A manipuláció része az életünknek, része mindennek ezen a világon. Az egész a bizalomnál kezdődik.
Sokak számára ismerős fogalom az úgynevezett ősbizalom, mely lelki kötelékünk a minket körülvevő világ, az ismert és az ismeretlen felé. Az ősbizalom a létezés egyik alapelve. Nyugalmat, békét, az otthonlét érzését adja. Része vagyok az egésznek, ide tartozom, ez az otthonom – így lehetne legköznapibb formában szavakba önteni.
A lényegétől messze sodródó ember számára az ősbizalomból bizalom lett, és annak jelentése is folyton változott az idők folyamán.
Jelen korszakunkban (és ez nem új keletű jelenség) a bizalom az összetartozás kifejeződésének érzése, és szimbóluma. A bizalom szimbólummá lett. Szeretetünk, tiszteletünk jeleként ajándékozzuk oda.
Akiben bízunk, annak adunk a szavára. Akiben bízunk, arról jót feltételezünk. Akiben bízunk, azt erényesnek tekintjük. Akiben bízunk, annak hiszünk.
Bizalmi, vagyis érzelmi kérdést csinálunk abból, hogy mit tekintsünk igaznak. Kinek higgyünk? Kiben bízzunk? Ezek a kérdések foglalkoztatnak minket. És ezek eredendően téves kérdések.
Érdekcsoportok, rejtett érdekekkel
Ahogyan szétnézünk a világban, érdekcsoportokat látunk, melyek az érzelmeinket manipulálják azzal a céllal, hogy elnyerjék bizalmunkat. Elnyert bizalmunkkal pedig gátlástalanul visszaélnek.
Fiam, te nem hiszel nekem? Kételkedsz abban, amit mondok? Nem szeretsz engem? Az apád vagyok! Higgy nekem! Mi rejlik az ilyen szavak mélyén? Legyünk végre nyersek:
Én állítok valamit. Te pedig hidd el. Ne vizsgáld meg. Ne járj utána. Ne nézd meg. Mindezek helyett, csak hidd el. Mert én mondom. Ha szeretsz, megteszed. Ha tisztelsz, megteszed. Csak akkor kérhetsz bizonyítékot, ha utálsz és semmibe veszel. De akkor én is téged!
Ha belepillant a politika napi gyakorlatába, folyamatos erőfeszítéseket lát, melynek célja elnyerni az emberek bizalmát. Erről szól az üzleti élet, erről szól a reklám, erről szól a tudomány.
A trükk az egészben az, hogy érzelmi kérdést csináltak az igazságból. Az igazság sohasem volt érzelmi kérdés. Itt ülök az asztalnál, nyomkodom a klaviatúra billentyűit, és írok. Ezek tények. Nekem azok. Önnek nem. Hihet nekem, ha bízik bennem, és kételkedhet, ha nem bízik. Ám nem attól lesz igaz, amit állítok, hogy önnek milyen érzelmei vannak irányomban. Ön mégis így tekinti, és nem másképp.
Az egyiptomi piramisok ekkor épültek és ezzel a céllal; Julius Cézárt ekkor ölték meg és ez az ember volt a tettes; a fénysebességet nem lehet átlépni; az egyik politikai párt hazudik, a másikat szentéletű emberek alkotják; 1964-ben ember járt a Marson, jelenleg bázisok állnak a Holdon; Fidel Castro ma is él, nem halt meg négy évvel ezelőtt; Japánban földrengés és szökőár okozta az atomerőmű-katasztrófát, nem szándékos rongálás; az ember a majomtól származik, és DNS-ünk kódolja a személyiségünket. Elhisszük? Elutasítjuk? Akár egyik, akár másik, az ok ugyanaz: érzelmek, és nem megfigyelés, nem vizsgálódás.
A bizalom elveszi az eszünket
Megengedjük embereknek, hogy helyettünk lássanak, helyettünk halljanak, helyettünk gondolkodjanak, helyettünk értsenek. Mert bízunk bennük. És akiben bízunk, annak hiszünk.
Ezzel az emberi hibával tartanak bennünket rabságban.
Gyakorlatilag összes személyes és globális problémánkat, nehézségünket levezethetjük erre a hibára: érzelmi ügyet csinálunk az igazságból.
Stratégiai viselkedési szabály
Ahhoz, hogy több esélyünk legyen életben maradni, védekezni, harcolni, békét teremteni ebben a több évezredes háborúban, mely az elmék színterén tombol, bizonyos stratégiai irányelveket kell életbe léptetnünk, melyek segítenek kiküszöbölni néhány hibát.
Vegye észre, hogy manipulálják az érzelmeit, és a bizalmára hajtanak.
Vegye észre, hogy egyes érdekcsoportok érzelmi kérdést csinálnak az igazságból, és nem kínálják fel önnek a vizsgálódás lehetőségét.
