt a kivándorlás akkor majd a nyugati országok mondhatják azt, hogy ölég vót drága barátaim nincs több férőhely….
qqtyin mondta
aelod írta:
Mármint melyik maszlagnak? Honnan tudom, hogy kinek érdemes bizalmat adni? (Vagy mi van akkor, ha tudom ki a tuti ember, aki jó lenne vezetőnek, de még nem ismeri szinte senki?) Mikor az emberek a médián keresztül ismernek minden közszereplőt, nem pedig személyesen.
Nem demokrácia van, hanem kriptokrácia.
Kriptokrácia (kryptos,görög: rejtett): a hatalmat gyakorló emberek rejtettek maradnak, és titokban működnek.
A “demokratikus” választások nem egyenlők a döntés szabadságával.
http://img191.imageshack.us/img191/474/1gje.jpg
Francois Villon2.0 mondta
Thirdeye Magister írta:
Nekünk,kisembereknek mi változik az életünkben azzal,hogy tudjuk miért halunk éhen?
Mikor csak odébb megyünk pár kilóméterrel és a becsületesen elvégzett munkánkért többszörösét kapjuk a magyar fizetésnek?
Te már nagyember lettél és nem függsz a mindennapi munkádtól?
Francois Villon2.0 mondta
@ qqtyin:
Oké,felülről diktálnak.
Én ezzel nem tudok foglalkozni,de mondjuk külföldön élek és dolgozok,és jól megélek.
Más tud ezzel foglalkozni,tudja hogy a háttérhatalom irányitja a bolygót,de mindennapi filléres problémái vannak.
Akkor mi a baj az én kisember létemmel?
Okosan éhenhalni jobb választás?
Francois Villon2.0 mondta
aelod írta:
Mi az a “nemzet”?
qqtyin mondta
Francois Villon2.0 írta:
Találó kérdés :)
Eleve érdekes kérdés ez a nemzeti öntudat meg éntudat. Illúzió szagot érzek.
Divatos dolog lett ilyen olyan jelképek, sávok kultusza, miközben a lakosság annyira vegyes összetételű, akkora a keveredés, hogy az igazi ősmagyar / magyar vérvonal már rég nem létezik. Eleve máshogy nézhettek ki elődeink. Egyes közlemények szerint mongoloid vonások jellemezték az “ősmagyarokat” és a XXI.századra egyedül egy kis elszigetelt ukrán határ menti falu őrzi ezt a genetikai vonalat.
Tehát genetikailag sem állun közel az államalapítókhoz, amit meg hiszünk a “honfitársakkal” az sem a saját gondolatunk volt, hanem külső hatásként fertőzte meg nézeteinket.
Nincsenek határok, nincsenek nemzetek, nincsenek országok. Csakis emberek vannak. És a Föld bolygó a mi hazánk. Én egyetértek Julius Andan eszméivel.
Nem eretnekség más helyre költözni, ha tetszik tömegével, lábbal szavazni. Ha igazak a közlemények, akkor az államalapító törzsek is hosszú utat tettek meg idáig, hogy számukra komfortos helyre költözzenek. Most is megtehetjük amit régen megtettek. Nincs ezzel baj.
Bátorság és elhatározás kell, felszámolni a félelmeket, ideológiákat és menni oda ahol jó lesz nekünk.
Francois Villon2.0 mondta
@ qqtyin:
:yes:
Teljesen egyetértek.
Thirdeye Magister mondta
Francois Villon2.0 írta:
Ha tudod miért halsz éhen , akkor azt is tudni kell , hogy mi az ellenszere . Be kell venni az ellenszert .
Francois Villon2.0 írta:
Bizony így van . :-))
A gondolataimtól függök .
Francois Villon2.0 mondta
Thirdeye Magister írta:
És azokat is eszed meg és tálalod fel vacsorára a családodnak?
Thirdeye Magister mondta
Francois Villon2.0 írta:
Nem konkrétan a gondolataimat , hanem azok következményét . :-)
Ha helyesen gondolkodom akkor nincs éhenhalás , ennyire egyszerű !
Bendegoose mondta
Valahogy a Félelem Íze jutott eszembe és az a momentum, amikor az Order megegyezett William-ékkal, akik a személyes fiatalságon kívül megengedték, hogy biztonsági zónákat jelöljenek ki a tagok, ahol nem fog vágásra sor kerülni.
Úgy értem, a magas életszínvonallal rendelkező helyek egyfajta kiválasztás eredményei, a rendszerben való működés során kerülnek kijelölésre, és a többi hely az ezekkel az elsődleges helyekkel való kapcsolatai alapján szerveződik hierarchikusan, egyre lejebb és lejebb lévő lécekkel.
