Amikor óvodás voltam, a magyar kormány rajzversenyt hirdetett óvodások számára, amin én is elindultam. A verseny konkrét címére már nem emlékszem, csak a témájára: „Mi lesz 2000-ben?”.
Harmadik lettem. Máig emlékszem, hogy kiöltözött emberek közt állok egy teremben, a falakon rajzok, több száz, sokan gratulálnak nekem, én meg sírok, amiért vesztettem. De nem ez a lényeg, hanem az, ami a rajzokon szerepelt, a vissza-visszatérő motívumok: repkedő űrhajók, hároméltű autók, óceánfenéken felépített városok, lézerpisztolyok, vagyis csupa sci-fi.
Elröppent az a pár év, megérkezett az a bizonyos 2000-es esztendő. És mi valósult meg a rajzokból? Semmi! Azóta eltelt közel másfél évtized, és még mindig nincs sehol semmiféle valóra vált sci-fi.
Persze, ha jóval messzebbre megyünk az időben, a 20. század első felébe, a 20. század elejére, vagy még messzebb, akkor már találunk olyan sci-fi történeteket, melyekből megvalósult már ez-az.
A 60-as és 70-es évek sci-fijei által 2000-re, mostanra megálmodott világ nem jött el, ami eljött, nem is emlékeztet arra. Kivéve néhány rejtett, nem túl látványos eszközt, aminek akkoriban még nem volt a maihoz hasonló előhangja. Az 1979-es Alien (Nyolcadik utas a halál) űrhajója elképesztően fejlett technika, ma ahhoz hasonló sincs. Az a távolság, amit az űrhajóval megtesznek, lenyűgöző, a hibernáció úgyszintén. Na de Anya… Az űrhajó számítógépe, Anya, mai szemmel nézve nevetséges. Az én pc-m többet tud nála. Szegénynek még grafikus felülete sincs…
Érdekes, hogy az informatika, a korai sci-fik által előre jelzett fejlődését nagyságrendekkel meghaladó fejlődése sem hozta el az űrhajózás mindennapossá válását, és a mostani világ nem sokban különbözik a pár évtizeddel ezelőttitől.
Látjátok, nem könnyű előrelátni néhány évtizedet. Mégis azt szeretném, hogy próbáljátok meg.
2050.
Szép, kerek szám. Van még addig 37 év.
37 év nem kevés idő egy ember életében, de még társadalmilag sem. 37 év alatt rengeteget változhat a politika, a gazdaság, a technika, a szórakoztatóipar.
37 évvel ezelőtt 1976 volt. 37 évvel ezután 2050 lesz.
Mit gondoltok, mi lesz 2050-ben? Milyen lesz a világ? Ha most 2050 lenne, és kinéznénk az ablakon, mit látnánk? Űrhajók mindenfelé? Hároméltű autók? Vízzel hajtott motorok? Lézerfegyverek? Lézerkardok? A Holdon lesz a hétvégi házunk? Mindent gyógyító orvostudomány? Világbéke? Aranykor? Kőkor?
Mi lesz Magyarországból 37 év múlva? Mi lesz a világon politikailag? Gazdaság? Egészségügy? Milyen sportok lesznek? Szórakoztatóipar?
Merre halad a világ?
És mi lesz veletek 37 év múlva?
(Az én válaszaim majd utánatok.)
Paloca mondta
A világ pontosan olyan lesz, amilyennek teremti magának az emberiség. Együtt és egyenként. Elnézést, hogy így az elején “lelőttem a poént”.
Duncan Shelley mondta
@ Paloca:
Ez nem poén és nem válasz.
Emu mondta
A technikat mikromilimeterenket kell adagolni, mert igy havonta ki lehet hozni vmi ujitast, amit el lehet adni a nepnek. A rabszolgak jol elvannak, van okostelefonjuk, meg hibrid autojuk, hogy ugy erezzek, szep az elet, es mivel szabadon valaszthatnak csatornat a TV-ben, ezert a dontesi szabadsaguk se lehet ketseges. Minek ide rohamleptekben fejlodo technika? De most szo szerint, miert adnanak kozre hirtelen sok uj lehetoseget, amikor a mostani gyok2-es sebesseggel is minden kontroll alatt van? Es miert lenne pl. fejlettebb az orvostudomany, ha Gates bacsiek szerint mar igy is tul sokan vagyunk? Siman el tudom kepzelni, hogy az Elysium c. film latomasa valosagga valik. Az meg egy egesz jo verzio egy globalis atomhaboruhoz kepest. Nincs kedvem metroalagutakban patkanyokra vadaszni a hatralevo eletemben, folyamatosan kattogo Geiger-Muller szamlaloval a zsebemben :P
Ez volt a pesszimistabb verzio. Az optimistabb egyeni meglatasommal kapcsolatban most nem leszek teljesen oszinte, de azon vagyunk, hogy “a vegen persze gyozzon a jo, es a gonosz megfizessen mindenert”. ;P
Bendegoose mondta
Technológiai szingularitás. Mármint, hogy nem gondolom, hogy 2050-re elérhetjük, de az utunk nagyon úgy néz ki, hogy arra vezet. És az is nagyon látszik, hogy ezt a hatalom (rendszer?) igyekszik lassítani. Nem megakadályozni akarja, hanem kontrollálni. Ha pedig nem megy, nyomnak egy reset-et.
Szóval, várhatóan a genetika, nanotechnológia és informatika fog továbbfejlődni, s a fejlődés üteme exponenciálisan nőni fog. Az informatika fejlődése napjainkban is mérhetően gyorsul. Ma már a technológiai cégek áttértek az éves termékciklusokra, s ez még inkább le fog rövidülni, mert az emberek nem fogják elfogadni a pár hónapos eszközöket, mindig újabbakat akarnak majd. Mivel már most is a fizikai határait feszegetjük a miniatürizálásnak, az informatika következő lépcsőfoka a kvantumtechnológia. Ott is vannak már komoly kísérletek. Ha azt áttörjük, akkor jöhetnek a kvantumszámítógépek, amik elsősorban a mesterséges intelligencia kutatásokat fogják meglökni jelentősen. Azonban a kvantumszámítógépek építéséhez szükség van a nanotechnológiára. Azt persze nem úgy kell elképzelni, hogy nagyon kicsi sokoldalú robotok csinálnak majd csuda dolgokat, hanem egy-egy feladat elvégzésére és reprodukcióra képes pár bites programok szeint futó gépezetek lesznek, nem is mechanikai, inkább biológiai alapokon. És itt jön be a genetika, ami lehetővé teszi ezt a programozást.