Vegye észre, hogy az igazság nem érzelmi kérdés.
Ha legközelebb a partnere bizonyítékokat követel öntől, értse meg, hogy ez nem az utálat vagy a tiszteletlenség jele.
Mindössze felelősségteljes döntést akar hozni.
Ne álljon ennek útjába.
Tegye lehetővé.
És kerülje el jó messzire azokat, akik a bizalmára hajtanak, és útjába állnak a személyes vizsgálódásnak.
A manipuláció nagymestere
A fentieket Julius Andan írta, 2011. április 22-én. Ő a manipuláció nagymestere, aki 25 évig hivatásos hazudozó volt, mígnem elvesztette a fonalat, hogy ezt tulajdonképpen miért is csinálja.
2000 októberében szólalt meg először nyilvánosan – és nem hajlandó elavulni. Hogyan is tehetné, hiszen az utódai éjt nappallá téve dolgoznak azért, hogy egy maréknyi alak érdekei érvényesüljenek mindenki más érdekei felett…
A könyv, amely kizárólagosan Andan gondolatait tartalmazza, megadja a megfelelő nézőpontot a média, a politika, a gazdaság, a háborúk, a bűnözés és a terrorizmus értelmezéséhez.
Manipulálnak minket, és ennek kulcsa a bizalmunk, amit túl olcsón adunk.
Csak az tud manipulálni, akiben bízunk.
Great mondta
A címe odab@sz. Lesz Andannak új könyve? Lehetne.
Az egyetlen nem hülye osztálytársam általánossuliban megkérdezte a tanárt, hogy mi a bizonyíték az őskorra, a válasz + az volt, hogy a tudósok megállapították, hogy volt őskor. LOL. Nem értette a kérdést és ő volt a tanár. Biztosan ugyanezt kapta ő is. Látom a nagyit a kisunokával az utcán, hallom, ahogyan hülyíti a gyereket a télapóval. Nyer ezen valamit valaki? Ezek a legsúlytalanabb kérdések, amik a cikkről eszembe jutnak.
Duncan Shelley mondta
Nem tudom még, lehet, hogy lesz. De ilyenkor nem érzem azt, hogy kellene, hiszen kit érdekelne? Négy nap után a kommentek száma 1. Ez elég nagy érdektelenség, nem?
Persze, inkább az a valószínű, hogy nem azokat érem el, akiket érdekel. Mellélövök, nem a megfelelő célcsoporttal próbálok kommunikálni, és így érthető az érdektelenség. Engem sem érdekelne az opera vagy a matematika, de attól még rengeteg embert érdekel.
qqtyin mondta
Én tudok 2 embert akiket nagyon is érdekelne! Párom + Én
aelod mondta
Duncan Shelley
Én ezt úgy látom, hogy nem azért engedjük meg mert bízunk bennük hanem sokkal inkább azért mert lusták vagyunk magunk utánajárni a dolgoknak. Mindent készen kapunk feldolgozva emberi fogyasztásra alkalmas állapotban. Az lényegtelen, hogy valódi vagy igaz e amit fogyasztunk. Használjuk. Ez a lényeg. Eltompultunk, hogy bármire is hatással legyünk és elfogadunk mindent mert lusták vagyunk kételkedni is.
qqtyin mondta
Arra nevelnek, hogy kényelemszerető és lusta legyél. Ne kételkedj.
Nem kis munkát kell befektetni, hogy rátalálj olyan információkra, amik tényleg az előnyödet szolgálják.
Lásd: a Bates-féle szemregeneráló torna, amiről itt cikk is készült.
Csak angolul elérhető Bates könyve. De ugyanúgy helyes táplálkozással, fogmosás nélkül tökéletes fogaid lehetnek.
Természetesen ez sem elérhető magyarul:
Nutrition and Physical Degeneration: A Comparison of Primitive and Modern Diets and Their Effects (1939) Paul B. Hoeber, Inc; Medical Book Department of Harper & Brothers WESTON A. PRICE
Ahhoz, hogy megszerezd amit takar a könyv, tudnod kell angolul, vagy meg kell tanulnod angolul, vagy le kell fordíttatnod magyarra :)
Természetesen ez az anyag is agyonhallgatott (a magyar médiában és orvostudományban mindenképpen)
Abonyi Mónika mondta
Legyünk nyersek, végre! Utálom keresgetni a szavakat, és finomkodni az igazság kimondásával.
Az emberek 80%-a ostoba, lusta még gondolkodni is, nemhogy még fel is ismerje, hogy kihasználják, semmibe veszik. Ki kell jelenteni, hogy a könyveidhez egy bizonyos értelmi szint kell. Na, ez az ami hiányzik a többségből.
