Elkezdődött a 2013-as év, térjünk vissza megszokott, komolyabb témáinkhoz és fejtegetéseinkhez.
Komoly szakirodalma van az úgynevezett kockázati tényezőknek, melyek előrébb hozhatják a halált, csökkenthetik az élettartamot. Az alkohol és a dohánycikkek a kockázati tényezők közé vannak sorolva, ahogyan a túlsúly és a stresszes életmód is. Nemrég láttam egy videót: a fickó rágyújtott, majd minden alkalommal, amikor szívott a cigarettájából, pörögtek lefelé a számok, melyek az életének várható hosszát mutatták (ha valaki tudja linkelni a videót, tegye meg, köszönöm).
Jelentős a szakirodalma az úgynevezett egészséget javító tényezőknek is, melyek kitolhatják a halált, növelhetik az élettartamot. Ide szokták sorolni a vegetarianizmust, a meditációt, az aerob jellegű sportokat, a tiszta víz ivását, vagy a vitaminok fogyasztását. Nemrég olvastam egy cikket, mely szerint napi 10 perc séta két évvel hosszabbíthatja meg az életet.
A kockázati tényezők és az egészséget javító tényezők ismertetésében tetten érhetjük a bizonytalanságot, a feltételes módban való fogalmazást, mert kivételek mindenhol vannak. Akadnak az átlagos élettartamnál évtizedekkel hosszabb időt megélt emberek között olyanok, akik több kockázati tényezővel együtt éltek meg magas kort, miközben az egészségjavító tényezőkben sem jeleskedtek.
A body-bulidinget még ma is kockázati tényezőnek tekintik. Az 1952-es év amatőr világbajnoka, Manohar Aich 2012 márciusában volt száz éves. Nyolcvan éve edz, még 99 évesen is napi másfél órát gyúrt. Igaz, pár hónapja leállt az edzéssel, mert kisebb szívrohamot élt át, és most pihen.
Az a táplálkozás, amit folytattam életem nagy részében, semmilyen irányzat szerint sem tekinthető egészségesnek; kábé tizenöt éven át nem ittam vizet; bő tíz évet hagytam ki a sportból, és olyan életet élek, ami rendkívül stresszes. És még élek, sőt beteg sem voltam, leszámítva a gyerekkori betegségeket (bárányhimlő, mumpsz stb.). Igaz, soha nem dohányoztam, nem ittam alkoholt, nem drogoztam, és mindig voltak céljaim, amikről semmilyen körülmények között sem mondtam volna le.
Tizenéves korom óta az van bennem, hogy 2060. augusztus 8-án, 15:30-kor fog meghalni a testem. Honnan van ez a gondolat? És mit jelent? Azt jelenti, hogy bármit teszek is, nem tudom megélni az augusztus 9-ét? És bármit teszek is, megélem az augusztus 7-ét? Tehát, addig gyakorlatilag halhatatlan vagyok?
Egy ideje beszélnek arról, hogy létezik genetikai óra, ami az élethosszt mutatja. Azon túl menni nem lehet. A szív ennyi és ennyi dobbanásra képes, többre nem. Ez az elképzelés megengedi, hogy az életet korábban is be lehet fejezni, nem mondja, hogy a genetikai óra lejártáig halhatatlanság van, de azt annál határozottabban állítja, hogy tovább élni nem lehetséges. Tehát nem számít, hogyan táplálkozom, milyen érzelmi életet élek, hogyan tartom karban a testemet, vannak-e céljaim, mennyi bennem az életöröm, akkor is lejár egyszer az óra és vége?
Valójában ez a cikk többről szól, mint arról, hogy a személyes halálunk előre el van-e döntve, vagy nincs. Mert ha igen a válasz, az azt jelenti, hogy van sors, van előre elrendelés. Ha nem a válasz, akkor nincs.
Ha van előre elrendelés, vajon ki lehet-e lépni a kereteiből? Ha nem lehetséges, miért nem? Ha lehetséges, hogyan? Ha van sors, bele lehet-e látni az előre megírt jövőbe? Ha lehetséges belenézni, hogyan lehet jósolni?
Ha van sors, mitől függ? A csillagok állásától? A bűneinktől? A személyiségtől? A fohászainktól? Azoktól a gondolati és érzelmi mintáktól, amik szerint az életet, a világot, a valóságot látjuk (illetve látni véljük)? Ha van sors, miért van? Mi az oka? Mi hozza létre?