Nagyjából 2050-re érhetnek össze ezek a szálak. Addigra a termékciklusok 3 hónap körülire csökkenhetnek, a gyógyászatban már lesznek olyan genetikai eszközök, amik lehetővé teszik az élet meghosszabbítását. Persze csak az igazán gazdagog számára és csak rendszeres használat mellett. Ez olyan új társadalmi feszütségeket szűlhet majd, amit a jelenlegi irányítási rendszer nem igazán tud kiszolgálni, így lehet, hogy a jelenlegi gazdasági mamutok által befolyásolt irányítás a befolyásoláson túllép és a gazdasági érdekek sokkal inkább vállalt módon jelentkeznek majd a felszíneken a döntéseknél. Elkézelhető egy önvezérlő kasztosodás és a legnagyobb érték a megosztott információkhoz való hozzáférés lesz majd.
Innen aztán többfelé is mehet az út, és a legtöbb verzió a pusztulásba vezet. Van amelyikben a resetgomb miatt, de annak megnyomása nélkül is eljuthatunk idáig. Akkor pedig jöhet megint a pattintott kőkorszak…
:)
Szerintem ilyesmi lesz.
Duncan Shelley mondta
@ Bendegoose:
Pár éve értekeztem valakivel nanotech ügyben, aki komolyan beleásta magát a témába. Azt mondta, hogy amit nanotechnek neveznek a médiában, az nem az, az nanoméretű elemi szálak, nano mérettartományon belüli méretezés (stb.), és nem gépek. A nanotech, mint nanoméretű gépek tudománya, jelenleg elvi képtelenségnek számít.
Egy gép abban a mérettartományban zsúfoltságából adódóan nagyon nagy hőt termelne, amit nincs mivel elvezetni, nincs olyan ismert anyag, amivel ez megoldható lenne. Erre hivatkozva mondják a komoly tudósok, hogy a nanorobot elvi képtelenség.
Szerinted?
Emu mondta
Duncan, helyenkent hallani az utobbi idoben “nanotechnologias” gepecskekrol, bar persze a franc tudja az informacio pontossagat. A human technologia mindig is szivesen kolcsonzott otleteket termeszetanyanktol (a kreacionistak gondolom, maskepp nevezik), szerintem nem elvetemult otlet a biologia es a nanotechnologia jovobeni osszenovese. A miniatur robotok valoszinuleg lehetnek annyira ver egyszeruek, mint egy virus pl. (A virusok annyira iszonyatosan egyszeru felepitesuek, neha szo szerint csak par molekulabol allnak, hogy egyesek megkerdojelezik, hogy egyaltalan eletformanak lehet-e nevezni oket) Ha a virusok megoldjak a mukodesuket, valoszinuleg a tudosok is megoldjak majd a nanorobotok kifejleszteset.
prolizoli mondta
Duncan Shelley írta:
Bendegoose lényegében válaszolt erre a hozzászólásában:
“…Azt persze nem úgy kell elképzelni, hogy nagyon kicsi sokoldalú robotok csinálnak majd csuda dolgokat, hanem egy-egy feladat elvégzésére és reprodukcióra képes pár bites programok szeint futó gépezetek lesznek, nem is mechanikai, inkább biológiai alapokon. És itt jön be a genetika, ami lehetővé teszi ezt a programozást…”
Egyébként egyetértek Bendegoose kollégával. A technológiai szingularitás olyan dolgokat hozhat a jövőben amit ma még egyszerűen el sem tudunk képzelni. Ezért nehéz előrevetíteni, hogy mi lesz 30-40 év múlva. Lehet, hogy éden lehet, hogy pokol vagy mint jelenleg a kettő közt valahol.
Az tiszta víz fogyása, az olajat helyettesítő energia a termőföldek végessége a populáció elöregedése ezek a legfontosabb problémák közé tartoznak és nem fognak megoldódni maguktól.
Arra készüljön fel mindenki, aki most 20-30-40 éves hogy a nyugdíjkorhatár egyre jobban ki fog tolódni és a nyugdíj pénzből még úgy sem fog lehetni kijönni mint ma.
Egyrészt a technológiai fejlettség nőni fog viszont a nyomor is ugyanúgy jelen lesz. Jelenleg senki sem tudja pontosan megmondani, hogy miként fog alakulni a világgazdaság. Mi lesz a kapitalizmussal, továbblép a jelenlegi problémáin vagy összedől, lesz helyette más, jobb avagy rosszabb? Akár még az is lehet, hogy amit ma mi itt szidunk azt 40 év múlva aranykorként fogják emlegetni. Az emberiség maga nem hiszem, hogy sokat fog változni a bölcsesség terén 2050-ig. A napi problémák ugyanúgy meglesznek mint most.
Duncan Shelley mondta
prolizoli írta:
Ha egy gépről van szó, akkor mindenképpen kellenek bizonyos berendezések, amik a meghajtást, kormányzást, munkavégzést végzik, a motort valami hajtja stb., ez akkor is áll, ha nem tesz csodákat. :)
Az infóim alapján jelenleg nem ismernek olyan anyagokat, amiből ilyet építeni lehetne, mivel a hőtermelődés rövid időn belül tönkrevágná az egészet. Ebben a mérettartományban a rövid idő lehet 0,001 mp. Az infók nyílt forrásokból vannak, és 7 évesek.
Lehet konspirálni, de ez a miniatürizálás vs hőhatár téma nekem nem tűnik megalapozatlannak.
Kami mondta
Amit én gondolok az az, hogy az átlagemberek számára egyre nehezebb lesz az élet. Az informatika és a robotika továbbra is a maihoz hasonló ütemben fog fejlődni, ami fokozni fogja az automatizáltságot. Már most több autógyár fejleszti az önműködő autóit. Mind külön utakon jár, más elv alapján, de addigra már lehet, hogy gyakoribb lesz az önműködő autó, mint ma a hibrid. Ma is több hipermarketben találunk automata pénztárakat. Sok gyárban több ezer négyzetméteren csak robotok dolgoznak, ahol az ember csak karbantartó, felügyelő szerepet tölt be, vagy csupán kiszolgálószemélyzet a robotok számára. (gondoljunk csak az Amazon robotizált raktáraira, vagy az autógyárakra, stb.) 2050-re több irodai munkát leválthatnak csupán szoftverek. Lehetne még sorolni…
Ez a trend egyre erősödni fog. 37 év múlva sokkal kevesebb lesz a munkahely, mert a szuperintelligens szoftverek, robotok és automata berendezések átveszik az ember szerepét az iparban.
Hogy ez mihez vezethet? A társadalom ezt hogyan fogja elviselni? Számos kérdést vetnek fel ezek a jövőképek, amikre nem tudom a választ, de aggodalmat keltenek bennem.
aelod mondta
Hát, hogy mi lesz 2050-ben ez egy elég tág kérdéskör. Nehéz megjósolni. Véleményem szerint nem fog a sci-fi rajongók álma beteljesülni. Űrhajók bizonyosan nem fognak repkedni minden felé. (hacsak nem lesz egy gyíkember, vagy más Zufó invázió) A kőolaj és földgáz még mindig, mint fosszilis energiaforrás marad a járművek meghajtására, habár az alternatív megoldások (elektromos hajtás, hibrid hajtás) sokkal fejlettebbek lesznek a jelenleginél (mint pl. a Tesla autó). Lézerfegyver meg már van (habár elég basic)
A Hold mint olyan nem mozgatja a mostani űrkutatást. A jövőben sem fogja szerintem… Sokkal inkább a Föld típusú bolygók kutatása fog beindulni.