A Rendszer eredménye is, de nem mindent írnék a R. rovására, mert már az alapanyag hibás.
Látnod kell, hogy az emberek nagy része be van fenyítve, félnek lájkolni is, nem még hozzászólni kormányellenes cikkekhez. Féltik az állásukat, családjukat a megélhetés tehát a pénz miatt. Mert mindenük a pénz, mert úgy gondolják a pénztől megjön a boldogság!
Még önbizalmuk sincs, miről beszélünk? Itt kezdődik minden baj forrása. Saját magukat nem tudják elfogadni, szeretni, ha ez nincs, akkor mennek a levesbe. Ha saját magát nem tudja rendben tartani testileg, lelkileg akkor nem tud segíteni másokon sem, nem még gyereket nevelni. Látni az utódokat, zombik.
Álláspontom szerint önbizalom nélkül semmit nem ér az élet. Ha magadba nem hiszel nem bízol, hogy tudsz és miért másban hinni és bízni? Hol van a logika, elvitte a cica? Ez az idiotizmus.
Nem fényezem magam, de gyerekkorom óta éreztem, hogy nem vagyok az átlag. Nem voltak barátnőim az iskolába, csak ha csokit adtam valamelyiknek, hogy legyen a barátnőm. Csak fiú barátaim voltak és vannak jelenleg is. Úgy érzem jó nevelést kaptam, nem kényeztettek el és már 14 éves korom után nyaranta pénzt is kereshettem egy cukrászműhelyben. Mindig azt csináltam amit szerettem csinálni. Szenzációs életem volt, szerintem 3 ember életét is megéltem, annyi minden történt velem, pontosabban, velem mindig történt és történik valami. Nagyon sok pozitívum, de akadt természetesen negatívum is, de megoldottam. Én még soha nem unatkoztam. Nyilván mindehhez kellett egyfajta gondolkodásmód, mert máskülönben már legalább 3X meghaltam volna. Mindig voltak kérdéseim és tudtam, hogy valami nem stimmel a világgal, szeretem a matematikát, mindenben a logikát kerestem és tudtam, hogy valaki hazudik(bocs). Nyilván nem gondoltam rendszerszintűre és erre a formára, az ok pedig fel sem merült bennem, csak a pénzig jutottam. Így visszatekintve sok kérdésre választ kaptam, és megerősítettél a majmokkal kapcsolatban is. Mert miért nem fejlődött tovább a többi majom is emberré? Miért születnek majmok, ha emberek is lehetnek?
Felvetettem egy társaságban, hogy honnan tudják a régészek, hogy a talaj hány ezer éves. Azt válaszolták, hogy már van műszer ami beazonosítja a kort. Jó, de azt a műszert nem ember tervezte? Aki tervezte, az honnan tudja mikor 10-20 ezer éves?
Az ősrobbanás az már a vicc kategória. Az elméleteket, a találgatásokat tényként közlik. Hát ki a túró látta azt a robbanást? Mi bizonyítja, hogy robbant, és még ragozzák is, hogy a másodperc le sem tudom írni hányad részénél mi történt. Hát ennyire hülyének néznek? Egy dologban biztos vagyok, hogy energia van, mert azt érzem, a többi a képzeletem és így számomra tökéletes.
Érdekes, hogy a könyvedben pont Elvist említed, mert nekem a hangja az esti lazulós zeném.
Nos összefoglalva lehet, hogy az állatok többen és hamarabb megértenék nem csak a könyvedet bármit, ha le lehetne fordítani a nyelvükre, mint ez a sok idióta, és még az alkoholt és a kábítószert nem is vettem számításba. Komolyan mondom, mikor rátaláltam a könyvedre (már 3X olvastam) azt gondoltam végre valami értelmes ütős írás felkerült a netre, legalább megvilágosodik a nép. Amikor olvasom a posztodat az érdektelenségről, hát lesújtó, és ebből az következik, hogy megérdemlik!!! Történjen bármi rossz is a világban megérdemli az emberiség, mert arra lusta, hogy gondolkodjon és olvasson a neten, ha már nem akar pénzt költeni könyvre, és tanuljon! Szólnak neki, hogy elesel, akkor ő nem ül le, mert lusta, inkább elesik. Én nem félek a haláltól inkább kíváncsi vagyok rá. Ha tudsz róla valamit érdekel, inkább legyen meglepi.
Sámán Andor mondta
A napokban két nagyon sokat megélt, élettapasztalattal rendelkező, okos és inteligens (igenis egy L!) ismerősömnek ajánlottam a könyvet.
Szomorú tapasztalataim vannak. Aki hívő – akár keresztény, akár másmilyen – nem vevő ezekre a gondolatokra. Az egyik azt kérdezte: nem egy Mesterséges Inteligencia írta ezt a könyvet?