Mint a teatermelés útja. Ha ma megiszol egy teaházban egy jó teát, akkor nagyjából 2 dollárt fizetsz. Míg az anő, aki ceylonon a gyerekével a hátán szedi hozzá a tealevelet, az havonta keres 10-et összesen. Vagyis ő havonta 5 pohár teáért dolgozik és annak megfelelő életszínvonalat tud és próbál fenntartani. Míg a teavállalat tulajdonosai teák millióit ihatják meg.
Nem is tudom hol olvastam, hogy ha ki akarsz deríteni valamit, akkor kövessed a pénz útját. ;)
Az életszínvonal ettől függ és az út mentén szépen le lehet kerülni az aljáig egészen.
Szerintem. Vagy mi.
Bendegoose mondta
@ Jaklin:
Mindkettő egy helyben toporog. Az jut el bárhova is, aki mérlegel, döntéseket hoz és megteszi amit kell…
annamari mondta
prolizoli írta:
1,3 milliád kínai fele annyit termel, mint 314 millió amerikai?
Emu mondta
@ annamari:
Figyelembe véve, hogy mennyire olcsón termel Kína, így lehet fele annyi értékű terméke, mint az USA-nak.
aelod mondta
@ qqtyin:
Melyik maszlagnak? Annak, ameilyik megy itt ’90-óta…és a többség készséggel benyalja, mint Jonnie Depp a napfénybélyege felét a félelem és reszketésben. Ha tudod, ki lenne jó vezető, de őt kevesen ismerik, akkor mellé kell állni és tolni előre. Nem feltétlen igaz az hogy az emberek csakis kizárólag a médián keresztül ismerhetik a közszereplőket. Személy szerint ismerek képviselőket és mindegyikük jó ember. Csak jelenleg esély nincs arra, hogy bármi is megvalósuljon az elképzeléseikből.
Az előző kommentemben úgy látom nem voltam elég cinikus amikor a demokráciát ecseteltem. Naná, hogy kirakat az egész…
aelod mondta
@ qqtyin:
Hogy mi a nemzet?
A nemzet az, aki azt mondta ’48-ban hogy elég volt, aki azt mondta ’56-ban, hogy elég volt, és mert tenni azért, hogy jobb legyen. Vagy menj ki március 15-én Marosvásárhelyre a Postarétre és meglátod mi is az a nemzet.
Mit értesz ilyen-olyan jelképek és sávok kultuszán?
Nem a vér az ami összeköt bennünket. Illetve nem csak az. Hanem a kultúránk a nyelvünk a történelmünk. Ha pedig mongoloid jellemvonású magyarokat keresel akkor menj el Gyergyóremetére. Ott megtalálhatod őket. Az általad említett „ukrán” falu is valószínű, hogy Kárpátalján van.
Genetikailag a nagyapádhoz sem állsz közel, vajon megtagadod őt is?
Francois Villon2.0 mondta
aelod írta:
De ez nem a “nemzet” definiciója,ez mellébeszélés.
Én nem kértem meg senkit 1848-ban semmire.Akik állitólag tettek “valamit” akkor ,azokat nem ismertem.
56-ban sem éltem,nem kértem meg senkit semmire és azóta sem.Soha senki az én nevemben nem cselekedett semmit,soha senki nem tartotta el a gyerekeimet,pláne nem az un. “nemzet” nevében.
Gyergyó pedig történetesen egy beltenyészet(jártam arrafelé,mondhatni) és nem mongoloid ősmagyarok élnek ott,hanem rokonok házasodtak,ami pedig genetikailag torzulást jelent,még a III.Birodalomban is.
aelod mondta
Francois Villon2.0 írta:
Látom nem figyelsz. Gyergyóremetét írtam nem Gyergyó(szentmiklós)t. Apró kis különbség, de ha neked mindegy nem vitatkozom. Nem tudom milyen rokoni házasságokról beszélsz, de biztosan tudod hiszen jártál ott egyszer….mondhatni.
Gondoltam nem kell ide belinkelnem közhelyként a nemzet szó definícióját, de legyen:
Saját összetartozás-tudattal, közös eredettörténettel egy etnikumhoz tartozó egy nyelvet beszélő közösség.
Szerintem nem értettél meg . A nemzet nem attól az, hogy eltartja a gyerekeidet, vagy ha megkéred, tesz valamit a nevedben.
Petőfi, Bem, Pongrácz mindegyikük csak állítólag tett „valamit” (sic!)?
Francois Villon2.0 mondta
@ aelod:
Nem tudom,hogy tettek-e bármit is?
Te honnan tudod?
És miért is lenne fontos nekem bármilyen vélt vagy valós tettük,ha semmi értelme az én és a családom szempontjából?