Magyarország (és Európa) egy óriási demográfiai változáson fog keresztül menni (amennyiben a jelenlegi születési és halálozási arányokat figyelembe vesszük). A kisebbség többség lesz. Ez előre predesztinálható, ha megnézzük az átlagos cigány és nem cigány (szándékosan nem használom a roma szót, mert az embert jelent – és nem azt írom, hogy roma-ember, nem roma-nem ember) gyermekek születési arányát. Ez csak a társadalmi változás. Ha pedig gazdaságilag tovább folytatódik a „szabadság harc” akkor a fejlődés, mint olyan még jobban le fog lassulni. A megélhetés ugyan ilyen nehéz lesz, az módos és a koldus közti szakadás csak nőni fog. Eltűnik a klasszikus középosztály.
Európában az muszlim népek robbanásszerű népesség növekedésen mennek keresztül. Elég, ha csak megnézzük a Franciaországban született arab és francia születési arányokat.
Politikai vonatkozásban és a mai értelemben vett Európai Unió megszűnik, és ha úgy tetszik létrejön, az un. Európai Egyesült Államok. Amely egy sokkal centralizáltabb intézményrendszer lesz. Célja ugyebár a totális kontrol kiépítése a tagállamok felett a „szabadság” égisze alatt. Elkerülhetetlen lesz a világ újra felosztása, mint ahogy tették ezt a nagyhatalmak az I. és a II. vh után. Az erőviszonyok meg fognak változni.
Az egészségügyben nem lesz olyan mértékű változás, amely megrengetné a világot.
A világ a változás útján halad…akárcsak én.
Maxximus mondta
Önkéntes jelentkezők számítógépein futtatták le több ezerszer azt a klímaváltozást előrejelző modellt, amely szerint átlagosan 3 fokkal lesz melegebb a Földön 2050-ben, mint amilyen 1950-ben volt.
Ha a globális felmelegedés ezzel a sebességgel folytatódik, a kihalás fenyegethet bennünket. Végül is mi fog pontosan történni, amint a Föld felmelegszik? Íme az ismertető fokról fokra.
1 fok növekedés
A jégmentes tenger több hőt nyel el, és gyorsítja a globális felmelegedést; a világ felszínének egyharmadáról eltűnik az édesvíz, az alacsonyan fekvő partvidékek víz alá kerülnek.
„A legmegdöbbentőbb az volt, hogyan viselkednek az emberek, ha a civilizáció látszatát letépik.” mondja Lynas. A legtöbb áldozat szegény és fekete, akiket magukra hagytak, míg a rendőrség csatlakozott a fosztogatókhoz, vagy elhagyta a területet. A válság negyedik napján a túlélőket bezsúfolták a város Superdome-jába. Kiömlő WC-k és rothadó testek mellett laktak, fiatalok fegyveres hordái elszedték az összes rendelkezésre álló vizet és élelmet. Talán a legemlékezetesebb jelenet az volt, amikor egyetlen katonai helikopter leszáll csak pár percre, a legénység ételcsomagokat és vizes üvegeket dobál ki a földre, mielőtt sietve felszállnak, mintha háborús övezetből menekülnének. Olyan jelenetekben, amik inkább egy fejlődő országbeli menekülttábort idéznek, nem egy amerikai városközpontot, fiatal férfiak harcoltak a vízért, míg várandós nők és idős emberek üres kézzel nézték. Ne hibáztasd őket, hogy így viselkednek, gondoltam. Ez történik, ha az emberek kétségbeesettek.” (New Orleans, USA, a Katrina hurrikán után)
Itt még van értelme a Pokol kézikönyvét lapozgatni.
2 fok növekedés
Európaiak hőgutában halnak meg, erdők tűzvészben pusztulnak, az elgyötört növények elkezdenek szén-dioxidot kibocsátani, ahelyett, hogy elnyelnék, a fajok egyharmada kihalással néz szembe.
Nemcsak a partmenti települések fognak szenvedni. Amint a hegyekben eltűnnek a gleccserek, az emberek vízkészlete elvész. Az egész indiai szubkontinens a túlélésért fog küzdeni. „Ahogy a gleccserek a legmagasabb csúcsok kivételével mindenütt elolvadnak, megszűnik a százmilliókat létfontosságú édesvízzel ellátó hatalmas folyók vízutánpótlása. Vízhiány és éhínség lesz az eredmény, amely az egész régiót destabilizálja. És most a katasztrófa középpontja nem India, Nepál vagy Banglades lesz, hanem az atomfegyverrel rendelkező Pakisztán.”
3 fok növekedés (2050)
A növényekből és a talajból kibocsátott szén tovább gyorsítja a felmelegedést. Az Amazonas esőerdeje kipusztul, a partmenti városokat szuper hurrikánok sújtják, Afrika éhezik.
Míg a szárazföld ég, a tengerszint tovább emelkedik. Még a legoptimistább számítás szerint is, eddigre a sarkköri jégtakaró 80%-a elolvad, és a maradék is hamarosan követi. New York víz alá kerül. Az olyan katasztrófák, mint amilyen 1953-ban sújtotta Kelet-Angliát, jelentéktelen mindennapi eseménnyé válnak, és Hollandia térképét szétszaggatja az Északi-tenger. Éhező emberek vándorolnak mindenütt – Közép-Amerikából Mexikóba és az USA-ba, Afrikából Európába, ahol újjáéledő fasiszta pártok nyerik el a szavazatokat, megígérvén, hogy távol tartják őket.
4 fok melegedés
A permafrost (állandóan fagyott területek) terjedő olvadása a globális felmelegedéstmegállíthatatlanná teszi; Anglia nagy részét a súlyos árvíz lakhatatlanná tette, a mediterrán régió elnéptelenedik.
Az egyik legveszélyesebb visszacsatolás most kapcsol be – a permafrost megállíthatatlan olvadása. A tudósok úgy gondolják, hogy legalább 500 milliárd tonna szén vár kiszabadulásra a sarkköri jégben, bár még egyikük se számolta ki, hogy ez mennyivel járul hozzá a globális felmelegedéshez. Egy fok? Kettő? Három? A mutatók vészjóslóak.
5 fok emelkedés
Az óceánfenékről eredő metán gyorsítja a globális felmelegedést. A jég mindkét sarkról eltűnik, az emberek élelmet és vizet keresve vándorolnak, és állatként próbálnak megélni a vadonból, sikertelenül.
