
Egy friss tanulmány úgy találta, hogy az “összeesküvés-elmélet hívők” valójában sokkal logikusabban gondolkodnak, mint a lakosság többi része.
Ha arra vetemedünk, hogy belenézünk a TV Híradóba, elborzadunk, és olyan érzésünk van, mintha nem is a valóságot látnánk. Kívül helyezkedünk az ott látható világon, pedig sokszor a közelünkben történnek az események. De vajon tényleg az a valóság, amit látunk, vagy a média manipulál? Hogy tudom ellenőrizni, hogy valóban az történik-e, amit a képernyőn látok, mondjuk Amerikában? Sehogy, hacsak nem hívom fel egy ott élő ismerősömet és kérdezem meg, hogy valóban annyian vannak-e az utcán, amennyit a TV mutat. És további egyre hihetetlenebb hírek…Tényleg fertőz az Ebola? Chipet fogunk kapni a bőrünk alá? Mi igaz és mi nem, hol kezdődik az összeesküvés-elmélet? Minél több a kérdés, annál több a bizonytalanság és a lehetőség a manipulálásra, félrevezetésre.
Néhány beigazolódott összeesküvés-elmélet:
– A Mafia: ez a titkos bűnszervezet gyakorlatilag ismeretlen volt, amíg az 1960-as években Joe Valachi elsőként tárta fel a működő szervezett bűnözést a társadalom részeként. Ekkor vált bizonyítottá, hogy milyen mértékben működik a CIA, a politikusok és a legnagyobb vállalkozások ellenőrzése alatt a Mafia.
– MK–ULTRA: A 1950-1970-ig, a CIA futtatott egy elme-kontroll projektet, melynek az volt a célja, hogy találjanak egy “igazság szérumot“. A tesztalanyok LSD-t és más drogokat kaptak, gyakran beleegyezésük nélkül, majd megkínozták őket.
– Tuskegee SzifiliszTanulmány: Az Egyesült Államok Közegészségügyi Szolgálata klinikai vizsgálatot végzett 400 szegény, afro-amerikai férfin. A szifiliszt közel 40 éven keresztül, 1932-1972-ig tesztelték. A vizsgálat során a férfiak hamis és néha veszélyes kezeléseket kaptak, miközben a megfelelő kezelést szándékosan visszatartották, hogy minél többet megtudjanak a betegségről. A vizsgálat végére közel 200 férfi halt meg a szifilisz vagy szövődményeinek következtében.
Összeesküvés-elméletek: honnan fogom megtudni az igazságot?
Ez nehéz kérdés. Hiszen mi az igazság? Van, aki azt mondja, az igazság szubjektív, más szerint, az igazság a színfalak mögött van, ahova kevesen látnak be.
Hol találsz fogódzót ebben a bizonytalan, manipulatív világban?
Csak magadban és a tudásodban!
Két dolgot tehetsz az összeesküvés-elméletekkel kapcsolatban:
1. A homokba dugod a fejed és nem veszel tudomást semmiről, ami körülötted történik.
2. Begyűjtesz minél több információt és tapasztalataid szerint mérlegeled, értékeled azokat.
Összeesküvés-elmélet könyvek, filmek
Érdemes összeesküvés-elmélet könyveket, cikkeket olvasni, filmeket nézni, mert fejlesztik:
– a logikai képességed
– stratégiai gondolkodásod
– tudatosságod
– empátiád.
Önfejlesztés és az összeesküvés-elméletek
Hogyan érdemes hozzákezdeni az önfejlesztéshez felhasználva az összeesküvés-elméleteket?
Találj egy aktuális témát, amiről manapság beszélnek, mondhatni a “csapból is ez folyik”!
1. Nézz cikkeket, írásokat, filmeket a neten, melyek ebben a témakörben megjelentek!
2. A kapott információkat vesd össze a saját tapasztalataiddal!
3. Mérlegeld, hogy ebben a témában mennyire tudatosan cselekedtél, vagy egyszerűen követted a társadalmi, családi hagyományokat!
4. Gondold át, mit tennél, ha nem az eddigi, megszokott módon cselekednél!
5. Mérlegeld, melyik irány kedvezőbb számodra!
6. Dönts és cselekedj e szerint!
7. Oszd meg tapasztalataidat, felismeréseidet ismerőseiddel!
Ajánlott könyvek:
Duncan Shelley: Az elme gyilkosai
Duncan Shelley: Az Igazság Napja
A cikk bevezetőjében említett tanulmány ide kattintva érhető el.
Vélemény, hozzászólás?