Ha Kinába költöznék,mert ott jobb lenne,akkor igyekeznék kinainak megfelelő viselkedésformát mutatni kifelé,mert ott az lenne a célszerű.
Magyarkodni miért célszerű,ha csak hátrányom származhat belőle?
Vagy románkodni vagy szlovákkodni,tökmindegy…
A gazdaság és a politika nem nemzeti érzelmű kellene hogy legyen semmi szin alatt,hanem érdek érzelmű.
Az un. “nemzetüket” igyekezhetnének eltartani vagy az eltartásuk önerőből való készségeit segiteni,fejleszteni.
De ez csak lázálom és szócséplés.
Nincs személyes ráhatásom semmire ilyen téren és nem is érdekel.
Nem érdekel az állitólagos “hazám” sem és a “nemzeti” érzelem sem,csak mert szótárakban definiálták őket.
Egész életemben becsületesen dolgoztam és külföldön ezt többszörösen megfizetik.Engem az egész túróból csak ennyi kell ,hogy érdekeljen.
Németország működik a mindennapokban?
Igen,mint látható,érezhető és tapasztalható.
Akkor idejövök.
Bemnek ehhez semmi köze.
aelod mondta
Francois Villon2.0 írta:
A nemzethez való tartozás nem érdekeken alapúl.
Miért „magyarkodás” (ezt az értelmetlen „szót” a liberális baloldal találta ki és használja a mai napig) ha ismerem a történelmünket, beszélem a nyelvünket és megtartom a hagyományainkat? Kinek ártok ezzel? Miért baj ez? A svédek akkor „svédkednek” ? A németek „németkednek” ?
Szerinted mennyire fogadnának el téged Kínában, ha megpróbálnál olyan lenni, mint ők? A szemükben akkor is csak egy gvájló lennél.
Csak egy dolgot kérdeznék mielőtt offnak minősítenék a gondolatmenetet: (és ez már kapcsolódik a cikkhez szorosan)
Szerinted a német nép mitől sikeresebb, mint a magyar? Miért élnek jobban az általad is említett Németországban, mint idehaza? Németországban is voltak történelmi mélypontok ugyanúgy, mint itthon. Mégis ma ott tartanak, hogy Európa vezető gazdasága a német. Ha egy olyan folyamat zajlott volna, le a németeknél mondjuk a II. vh. után, mint ami újból zajlik itthon (emigráció) akkor szerinted itt tartanának?
Tegyük fel ha x év múlva itthon jól mennének a dolgok és vezető gazdaság lenne a magyar, akkor érdekből idejönnél, mert itt jobb az élet és elkezdenél (a te szavaiddal élve) „magyarkodni” ?
prolizoli mondta
annamari írta:
Igen, pontosan.
qqtyin mondta
Bocs aelod, de ne veszekedjünk inkább olyan dolgokon, amik közlemények és nem voltunk ott, pláne nem kritikus megfigyelőként.
Ha elolvasod ennek a blognak a fejlécét, ki van írva, hogy a “..színfalak mögött…”. A fő probléma ott van, hogy te a közleményeket véded, és próbálsz meggyőzni minket arról amiről rég tudjuk, hogy nem igaz. Az a gyanúm, hogy nem olvastad az Elme gyilkosait vagy nem ment át lényeg.
Nemcsak a könyveken keresztül, de BM-es hús-vér belső forrásból tudom, hogy az összes “forradalom” felülről szervezett volt. Közben te és sokan mások azt hiszitek, hogy ez a népharag és az alulról fölfelé törő elégedetlenség terméke.
Fizetett provokátorok, “zsoldosok” vegyülnek a tömegbe, és addig ügyeskednek míg a kivezényelt rendőrökkel, katonákkal (akik körbefogják a békés tömeget) össze nem ugrasztják az embereket. Amennyiben jól felfúvódik az ügy, akkor pedig fegyverraktárakat hagynak őrizetlenül, magyarán fegyvert osztanak.
Utána pedig termelődnek a legendák, a mártírok, múzeumok, könyvek, filmek ezrei. Olyan eseményekből csinálnak évszázadokra szóló “nemzeti” ünnepet, ami nyilvánvalóan egy direkt csinált cirkusz volt. Ma is ugyanaz a játék, mint 3000 éve: kenyeret és cirkuszi játékokat.