„Ahol nincs semmilyen menedék – mondja Lynas – ott polgárháború, faji és közösségi konfliktusokba omlás a várható következmény.” Az elszigetelt túlélési stratégia azonban olyan hiábavaló lehet, mintha szobapincérért csengetnénk. „Hányan tudnánk tényleg csapdába ejteni vagy elejteni elegendő vadat egy család ellátására? Még ha nagyszámú népességnek sikerülne is szétszóródni a vidéken, a vadállomány gyorsan csökkenne a nyomás alatt. A vadászó-gyűjtögető életforma fenntartása 10-100-szor annyi területet igényel fejenként, mint amennyi egy letelepedett mezőgazdasági közösségnek kell. A biodiverzitásra katasztrofális hatással lehet a tömeges túlélő tevékenység, amint az éhes emberek megölnek és megesznek mindent, ami mozog.” Beleértve talán egymást is. „A behatolók- mondja Lynas – nem bánnak kedvesen a helybéliekkel, akik megtagadják tőlük az élelmet. A történelem azt mutatja, hogyha felfedeznek egy élelmiszerraktárt, a tulajdonost és családját megkínozhatják, vagy megölhetik. Összehasonlításul nézzük a mai Szomáliában, Szudánban és Burundiban tapasztaltakat, ahol a szűkös termőföld és élelmiszer feletti konfliktusok képezik az elhúzódó törzsi háborúk és az állam összeomlásának gyökerét.”
6 fok felmelegedés
A Földön az élet apokaliptikus viharokkal és árvizekkel véget ér. Hidrogén-szulfid gáz és metán tűzgolyók rohannak keresztül-kasul a bolygón, atombombák erejével; csak gombák maradnak életben.
„Először egy apró zavaró tényező elindít egy gázzal telített vízcsomagot felfelé. Ahogy emelkedik, buborékok keletkeznek, amint a csökkenő nyomás hatására az oldott gáz kipezseg – éppúgy, mint ahogy egy üveg üdítőital kiömlik, ha túl hirtelen csavarjuk le a tetejét. Ezek a buborékok a vízcsomagot még könnyebbé teszik, és felgyorsítják a vízen keresztüli emelkedését. Ahogy felfelé tör, egy robbanás erejét elérve magával ragadja a környező vizet. A felszínen a víz több száz méterre lövell a levegőbe, és a kiengedett gáz kirobban a légkörbe. Lökéshullámok terjednek kifelé minden irányba, még több kitörést kiváltva a közelben.”
A kitörés több, mint csak egy újabb pozitív visszacsatolás a globális felmelegedés gyorsuló folyamatában. A szén-dioxidtól eltérően a metán gyúlékony. „Még olyan alacsony légköri metán koncentrációnál is, mint 5%” – mondja Lynas – „a keverék belobbanhat egy villámtól, vagy más szikrától, és tűzgolyók hasíthatják végig az eget.” A hatás nagyon hasonló az USA és az orosz hadsereg által használt tüzelőanyag-levegő robbanóanyaghoz (FAE) – az úgynevezett „vákuum bombához”, ami üzemanyag cseppeket gyújt be a cél felett. A CIA szerint: „A gyújtópont közelében lévők megsemmisülnek. A peremnél lévők valószínűleg belső sérüléseket szenvednek, többek között dobhártyarepedés, komoly agyrázkódás, tüdő és belső szervek megrepedése, és talán megvakulás.” Ezek a taktikai fegyverek csak petárdák az óceáni kitörésekből keletkező metán-levegő felhőkhöz képest. A kutatók számításai szerint ezek majdnem teljesen elpusztíthatják a szárazföldi életet. (251 millió éve csak egy nagytestű szárazföldi állat, a disznószerű lystrosaurus maradt életben.)
Becslések szerint egy jövőbeli nagy kitörés 108 megatonna TNT-vel egyenlő energiát szabadíthat fel – százezerszer többet, mint a világ teljes nukleáris fegyverállománya. Még Lynas se tudja elkerülni – minden tudományos korrektsége ellenére – a Hollywood-i befejezést. „Nem nehéz elképzelni a végső rémálmot. Óceáni metánkitörések nagy népesség központok közelében emberek millióit törlik el – talán napok alatt. Képzelj el egy tüzelőanyag-levegő robbanóanyag tűzlabdát egy város felé rohanni – mondjuk London, vagy Tokió – a robbanás hulláma egy atombomba erejével és sebességével terjed a robbanás középpontjából.
Az épületek kilapulnak, az emberek helyben elhamvadnak, vagy a robbanás erejétől süket-némává válnak. Keverjük össze Hiroshimát a Katrina utáni New Orleans-sal, hogy valamilyen elképzelésünk legyen arról, hogyan nézhet ki egy ilyen katasztrófa: megégett túlélők csatáznak az élelemért, szanaszét vándorolva az üres városokból.”
II.Putyin998 cár mondta
“Mit gondoltok, mi lesz 2050-ben?”
-Például lesz szeptember akkor is….mit tudom én.
“Milyen lesz a világ? Ha most 2050 lenne, és kinéznénk az ablakon, mit látnánk?”
-Ugyanezt,mint most,csak kicsit formatervezettebben.Semmi különösre nem számitok.
“Űrhajók mindenfelé? Hároméltű autók? Vízzel hajtott motorok? Lézerfegyverek? Lézerkardok? A Holdon lesz a hétvégi házunk? Mindent gyógyító orvostudomány? Világbéke? Aranykor? Kőkor?”
-Persze,meg toronyóra lánccal.
Más divat,más kötriés,de a lószar lényegében ugyanaz marad,erre mérget vennék.
Kőkor?Aranykor?Álmodban.Pénzkor,mindenkor.Marha bonyolult.
Minden jel arra utal,hogy itt komoly változások lesznek?
Na ugye….
“Mi lesz Magyarországból 37 év múlva?”
-Hát sokkal szarabb már nem lehet.Elvileg.Ugyan jómagam személyesen nem ismerem a mai és a tegnapi M.O-t sem,e nem is érdekel.De ha kicsit is szarabb lesz,akkor bekerül a Guiness Rekordok könyvébe.
“Mi lesz a világon politikailag?”
-Látszólag bármilyen változás lehetséges,de az is csak púder.
A lényeg marad.
“Gazdaság?”
-Ugyanaz.
“Egészségügy?”
-Ugyanaz.A módszerek esetleg változnak,a rendszer marad.
“Milyen sportok lesznek? Szórakoztatóipar?”
-A kettő valószinűleg egybeolvad.A verseny csak a látványosság és az eladhatóság szerint lesz besorolva.
“Merre halad a világ?”
-Minden szép és jó lesz.Micsoda kérdés?
“És mi lesz veletek 37 év múlva?”