Van szabad akarat? Dönthetünk, ahogyan kedvünk szottyan?
Vagy csupán gépek vagyunk, egy gép részei? Apró, semmit sem irányító, fantáziálgató fogaskerekek egy roppant gépezetben, melyet egészében soha nem leszünk képesek felfogni?
Ti mit gondoltok?
Thirdeye szerint
Dr.Putyin998 írta:
:talktothehand: :talktothehand: :talktothehand:
aelod
Duncan Shelley írta:
Az infó? Az drágán mérik drága barátom, mindenhol 🙂 Am. a maszlag is infó, csak ‘dez’ előkét kap, az internet meg 99%ban ezekből áll.
Dr.Putyin998
Thirdeye szerint írta:
http://www.youtube.com/watch?v=3yfVQDK4EJk
Ezt elfogadod?
Thirdeye szerint
Dr.Putyin998 írta:
Igen de előbb be kell jelentkezni . :-* :-* :-*
Thirdeye szerint
Dr.Putyin998 írta:
Hát ez az ! Most akkor mi az igaz ? Kérdezzük meg Julius Andant ? :chic:
Dr.Putyin998
Duncan Shelley írta:
Egy előző topikban még azt irtad,hogy leszbikus vagy….
Akkó mos’mivan?
Dr.Putyin998
Thirdeye szerint írta:
És te osztogatod?
Bújj már el egy kicsit,öcskös-majd ha lesz időm akkor megkereslek 🙂
Duncan Shelley
Thirdeye szerint írta:
Hetero vagyok, bocsánat.
A szeretetet idekeverned viszont maszlag. 🙂
Dr.Putyin998
Duncan Shelley írta:
3rdájra ismerek a leirásbúl.
Remélem nem a zalter-EGÓD 😉 😛 😀 😀
Thirdeye szerint
Duncan Shelley írta:
Az is maszlag . Neked valódi SZERETET kellene ! :inlove:
Duncan Shelley
aelod írta:
Vannak emberek, akiknek nagyon fontosak a külsőségek. Visszhangzó falak, harang, tüzek, ufók, beszívott sámánok, kiolvashatatlan szavak, kártyatrükkök stb. Valamikor én is ilyen voltam, aztán ez változott. Ma már nem bírom elviselni a maszlagot, nekem az infó kell, csak az, semmi más.
aelod
@ Dr.Putyin998:
Itt csak fenyők vannak, tűlevél ér? 🙂 🙂
Dr.Putyin998
@ aelod:
Itt az utcákon vannak a pálmafák.Inkább keresek egyet magamnak ingyér’ 😛
aelod
@ Dr.Putyin998:
Haver el is ment itt pesten meg nem mondom már hol volt ez, fizetnie kellet, hogy kikeressék az ő pálmalevelét. Nagyon lehúzós szaga van….
Dr.Putyin998
aelod írta:
😀 😀 😀 😀 😀 😀
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
E nagyon jó!
Én is akarok pálmalevelet! 😀 😀 😀 😀
aelod
http://www.palmalevelek.hu/
Ez jutott eszembe a cikk olvasása kapcsán. Egyik ismerősöm nagy spiritiszta, foglalkozik is ilyesmivel ő mondta nekem, hát én alapjában szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban, tamáskodtam is rendesen
Nektek mi a véleményetek erről?
Duncan Shelley
Thirdeye írta:
Azt hittem, hogy a hal varázsol a zsebébe egy akkora franciakulcsot, amitől kiszakad a zsebe és a földre esik…
Duncan Shelley
@ Jaklin:
A sors szót nem fogod teljesen megérteni magyarul, mert átvett szó. A sors előtt ott a végzet, az előtt ott a fátum. A fátum latin szó, ami a “kimond” szóból jön, és vallási tartalom kötődött hozzá, mint isteni elrendelés, amit ember nem változtathat meg.
Tehát a sorsot nem lehet megváltoztatni. De nem olyan apróságokat értettek alatta, mint belelép valaki az ürülékbe, meg becsípi az ajtó az ujját, hanem a halált, elsősorban.