Az életszínvonal is felülről kialakított viszonyrendszer része. Nyilvánvaló, hogy mindenütt bele lehetne kényszeríteni az állampolgárokat hasonlóan hátrányos helyzetbe, mégsem ezt teszik. Van ahol kifejezetten magasan tartják, futtatják az életszínvonalat, érdemtől függetlenül. Nyugatabbra a mezőgazdasági termelők uniós és nemzeti támogatást kapnak, hogy megérje a nekik a termelés és versenyképesek maradjanak a piacon. Errefelé ez nem jellemző, és nem maradnak talpon csak igen kevesen, és igen nagy vállalkozások. Itt kifejezetten ártó szándékkal lehetetlenítik el a helyzetet. Nem a véletlen és nem kisebb-nagyobb hibák következménye.
aelod írta:
Igen, jól beszélsz.
aelod írta:
Egyébként sincs közös történelmünk, mert annak ellenére, hogy kicsi ország, mégis regionálisan erős eltérések lehetnek, és egyáltalán nem ugyanúgy éljük meg az eseményeket. Ezek a szavak, hogy kultúra, történelem, nemzet, ország és így tovább hatalmas általánosítások.
Francois Villon2.0 mondta
aelod írta:
Egyértelműen.De addig semmiképpen sem,mig nem igy lesz.
Lehetne rend Magyarországon is.A magyar emberek is próbálkoztak a rendszerváltás után.A választott vezetőik nem tették lehetővé számukra a boldogulást – vagy ki tudja,hogy mi lehet a háttérben?
Engem ez nem kell,hogy érdekeljen,esetleg csak elvi beszélgetések szintjén.
Azért nem fogom éheztetni a gyerekeimet,hogy pár hülye politikus úgymond vállbaveregessen.Ahol pénzt adnak,oda megyek.
Aki akar,maradjon éhezni.Demokrácia van kérem,mindenki eldöntheti hol akar éhen halni.
II.Putyin998 cár mondta
“Az emberek többet dolgoznak? Vagy jobban? Tanultabbak? A kormány hozzáértőbb? Vagy másképpen definiálja saját szerepét? Vagy valami egészen más az ok?”
-Nézzük meg ezt a kérdést putyinológiai szempontok alapján is.
Ne gondolkodjunk napi szinten.Van előttünk egy csomó jó példa az életből.
A jócsávók más kárából tanulnak,a verebek meg mindig ugyanazt a verébséget csinálják újra és újra,ebből áll az egész veréb létük.
Qqtyin kommentelőtárs megemlitette a szinfalakat,Aelod kommetnelőtárs ismét elszavalta a Nemzeti dal-t.Eddig rendben is van.Mindkettő vélemény,bár egyikből sem derült ki,hogy miért élhetőbb a civilizált világ nagy része ,mint M.O.
Nézzük evolúciós szempontból a dolgokat.Már a túlélés szempontjából,Darwin úr most pihenjen.
Árpád népe hogy került a Kárpát-medencébe?Miért nem maradtak a “Zóhazába”?
Mert ott szar lett a szitu.Látták,hogy mi a stájsz,és testületileg odébbjöttek óberkodni párezer kilómétert,mert itt még harapták a veréb trükkjeiket.
Aztán ittragadtak.
…hogy később ők is megegyenek minden elsőbüntényes ugrasztást,de ez már másik történet.
Putyin hogy lett Putyin és hogy lett “cár”?(önfényezés,hehe)
Más nyugati országban terpeszkedett munkát imitálva(szintén zenélt ott is) és egyszercsak lett pár hét szabadideje.Aszonta neki a zasszony:”Te,jócsávókám!Ugyan eriggyünk már el kicsit napozni a rivijérára,mer’ az jó.Úgyis olyan fehér vagy.(Ahogy mondani szokták afalak kiszitták a szinemet)”
Hát mondom,jól van.Mennyünk.Mi bajom lehet?Bár engem nem érdekel a tenger,meg a nap,de az asszonnyal jobb a békesség.Mer’ tud ám hárpia is lenni.
Volt ismerős errefelé még lánykoromból és idejöttem nyaralni.Beszéltem valakivel,aki akkor jött ki éppa kórházból,mert páran rá szerették volna venni valamire és ehhez a meggyőzés abbéli eszközét választották,hogy elütik személygépjárművel,lábonlövik és eltörik a két térdét kalapáccsal.
Panaszkodott,hogysenki sem akar vele dolgozni,osztán ugyanmár segithetnék neki,csak pár napot,még pénzt is adna érte.
És itt ragadtam.
Aztán,mint Árpád apánk – illetve Aelod kommentelőtárs apja csak,az enyémet nem úgy hivták,isten nyugosztalja -ittragadtam.
Azóta büntetett előéletű is lettem,de nemhogy elzavarnának az országukból,még marasztalnak mégjobban.Most épp riportfilm készül ismét,szervezés alatt vagyunk.
Az erősebb túlél elv ,ugye.
De menjünk még messzebb.