-Idősebb leszek 37 évvel.Meglepő,mi?Csakhogy nem fog látszani rajtam.
És kurva gazdag leszek.
Bár most sem járatom a pofám.
Hehe 8-)
Jaklin mondta
Szerintem Magyarországon rosszabb lesz a helyzet. Még többen fognak elmenni az országból, ami miatt újabb kemény intézkedéseket hoznak majd. Szerintem Magyarország ki fog lépni az Európai Unióból, mert így a kormány akadályoztatva van néhány őrült törvény meghozatalában, mint amilyen pl. a dupla adózás.
Nem hiszem, hogy az alapvető technikai dolgok annyira erőteljesen meg fognak változni. Nem hinném, hogy lenne bármilyen általánosan elérhető “űrtechnika” vagy vízüzemű autó stb.
Azt gondolom, ténylegesen minden családban ott lesz a számítógép meg az internet. Lecsökken még inkább a készpénzfizetéses rendszer és még inkább a bankkártyánkra és a bankokra leszünk utalva, ami által ellenőrizhetőbbek vagyunk.
Még nagyobb lesz a munkanélküliek száma és tovább nő majd a fekete munkások, a hajléktalanok meg a cigányok aránya az országban.
Jelenlegi lakhelyemmel kapcsolatban azt gondolom, hogy London eléri majd azt a bizonyos “debreceni” előkelő második helyet. Vagyis Budapest után már nem Debrecen, hanem London lesz az a város, ahol a legtöbb magyar ember él. (Az angol főváros most “csak” a harmadik helyen áll.)
Informatikailag minden bizonnyal nagyon komoly fejlődés lesz látható. Bizonyára megjelennek a jelenleg csúcsszupernek számító számítógépek, akár a virtuális valóság. Már ami a játékokat illeti. :)
Hm. Most hirtelenjében ennyi jutott eszembe.
Jaklin mondta
Paloca írta:
Szerintem ez szép és romantikus elképzelés, de igen kevéssé “valóságszagú”. Amit én látok az az, hogy az ember elég keveset tehet az emberiség általános irányultságával és állapotával kapcsolatban. Vagyis pontosítok: minden bizonnyal tehetne, de az általam eddig látott emberek többsége olyan szinten el van nyomva és olyan szinten ostoba és elkeseredett vagy éppen naiv, hogy nem fognak semmiben sem segédkezet nyújtani. Ellenben akadályozni fognak keményen.
Egy jól képzett, jó szándékú és kő kemény kormány tehetne valami értékeset, de ilyet találni…
Bendegoose mondta
@ Duncan Shelley:
Igen, a mechanikai gépezetek esetén fellépő melegedés nem kikerülhető, ezért nem is lehet az a megfelelő út.
Sokkal inkább a kémia és a biológia jelenthetik a megoldást. És itt el kell engedni azt, amit klasszikusan gépezetnek nevezünk. Nincsenek szerkezetek, moduláris részegységek, felépítés, stb. Ezek mind súrlódással, gyártási és utánpótlási nehézségekkel járnak. Van egy egység, ami önmagában képes valami nagyon egyszerű feladatot elvégezni. Vegyük például, hogy létrehozol egy molekulát, aminek van egy szabad kötésre még kapacitása, és hozzákapcsolsz egy anyag vagy egyéb specifikus katalizátort. Legyen ez valamilyen szénhidrogénre érzékeny mondjuk. És ha kiömlött a tartályhajóból az olaj, odaküldesz egy sor algát, aminek az emésztőrendszerét ezzel a molekulával láttad el, és azok így elkezdik felzabálni az olajszennyződést, lebontják azt molekuláris szinten és voila! Létrehoztál egy genetikailag módosított élőlényt, amiben egy olyan molekuláris szintű mikrogépezet működött, ami az eredeti működést módosította egy meghatározott célnak megfelelően. Ha ezt kivetítjük mondjuk még egy kontroller anyaggal, ami szabályozza, hogy mikor milyen anyagokra reagáljon, mikor melyik hogyan szaporodjon, stb. akkor komplex gépek is előállíthatók.
A nanotechnológia és a biotechnológia már ma sem választhatók szét szigorúan, mert ahogy említetted, eljutottunk a mechanikai korlátokig. Ha sejtszinten akarunk működtetni valamit, sejtszintű beavatkozásra van szükség. És innen egyenes az út a genetikáig.
Mármint szerintem…
Bendegoose mondta
@ prolizoli:
Valóban a vízkészletek és az ehhez kapcsolható társadalmi változások sokmindent befolyásolhatnak majd. Ezek mind részei szerintem a kontrollgépezetnek, s amíg az erőforrásokhoz való hozzáférést központosítva kontrollálják, addig jól szabályozható a technológia fejlődése is. Kérdés, hogy az emberek meddig taszíthatók egyre mélyebbre, hogy meddig viselik el az így kialakított mesterséges állapotot. Mikor jutunk el egy olyan kritikus tömegig, ami robbanáshoz vezethet? Akár kontrollált, akár öngerjesztő módon? Ez itt a nagy kérdés, nem a technológia. Hanem mi, és hogy mi mit akarunk majd. Ha majom módjára új okoseszközöket, örökéletet, kibernetikai implantátumokat, stb. amikért cserébe alávetjük magunkat a rendszernek, aki az újabb technológiákat elsőre a prémium szegmensben hozza ki, majd engedi egyre lejebb – ahogy írtam a kasztosodást, erőforrás hozzáférési alapokon – akkor még nagyon sokáig fenntartható ez a jelenlegi állapot és a mi életünkben akár el sem juthatunk odáig, hogy manipuláljuk energiával az anyagszerkezetet, vagy élő szervezeteket eljuttassunk a kvantumállapotig, ami a biológiai létezésből kivezető technológiai utak egyike…
Szerintem.
:)
Bendegoose mondta
@ Jaklin:
A játékok szerepe jelenleg felértékelődőben van. A virtuális valóságok már most számtalan formában jelen vannak. Vegyük csak az edutainment, gamification, serious gaming tenenciákat. A paksi atomerőmű most csináltat olyan oktatási rendszert, amiben vertuális térben képezheti ki az embereket. És ez csak egy a sok közül. Én 2 serious gaming rendszeren dolgozom egy időben párhuzamosan, de sokkal közelebbi például az Apple AppStore-jában a KIDS, mint külön kategória megjelenése, és az, hogy az egyetemeken főiskolákon az USÁ-ban és egyéb nagy államokban már nem laptopokat visznek magukkal a nebulók, hanem iPadokat, tableteket, amin jegyzetelnek, tanulnak, google keresnek, wikiznek, majd szabadidejükben játszanak. A gamification tendenciáit már a vállalati képzés, sőt a munka értékelése és átadása is egyre erősebben mutatja. Láttam olyan SAP munkafelületet, ahol az egyes feladatok golflabdák voltak, és ha elvégezted, akkor be kellett ütögetni a megfelelő lukba, amivel egyfajta stresszoldást és versengést hoztak létre, stimulálva ezzel a teljesítményt és a hozzáállást.