Duncan Shelley
Thirdeye írta:
Eredetileg nem a sors kézbevételét javasolták, de a megbotránkoztatás miatt átírták sorsra…
Olvastam, hogy Ady fordította Sappho verseit, de Sappho leszbikus volt (miatta a szó), és ez akkoriban nem volt elfogadható Magyarországon, ezért Ady, aki meg állítólag homoszex volt, átírta a lányok, leányok stb. szavakat legényre, fiúra stb. Ez vajon azt jelenti, hogy egy leszbikus és egy homoszexuális együtt hetero lesz? 😐
Thirdeye
Jaklin írta:
Akkor az a mondat hogy- vedd a kezedbe a sorsodat -, eleve tévedésen alapul ?
Jaklin
Thirdeye írta:
Oké, akkor vedd ki az “azt gondolják”-ot és akkor kapsz egy objektív definíciót.
Itt még mindig az alapvető definíciókkal van a baj. A sors egy olyan kifejezés, amely irányíthatatlanságot jelöl. Azt nem tudod irányítani. (Függetlenül attól, hogy ez igaz-e vagy sem.) Ez egy ilyen szó, ezt jelöli, nem mást. Ami mást jelöl, az egy MÁSIK szó. Ennyi.
A vicc meg… hát, fájdalmas… 😀
Thirdeye
@ Jaklin:
Ja , még egy filozófikus kérdés : Egy emberről , aki már meghalt , és megnézzük az életrajzát , elmondhatjuk-e ,hogy ez és ez volt a sorsa ?
Thirdeye
Jaklin írta:
” olyan hatalom, amelyről azt gondolják, hogy irányítja az ember életének alakulását. ”
Ez a mondat kifejezi hogy ez a definíció is csak egy szubjektív vélemény , akár az enyém 🙂
Jaklin írta:
Hát itt a példa rá hogy az emberek ilyesfajta hozzáállása határozza meg a sorsról alkotott felfogásunkat . De nem szabad hogy félrevezessen mindez .
Én úgy gondolom hogy a sors nem zárja ki azt hogy az ember kezébe vegye a sorsa irányítását . Vagyis ezt a hatalmat lehet irányítani .
Ez a hatalom pont akkor tűnik irányíthatatlannak ha azt hisszük hogy nem vagyunk érte felelősek . Vagyis ha elfelejtjük , hogy mi határozzuk meg a sorsunkat . Ezt azért könnyű elfelejteni szerintem , mert nem mindig jelentkeznek azonnal az elindított folyamatok hatásai , ráadásul nem is látunk rá legtöbbször arra , hogy milyen hatások várhatóak . Ilyenkor tényleg úgy tűnhet hogy mi nem tehetünk a dolgok alakulásáról .
Mint a viccben ahol fószer azt kéri a kívánságteljesítő halacskától hogy jó lenne ha földig érő szerszáma lenne . Erre kiugrik egy krokodil a vízből ,és tőből leharapja a lábát . 😐
Jaklin
Thirdeye írta:
Mondjuk a szótárban. Itt egy netes szótár: http://wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Sors
Első definíció.
Thirdeye írta:
A kérdés jó. Ilyenek is előfordulhatnak. De próbáld ki, hogy megfigyeled azt, hogy amit döntesz, befolyásolja-e a dolgokat Figyeld egy ideig, aztán nézzük meg, mire jutottál.
Szerintem ezek itt nem hitbeli kérdések (hogy én azt HISZEM, hogy tudom irányítani a dolgaimat és szabadon dönthetek), hanem tapasztalat kérdése. Számtalan esetben láttam már, hogy emberek szenvednek, hogy milyen sz*r munkahely “jutott” nekik. Tehát, ez a sorsuk, ez van, ezt kell szeretniük. De érdekes módon, ŐK jelentkeztek ahhoz a céghez, ŐK mentek el az állásinterjúra, ŐK írták alá a szerződést, ŐK járnak be napi szinten, ŐK nem kérnek fizetésemelést és ŐK nem keresnek másik munkát.
Ha rengeteget próbálkoznának hosszú idő alatt, és végül arra jutnának, hogy egyszerűen képtelenség ezt megoldani, nekem ez jutott és nem tudok beleszólni, akkor oké, hogy ez a sors. De addig az egész egy nagy kamu és igazolás a lustaságra.