Mikor a jégkorszaknak vége lett,a mammutok nem szavazással döntötték el és nem tűztek kokárdákat és egyéb kozmetikai buziságokkal sem pazarolták az idejüket,hanem elindultak felfelé,amerre érezték,hogy jobban járnak.
Aki maradt,az meg jól meghalt.De az is csak azért maradt,mert lassú volt.
Aztán persze a többiek is kihaltak,de ez irreleváns a sztori szemontjából.
A mélypolitikára nincs befolyásunk.A végcélját sem sejthetjük.Egyszerűen nem vagyunk olyan helyzetben.(kivéve a kótyagos jutúbvideókat futószalagon gyártó fél-és egészen bolondok,akik a saját okosságaikba bolondultak bele)
Viszont a túlélés az túlélés.Amerre lehetővé van téve,arra kell menni.Közben lehet okoskodni,meg hősködni,de ésszel,kanyi módra,nem verébarcúként hősködni.
Minden hős és mártir veréb volt és veréb módon végezte.
Az igazi kanyik pedig mindig jókat szakitottak – és a nap végén csak az számit mindig,hogy pozitiv mérleggel zárjunk minden tekintetben.
A pénz üzemanyag.Tankolni pedig kell,mert különben semmi sem megy.
Miért működik jobban Anglia,mint M.O?Nem kell,hogy érdekeljen tényleg.Magánemberként főleg nem.
Izrael nem létezett 2000 évig vagy fax tudja meddig.Aztán mégis elvoltak valahogy,nem?
Az USA-ban,vagy Franciaországban vagy bárhol nyugaton ,ha a helybeliek látnak egy kolóniát,mondjuk csecsenekből,magyarokból,akár eszkimókból és látják,hogy dolgosak,nem feltűnősködnek és be tudnak illeszkedni,akkor még örülnek is nekik.A mindennapokban leszarják a történelmet.Nem is tudják,hogy mi az.
Lehet,hogy itt kezdődik az probléma.A buzi történelemoktatás miatt ilyen az egész viszonyrendszer.Ha a Józsinak nem tanitják meg kiskorában ,hogy minden románnak k…. az anyja,meg a kis Dimitrescu-nak sem,akkor ők nem is igy állnának egymáshoz.
Száz szónak is egy a vége:valójában személy szerint nekem fingom sincs,hogy mik a valódi okok és különbségek(másnak sem,csak nem látják be).De ahol vagyok az élhetőbb,mint M.O.
Tehát maradok itt.
Duncan Shelley mondta
aelod írta:
Nem volt off eddig sem, amit felhoztál. Azt gondolom, hogy valahol a mentalitás felé kell keresni az okokat.
Most azt akarod ezzel mondani, hogy a II. ww utáni magyar kormány a mai napig a legnagyobb politikai (stb.) zsenikből állt, és egyszerűen nem lehetett emberileg többet kihozni ebből a helyzetből, mint amennyit ők kihoztak? Tehát senki nem tudott volna többet tenni, és egy erősebb, jobb, élhetőbb, stabilabb országot összehozni 2013-ra?
Mindenki jól akar élni, saját elképzelései szerint, ha valahol nincs erre módja, miért baj az, ha más helyet keres? Az én elsődleges dolgom, felelősségem az, hogy megvalósítsam azt az életet, amit kitaláltam, nem pedig az, hogy asszisztáljak valami politikus próbálkozásaihoz. Az az ő élete, nem az enyém.
qqtyin mondta
II.Putyin998 cár írta:
Remek eszmefuttatást írtál. Telitalálat. :yes:
A helyzet tisztázódott – magam sem tudtam volna jobban rendet tenni ebben a káoszban.
Én is hasonló irányba tendáltam az eszmefuttatásokat tekintve, de nem voltak ilyen jó metaforáim / példáim.
Most megembereltem magam, hogy adjak még valamit a témához, hogy közelebb kerüljünk a miérthez.
Valami olyasmi lehet ez, hogy az életszínvonal lokálisan attól függ, hogy mennyire van a hely közel a “tűzhöz”. Ha szó szerint értjük a hasonlatot, akkor is igaz. Minél közelebb vagyunk a tűzhöz, annál jobban érezzük a melegét, annál jobb a komfort. A világot befolyásoló eszmék és vívmányok látszólagos uraihoz minél közelebb van a hely, annál jobb. Másodkézből több pénz oszlik el a környéken, mint huszadkézből.
A látszólagos kifejezést kifejezetten Thirdeye és saját kedvemért használtam, mert az életszínvonal nagyságának méregetése presztízskérdés.
A presztízs (francia = “káprázat, varázslat”) jelentése tekintély, befolyás.