Szóval a technológiák exponenciális fejlődése olyan kapcsolatokat teremt majd a különböző területek között, ami egyrészt nagyon elősegíti a fejlődést, másrészt a felhalmozott tudást egyre inkáb leszgmentálják az irányítás végett és akkor újra a közreadásnál és a hozzáférésnél leszünk, ahol megjelenik a hatalom új formája…
Továbbra is: szerintem…
:)
Great mondta
Racionális: 78 éves leszek, ha az ízületeim romlását nem tudom helyretenni, mozogni nem igen fogok. Feleségem 62 lesz, lányom 41. Az átlagnál jobban fogunk élni, időmet gépészeti fejlesztéseimnek szentelem, számítógépes tesztkörnyezetben, ha nem tudok mozogni, saját műhelyben, ha tudok.
HUN: Ha marad az irányvonal, eddigre itt lesz az új Észak-Korea. De valószínűbb, hogy más oldalról is érdeklődni fognak az ország iránt. Egy komolyabb gazdasági megszállás frissítene a politikai berendezkedésen, mivel a jelenlegi kormányban + közelmúltbéli kormányokban az ideológia a pénzt szolgálja, egy zsírosabb összeg tetszés szerinti politikai pálfordulást hozna bármelyik percben. Van az a pénz, amiért Viktória estére szoci lenne vagy Gyuri fideszes.
Globál: Nem várok tömegpusztítást, nem látok ilyen törekvést. Gazdasági világháború lesz, aminek célja a világkormány létrehozása. 50re hatalmas éhező tömegek lesznek, ami a háború következménye, de ráfogják az erőforrások kimerülésére. Átrajzolódik a gazdasági térkép, azzal a politikai is, lehet, hogy tényleg a közelkelet felé tolódik el minden, ott lesz a központ.
Optimista: 78 leszek naptár szerint, 24 biológiailag. Boldogan élek a családommal. Van egy cégem, ami testi gépimplantátumokat gyárt. A mű végtagjaink nem testszerűek még, de testszerű mozgást tesznek lehetővé. Vannak testbe ültetett gépi központjaink, amik fejlesztik az emésztést és szűrik a vért. Várhatóan kérvényezem felvételemet a UFC utódszervezetébe, ahol Putyinnal fogunk mérkőzni az egyik előcardban, előreláthatóan az első menet végén vagy a második első felében egy szép jobb csapottal búcsúztatom a mezőnyből.
Globál: A Rendszer átáll a lassabb, de sokkal hosszabb távú dolgoztatásra, a cél nem a gyors kifacsarás lesz, hanem a nagyon sokáig tartó dolgoztatás, ami által az életünk sokkal kényemesebbé válik.
Pesszimista: 1972. augusztus 3. – … Talán feleségem sem él már, talán a lányom sem. Valahol tönkrementünk, elmérgesedett minden, szétváltunk, jöttek a betegségek, balesetek.
HUN: Ha lesznek még országok, akkor Észak-Korea.
Globál: Néhány őrült felrúgja a szabályokat, terrorakciókat hajtanak végre központi irányítás nélkül, tömegpusztító fegyverekkel, ami összedönti a társadalmat.
II.Putyin998 cár mondta
Great írta:
Nem leszünk egy súlycsoportban.Mert én addigra 150kiló szinizom leszek,te meg…. :goaway:
Bence mondta
83 éves leszek, és a tablettának köszönhetően a húszas éveimet megszégyenítő kinézetemmel egy Puerto Rico-i lánnyal fogom tölteni napjaim jelentós hányadát. Közben Istent kesesem, és sűrűn játszom a szimulátorjaimon a tengerfenékre horogonyzott hétvégi házamban. Az alig pár tucat túlélő közül, akiket meghagytak a nagy ’26-os vágások után, néhánnyal egész közeli barátságot ápolok. A többiek nyelvét még tanulom. A havonta esedékes közös estélyeken elképesztő sztorikat mesélünk egymásnak, hogy ki mennyit haladt a tervvel, amivel ismét – immáron sokadszor – benépesítjük ezt a bolygót. Az est fénypontját izgatottan várjuk: annak a hét fős csapatnak a jelentéseit, akik meglátogatták a Galaktikus Föderáció központját, és a kiharcolt autónómiánkon kívül zseniális találmányok százezreihez férnek hozzá a Főbolygó Központi Archívumából, amiket ilyen alkalmakkor velünk is megosztanak. Szóval, szép az élet, és – bár nagyon sokan hiányoznak – élvezzük a szabadságot, hisz nekünk nincs mitől félnünk.
Great mondta
@ II.Putyin998 cár:
Kíváncsi vagyok bejönnek-e új versenysportok, amik még nincsenek, vagy már nincsenek, vagy eddig nem voltak versenyek rendezve. Ami eladható a tévében. Újfajta műszaki sport, szellemi sport, vagy csupaszököl box, ami most illegális.
Rombododeka mondta
Káosz várható, a társadalmi olló maximálisra nyílik, gettók és erős fegyveres védelemmel ellátott gazdag negyedek lesznek, lezárt területek, a hatalmat gyakorlók ülnek a víz és gáz-csapokon, élelemforrásokon, interkontinentális menekültáramlat várható, az emberek felfegyverkeznek, hogy megvédjék forrásaikat, szeretteiket, megnövekszik a munkanélküliség és a többség nyomorban szenved majd, ezzel párhuzamosan fejlődik a tudomány, genetika, robottechnika, az egészség megvásárlása a gazdagok kiváltsága lesz, a környezetszennyezés és klímaváltozás következményei egy szűk rétegnek jövedelmezőek lesznek, szarabb lesz minden, mint most…
:cry:
Palantír mondta
Sziasztok!
Régen nem jártam az oldalon különböző fontosabb és kevésbé fontos teendők és elfoglaltságok miatt, de most itt vagyok, és rögtön elememben is érzem magam a felvetett témával kapcsolatban.
A tapasztalataim azt súgják, hogy az ilyen jellegű prognózisok gyakran túl sokat várnak a jövőtől, úgyhogy igyekszem a valószínűbb, realistább megközelítést választani az előrejelzéseim során.
A legtöbb tehetősebb család, de legalábbis feltaláló asztalán helyet fog kapni egy prototípus nyomtató/cserélhető alkatrész gyártó berendezés, amihez le lehet majd tölteni a különböző tárgyak 3D modelljét, és összetételére vonatkozó adatokat.
A Föld közlekedésének jelentős része át fog térni a sokkal gazdagabb készletű földgázra, ugyanis a robbanómotor még mindig nagy üzlet lesz, de tekintélyes méretű szelet jut majd a hidrogén és teljesen elektromos üzemeltetésű járműveknek is.