Tehát a kérdést úgyis feltehetjük: Mitől függ a káprázat mértéke?
Érdemes más szempontokat is mérlegelni, amikor élőhelyet választunk.
aelod mondta
Duncan Shelley írta:
Nem. Egyáltalán nem ezt. Hanem azt hogy ha az akkori németek elmentek volna a weimari köztársaságból mondjuk az angolokhoz mert ott jobban éltek és ez a folyamat csak erősödött volna a II. vh elvesztésével akkor ma a német gazdaság nem tartaná a vezető pozícióját Európában.
A magyar felső vezetés 1920 óta kisebb megszakításokkal de alkalmatlan volt arra, hogy itt jobb legyen bármi de ez nem csak a vezetés hibája.
Nem baj az. Egy szóval sem mondtam korábban sem senkinek, hogy maradjon. Menjen nyugodtan ha ott jobb, vagy több lehetősége van. Azokba meg nem kell belerúgni akik akarják és tesznek azért, hogy itt változás induljon el.
Thirdeye Magister mondta
qqtyin írta:
Köszönöm hogy figyeltél rám . :-)
Duncan Shelley mondta
@ aelod:
Vegyük úgy, hogy nekem van egy cégem, én vagyok a főnök, a tulaj, te pedig az egyik alkalmazottam. Kiváló munkát végzel, mégis, a fizetésed fogy, akadozik, miközben van egy életed, családod, céljaid, amik túlmutatnak a cégen, ahol dolgozol. Meddig maradsz velem, meddig tartasz ki mellettem?
Mit áldozol fel az én küszködésem, az én bénázásom oltárán?
Nincs beleszólásod abba, hogy milyen piacon vállalkozom, abba sem, hogy hogyan, milyen szabályzatot követek, milyen üzletpolitkát stb. Igaz lehet, hogy a piac pang, ami nem az én hibám, de én választottam a piacot, én választottam a rossz vezetői módszert (stb.), és így te miattam szenvedsz, miattam buknak el az egyéb céljaid.
Megható a kitartásod, de más aspektusból nézve csak egy szegény, felelőtlen bolond vagy, aki feláldozza az életét egy ideiótáért. Nem gondolod? Nem azért születtél, hogy tönkremenj a szeretteiddel együtt az én cégemben, ami tőlem olyan, amilyen.
Ezt egy az egyben átértelmezhetjük egy országra is.
aelod mondta
@ Duncan Shelley:
Kiraknálak a cégből :-) ha kell hamis kompromittáló bizonyítékokkal :chic:
Na de most komolyan. Oké oda mész ahol jó. OK te döntésed.
Amit én mondok az pedig az, hogy ott ahol jó, nem a semmitől lett ott jó minden hanem az ott élő emberek miatt akik megteremtették a jobb életet. (Német példa)
Az életszínvonal függ a gazdaságban dolgozó szorgos egyének mentalitásától is.
Itt mi megy? Mutyi mutyi hátán és ma már ott tartunk, hogy nem csak a tehén de a szomszéd is dögöljön meg….
A fejekben kéne rendet tenni itthon végre. Megtalálni a közös célt, érdeket és tenni is érte. Bár a 9millió zombi országában ez roppant nehéz és összetett feladat.
II.Putyin998 cár mondta
Akkor még valami,csak hogy a putyinológia teljesen érthető legyen eme példán keresztül:
Ha Gipsz Jakab mikor születése után először tudja az eszét,és azt mondják neki otthon,hogy te most magyar vagy,akkor magyarnak képzeli magát.
Ha azt,hogy kinai,akkor kinainak.
Gipsz Jakab Bivalybasznád-felsőn született.Irbni-olvasni nem nagyon tanult meg,elég volt neki a rézsű,a kasza és a trágya szó definiciója.
Aztán besorozták és elment a Don-kanyarba.
Azt se tudta kik ellen megy és miért.
Lelőtték másik geometriai ponton született,szintén a homo sapiens fajhoz tartozó egyedek egyéb ideológiai hatásokra.
A háború után posthumusz hőssé avatták.
De vajon Gipsz Jakabot megkérdezte valaki,hogy akar-e hős lenni?
Azt mondja Viktor,hogy aki elmegy,az hazaáruló.
Érdekel valakit?Akit igen,az megérdemli.
Azt mondja Vona,hogy bakfitty(mer’ ez kurvára ősmagyaros lehet),és akkor mi van?Ki nekem az a bohóc?
Vagy bármelyik félkegyelmű,kiskorában kicsúfolt szorongó seggfej?
Aki hülye,azért nem kár.
Nemzeti érzelműsködésből a szájhősködés soha nem volt kifizetődő,nyilván most lesz éppen az-na persze.
Ott van Izrael példája,nem ok nélkül emlitettem.
Okosabban nemzetieskednek,mint a magyar szélsőjobb.Oké,sokáig szarul álltak,de most talán beigazolódni látszik a módszerük helyessége.
De ez az egész engem inkább fáraszt,mint érdekel.
nev3rlive mondta
volt mar ra pelda innen a kis szobambol dolgoztam interneten 6 euro/ora berrel 24 euro/ora- ber helyett, de azt mondtam megelegszek az itteni arak meg viszonyokhoz kepest, amikor emeltem a munkatelyesitymenyemet egyszer felvittem 1500 eurora / honap
aztan beszoltak hogy mivel te romaniaba elsz nem kereshetszt tobbet 500/ honap, s akkor mondtam hogy koszonom az eddigit viszlat s tobbet nem dolgoztam nekuk
elment a kedvem
igazsagtalansagnak ereztem
es abbahagytam a termelest nekik ennyi, te pl egy honapba mennyi eurot keresel?
II.Putyin998 cár mondta
nev3rlive írta:
Ezt kitől kérdezted amúgy?
Mert eléggé indiszkrét kérdés.
nev3rlive mondta
@ II.Putyin998 cár:
miert indiszkret?
II.Putyin998 cár mondta
nev3rlive írta:
Mert adóbevallás is van a világon és megélhetés is.
De oké,én hivatalosan egy ember után 23 euro plusz tva-t(helyi áfa)számlázok le megkezdett óránként.
Számlát adok róla és a könyvelés patyolattiszta.
Miért érdekes ez?
Alex mondta
Egy ország általános fejlettségét, és így az életszínvonalát is gyakran szokták az országban előállított (bruttó hazai) termék, a GDP alapján jellemezni. Ennek a jól ismert kritikákon (környezeti károk, jövedelemegyenlőtlenség stb. figyelmen kívül hagyása) túl egyéb, kézenfekvő korlátai is vannak. Egyszerűen fogalmazva: a GDP-mutató nem mond semmit arról, hogy a megtermelt érték kihez kerül, külföldi vagy belföldi gazdasági szereplőkhöz.
Ha erre vagyunk kíváncsiak, akkor a hazai össztermék (GDP) helyett érdemes a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) mutatójára koncentrálni. Ez úgy áll elő, hogy a GDP-t korrigálni kell. Egyrészt a külföldről származó elköthető jövedelmekkel (a hazautalt munkabérekkel, a vállalattulajdonosok osztalékával, illetve az EU-támogatásokkal) növelni kell, hiszen ennyivel több elkölthető pénz kerül a belföldi gazdasági szereplőkhöz. Ellenkező irányú korrekciót jelent viszont az itt dolgozó külföldiek hazautalt fizetése, és a külföldi (rész)tulajdonú vállalatok nyeresége, illetve a külföldnek fizetett kamatok. (Az írás alján szereplő táblázatban konkrétan is látható, hogy az elmúlt 18 évben hogyan lett a GDP-ből GNI. A legnagyobb eltérítést természetesen az idehaza működő külföldi tulajdonú vállalatoknál megképződött nyereség jelenti.)
A GDP-GNI rés a 2009-es látványos szűkülés óta eltelt három évben újra nyílni kezdett, tavaly a nemzeti jövedelem 5,7%-kal maradt el a GDP-től.
Azoknál az országoknál, ahol úgymond nagyobb az életszinvonal, mint Magyarországon általában azt találjuk, hogy több erőforrást (jövedelmet, ha úgy tetszik GNI-t) tudnak bevonni a saját fennhatóságuk alá.
Más szóval ez azt jelenti, hogy az otthon megtermelt értékek mellett más országokban megtermelt értékeket is ” megcsapolják”.
Más szavakkal ez azt jelenti, hogy Magyarországról is finanszírozzák azt, hogy Jaklinnek több pénze legyen Angliában.
nev3rlive mondta
@ II.Putyin998 cár:
a betegbiztositas s a nyugdij
II.Putyin998 cár mondta
nev3rlive írta:
Még mindig nem értelek.
Az is fizetve van,ilyenekkel itt nincs játék,főleg nem az én működési területemen.
De nem a magyar minta alapján.
Mire vagy kiváncsi?
A távfelügyelet egyéb dijazás és számlázás,viszont hogy jön ez ide?
Nálunk mindeki mindig be van jelentve.Ez alap.Nem is csinálhatnánk másképp.
annyira sem előtt vagyunk,hogy el sem birod képzelni.Itt éhesebbek a hirekre az újságirók.Szeptemberben négy alkalommal voltunk a hiradóban.Ez a helyi adóhatóságokat is érdekelheti,nem gondolod?Aki dolgozik,az mindig ki van fizetve.Nincs késés,nincs szarakodás.