A napelemek átlépik az 65%-os hatékonysági küszöböt.
Néhol lehetőség nyílik kipróbálni a vezeték nélküli elektromosságot a bolygón.
Eddigre az Arab térség legalább 50%-a bábkormányként működik melyet amerikai békefenntartók emeltek a hatalomba.
Kína egyre nagyobb szabadságot enged az állampolgároknak, és a Földön két-három szuperhatalom fog vetélkedni egymással a felszíni politika színházában.
A gazdaság eddigre javarészt áttért az elektronikus pénzre a készpénzre furcsán néznek, és sok helyen nem fogadják már el, mert nem biztonságos és nem lekövethető.
Egyre kevesebb könyvet adnak ki fizikai formában.
A terrorizmus köntöse mögé bújtatva további óvintézkedéseket hoznak, ami miatt helyenként kötelezővé teszik a személyi azonosító chipek elhelyezését a testben. Ez a készülék alkalmasabb lesz a fizetésre mint a bankkártya, és mindenféle azonosítást igénylő szolgáltatás igénybevételére is használható lesz, mint pl. a házunk bejárati ajtajának működtetése.
Megszületik az első emberi klón, és valamiért mentálisan sérült lesz.
Az orvostudomány képes lesz rá, hogy szerveket és egyéb szöveteket nyomtasson, amelyek beültethetőek lesznek emberi testbe.
Kifejlesztik az első jóindulatú vírust, amely helyreállítja a szervezet egyes elvesztett funkcióit.
A kibernetika segítségével az ember-gép interfész olyan szintre fejlődik, ami lehetővé teszi, hogy a műkarok és műlábak teljes egészében működőkepés emberi végtagokként, teljes érzékeléssel és finom motoros mozgással üzemeljenek.
Az AIDS és a legtöbb rosszindulatú daganat gyógyszeripari ellenszere eddigre bekerül a civil szektorba, de felbukkan egy új halálos betegség helyettük ami nyugtatók és egyéb tudatmódosító szerek bevételét teszik szükségessé.
A szemétfeldolgozás új szintre lép amikor rendszeresítik a genetikailag módosított baktériumokat amelyek műanyaggal táplálkoznak és földgázt termelnek belőle.
A tabletek és mobilok egy része e-papírra lesz nyomtatva és hajlékony interface-t fog biztosítani, amely el fog férni egy nagyobb tollhoz hasonló hengerben.
A számítástechnika civil szektora megismerkedik a kvantum számítógépekkel, ami az Oculus Rift-ből kifejlődő technológiákkal elhozza a virtuális szimuláció aranykorát, amely komoly függőséget fog okozni az emberek körében, de hatalmas előrelépést jelent majd a kiképzések és az oktatás hatékonyságában.
A mozi és a TV teljesen átalakul. TV adás nem lesz, csak “on demand” felvételek, melyek leginkább a YouTube-hoz hasonlítanak majd. A moziban mindenki virtuális valóság szemüvegeken keresztül válik majd részévé a filmnek, és vagy egy szereplő szemszögét veszi majd fel, vagy ugrál a szereplők nézőpontjai között, attól függően, hogy okoz e rosszullétet az élmény vagy nem. Az élőszereplős filmek megszűnnek, és minden filmet szuper-számítógéppel renderelnek majd. Lehetővé téve ezzel teljes világok 360°-os szimulációját amelyben a néző arra néz ahová akar, de a történet sodorja magával. A kaszkadőr iparág összeolvad az eltűnő félben lévő cirkusszal.
A katonai WildCat mintájára elkészülnek az első állati mintázatú terepjáró robotok, amellyel bármilyen természetes akadály megmászható lesz majd a gép hátán ülve.
Ha lesz teherforgalom a Föld és a Hold között, hatalmas sláger lesz a regolitból készült járólap, bútor, festék, használati tárgy, és minden címkén rajta lesz a “Lunar”, vagy a “Moon.” ami valkit iszonyatosan gazdaggá tesz majd.
A NASA (vagy jogutódja) megkezdi a tértorziós hajtómű tesztelését amely lehetővé teszi a fénysebesség feletti utazást. Egyelőre szondákat küldenek a segítségével potenciálisan lakható bolygókhoz. (Ez a technológia már létezik tervezőasztalon, és valóban foglalkoznak vele.)
A Google önvezérlő autóinak technológiája elterjed és teret hódít a fejlettebb országokban a civil és katonai vonalakon egyaránt.
A facebook őskori lelet lesz, a szociális hálózatok beleolvadnak a masszívan multiplayer játékok világába, és mindenki a virtuális térben fog találkozni és bulizni.
A Microsoft néhány elhibázott lépése miatt irtózatosan visszaesik, majd megszűnik. Az Apple termékei elvesztik a varázsukat, és tömegtermékké válnak. A Google létrehozza az első Google várost, amely egy autonóm operációs rendszerrel rendelkező “okos város” lesz. (Látszólag) emberi kontroll nélkül.
A megújuló energiák (napenergia, szélenergia, vízáramlás energia, stb.) nagyobb szerepet kapnak, az uránt pedig majdnem teljesen leváltja a tórium mint hasadóanyag az atomerőművekben. Az energiaipar stabilabb és sokkal tisztább lesz.
A népesedés lelassul, de folyamatosan növekedik a populáció. Az emberek ezt magasabb házakkal és hatékonyabb, minimalisztikusabb berendezéssel igyekeznek megoldani.
Az ózonpajzs eddigre teljesen helyreállt.
Az óceánokban elszaporodó és a halállományt veszélyeztető medúzákat a kiirtásukra szakosodott önvezérlő robotok pusztítják.
A legtöbb műanyag tárgy önjavító polimerből készül, ami 99%-ban helyreáll törés utáni összeillesztés után 1-2 órával.
Az űrhajózás betör a privát szférába de még mindig csak a felső tízezernek elérhető. Eddigre már eljutott a Mars One civil finanszírozású kolónia a Marsra, és hamarosan elindul az Európára is, vagy már úton is van.
A hosszútávú közlekedésben néhol felbukkannak a hyperloop elnevezésű városi összeköttetések, amelyek egy alacsony nyomású csőben haladó légpárnás meghajtású kapszulában történő rendkívül gyors utazást tesznek lehetővé, főleg a gazdagabb, nagyobb területű országokban.
Ha lézerkard nem is lesz, de még közelebb kerülünk a technológiához a jelenleg elérhető molekulába rendezhető fotonok által képződő anyag stabilizálásával és kísérletek végzésével.
Lézerfegyverek már most is vannak. :D
A Hold egyelőre nem gyarmata senkinek, és talán ostromolják majd, de politikai vitát fog okozni, hogy ki mehet/nem mehet oda és hogy mit szabad ott csinálni.