Legfőképpen katonákkal dolgozunk együtt,illetve veteránokkal.Szeretjük a rendet és a folyékony ügymenetet.
Mindegy ki honnan jött vagy milyen származású.
Egyébként ez az ország mindenkinek biztosit rengetegféle támogatást és nem rokkan bele.
Orbán bekaphatja a bandájával együtt.
Nietz-senki mondta
Valaki le tudná vezetni pontosan, hogy Angliában miért ennyivel magasabb az életszínvonal, mint Magyarországon?
Magyarország nem a ura önmagának és a helyzetnek.
Már történelmileg is nehéz megmondani mikor volt ez optimális – persze nehéz helyzetű néprétegek mindig is voltak hazánkban…
de nemzeti függetlenségünk nagyon régóta nincs.
A rendszerváltás szabadsága is csak porhintés volt – hazugságba születünk bele, ebben nevelkedünk, élünk-halunk.
Ki tud ebből csodát tenni???
Van hibánk bőven de – már említettem egy párszor – nem saját életszemléletünk szerint élünk (kölcsönvett életideák kábulatában).
Nem azt mondom, hogy egyáltalán nem ébredtünk még fel – hanem folyamatosan kábítva vagyunk…
különféle idegen természetek versenye zajlik hazánkban – e mellett elveszítjük saját identitásunkat.
Ha most konkrétan az angolokról, vagy Anglia gazdaságáról is kell szólni – akkor nyilvánvaló, hogy az egész világ megörökölte a nyelvet és egyben azt a természetet, amit a nyelv “kölcsönöz”.
Milyen problémája lehet egy országnak vagy népnek a világban – ha a világ jelentős része erre a természetre (kódra) van “programozva”.
Megjegyzem: ezt sem, az egész ügyet – ami minket és a világ elnyomott népeit illeti – végképp nem tudom a véletlenek számlájára írni… meg a csere-arányok folyamatos romlása – ilyen hülyítéssel egy évtizedet sem lehet “megerőszakolni” (ezek durva hazugságok – nem csúsztatások).
A kábulatból csak akkor lehet felébredni – ha a kábítószereket kiiktatjuk életünkből!
(ezt módszeresen sorra kell venni!)
A jog, a politika és az üzleti-kereskedelmi élet területein nincs magyar érdek – és jelenleg ez határoz meg egy országot nem a nemzet (lelkület, igazság), “akinek” itt (és mint minden más nemzetnek) a világban (is) van küldetése (nemcsak egy földrajzi területen).
Szándékosan nem említettem az értékteremtést a domináns területek közt – mert ugye gazdasági élet (címszó alatt) területein ott van ez is (mélyen alulfizetve).
Miért rabolná ki a magyar a magyart?
– mert érdekeltté van téve!
És ki tette érdekeltté? Egy harmadik magyar?
– vannak itt “ügyes külföldiek”…
Úgy van ez ügyesen szerkesztve, hogy ne kelljen “magyar üggyel” találkozni a haszonszerzés területén – így lelkiismeret-furdalás sincs.
Petra mondta
Alex írta:
Táblázat?
Csirifiszkio mondta
“egy szobát normálisabb helyen, ami kb. 400 font. Ebben minden számla benne foglaltatik, még a net is”
vagyis ~150k huf. Pesten albérlet 80-100 rezsivel. Hozzá jön +közös költség +net majdnem ott van.
“Kb. 100 fontból megvan a bérlete”
Akkor mégse olyan jó helyen van az az albérlet.
“Megint száz fontból megvan az ennivalója, esetleg az egyéb költségek, mint telefon vagy tisztítószerek stb”
Aha, tehát 40 ezerből megvan a kaja, háztartási dolgok, telefondíj, minden egy hónapra, na ne hülyéskedjünk már. Tudjuk, hogy 48 ezerből egy magyarnak mindenhol meg lehet élni, de ez azért vicces a világ második legdrágább városában, mert feltételezem Londonról van szó.
Ilyen aszkéta életmód mellett kemény 120 ezer forintnak megfelelő fontot tud félretenni Angliában. A kinti milliárdos ingatlan árak mellett ebből nem lesz egy hamar lakás. Mitől is olyan jó ez az életszínvonlal akkor?
Itt egy kezdő informatikus is megkeres 300-at úgy, hogy még a szobájából se mozdul ki. Egy fodrász óránként akár 5 ezret kap (havi 800k, amiből bevall 100-at mondjuk). Ingatlant nevetséges áron lehet kapni úgy, hogy még albérletben se kell addig lakni és félre lehet tenni havi több 100 ezret is.