Az USA és Kanada egyesülnek az Észak-amerikai Unióban.
Magyarországon megáll a helyben toporgás ugyanis valakinek érdekévé válik, hogy ez a régió is megerősödjön némileg. Ez annak is köszönhető, hogy Magyarországon megindul a tudomány ugrásszerű kibontakozása úgy 2013-14 környékén.
A magyar lakosság visszaesik 6-7 millióra, de hamarosan újabb növekedés kezdődik. A bevándorlás felerősödik a gazdasági növekedéssel.
Oroszország elnöknek választja Vladimir Putyin-t.
Elkezdik feltárni az eurázsiai kontinens tengereiben elsüllyedt ősi városokat.
A materializmus teret veszít, ahogy erőre kap egy viszonylag új vallás amely hatékonyan bizonyítja a lélek létezését.
A büntetés végrehajtás elkezd átalakulni a bezárásból jóvátételi rendszerré, amely kötelezi az elítélteket, hogy tegyenek annyi jót a világban amennyi rosszat okoztak.
A szuperszonikus civil repülés többé kevésbé ballisztikus utazássá alakul át amely rendkívül rövid idő alatt juttatja el az embereket egyik kontinensről a másikra.
Kb így vizualizálom 2050-et, de ha akarjátok írok még :D Jut még legalább 2x ennyi, ha kell!
bakostamas mondta
Az biztos , hogy fészbukról nem álmodtunk még 10 éve sem! :D aztán lett, és mekkora óriási dolog lett!
37 év múlva… a víz szerintem óriási kincs lesz, de az már talán 7 év múlva is akár. Abból meg a Kárpát medence nem szűkölködik. Úgyhogy óriási kincsen csücsülünk, még fel sem fogjuk szerintem. Ááá, találgatni sem merek mi lesz, azt sem tudom 10 perc múlva mi lesz :) de minden a legnagyobb rendben lesz! :)
Reményeim vannak persze, vízzel hajtott autók, napelemek, szélerőművek, full frame zsebre vágható fényképezőgépek, jól működő családi gazdaságok, virágzó falvak! Kiüresedett teszkó áruházak és csődbe ment kokakóla és mekdonác … persze ilyen nem hiszem hogy lesz, sőt!
Ha a mostani embereket nézem, lesz sok sok nagyon kövér , lusta ember. Akik egy valamit tudnak> gombokat nyomkodni és enni és aludni.
Duncan Shelley mondta
aelod írta:
A Hold pedig érdekes, ott lehetne a következő új világ, ami ugyanolyan reset lehetne, mint Amerika volt. Ha elég nagyra duzzad a kolónia, jöhetne a függetlenségi nyilatkozat meg a függetlenségi háború.
Ha USA mintáját követik, ott nem olyan nagy a centralizálás, meglepően nagy eltérések vannak az államok között, még törvényileg is. Bár mintha bizonyos körök ezen próbálnának változtatni…
Duncan Shelley mondta
Maxximus írta:
Meglehetősen hihetetlen számomra. Valamiért kiemelt téma a globális felmelegedés, a média imádja, ami önmagában elgondolkodtató. Vannak más hangok is, de csendesebbek, van olyan elmélet, ami szerint az emberi befolyás nincs hatással a globális folyamatokra, a felmelegedés annak köszönhető, hogy jövünk ki egy jégkorszakból éppen.
Duncan Shelley mondta
II.Putyin998 cár írta:
Mit értesz jel alatt? Médiát? Bízz bennük, tudnak ezek szempillantás alatt váltani, ha fekészültek rá. :)
Van még lejjebb, lehet még teljes csőd, polgárháború, rendőrállam, nyílt diktatúra miegymás.
Jó példa az AIDS arra, hogyan működik az egészségipar. Most, hogy már nem divat, hirtelen elkezdték gyógyítani…
Minek köszönhetően?
Duncan Shelley mondta
Jaklin írta:
És kétnyelvű feliratok lesznek mindenhol, mint Párkányban?
Duncan Shelley mondta
Bendegoose írta:
Mintha már lenne ilyen, évtizedek óta. Klasszikus értelemben ez valóban elég távol áll a nanotech elképzeléstől, és nagyon behatároltak a lehetőségek.
Elvileg igen. A biológia megoldotta valahogy ezt a miniatürizálást, hőproblémák nélkül.
Duncan Shelley mondta
Great írta:
Egy épeszű világban sokra értékelnék az ilyen jellegű szándékokat, és segítenék mindenben, hogy megvalósuljanak, hiszen mindenki csak nyerne vele. Úgy tűnik, a jelenlegi vezetőség nem kér a fejlődésből, talán mert nem hisz benne, vagy fél tőle.
Bejöhet. Állítólag Hitler is felrúgta a megállapodásokat.
Duncan Shelley mondta
Bence írta:
Értem a viccet, de ehhez nem kell szellemileg megerőltetnünk magunkat ugye. :)
Lehetne kérni egy komoly verziót is? Hiszen, ha jól belegondolok, ez off.
Duncan Shelley mondta
Rombododeka írta:
És milyen címmel jön ki? :)
Duncan Shelley mondta
@ Palantír:
A fejlődés nem az, hogy elpusztítunk dolgokat, amikkel semmi baj nincs.
Ha a művészet elpusztul, az baj, nagyon nagy baj, és érdekes dolgokat jelez. A színészekkel nincs semmi baj, azzal sincs baj, ha élő emberekkel kommunikálunk.
Amikor bejött a videofon, azt látták a jövőnek, de bukott. Az emberek nem akartak kiöltözni és megfésülködni egy hívás miatt, túl sok magánéletet adott volna fel.
Amikor bejött a DVD és azzal az alternatív befejezések, új korszakot prognosztizáltak egyesek. Ez sem jött be. Ha a néző dönt, akkor oda az illúzió.
Nem akar mindenki játszani, én sem mindig. Egy virtuális valóság-mozi, ahol közösen viszünk végig valamilyen kalandot, biztosan érdekes lesz és megtalálja a maga közönségét, de ettől a filmek nem fognak eltűnni.
A filmes, 3d-s technika fejlődése elsősorban azt fogja eredményezni, hogy a béka hátsója alá zuhan a színvonal, mert a totál amatőrök által készített, látszólag filmek, ténylegesen összevisszaságok elárasztják a világot.
Ha lesz googleland, és olyan lesz a support, mint a youtube-on, azaz nem lehet választ kapni semmire, mert nem lehet élő emberhez eljutni, csak a szoftverig, akkor én nem laknék ott. :)
II.Putyin998 cár mondta
Duncan Shelley írta:
Úgy offolok,hogy nem off,hehe:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BzlJ_xDzmdg
A videón látható egyén a beszéde alapján nem egy észkombájn.De ő csak egy példa valamire.
Off topik sportban folytatom.
aelod mondta
Duncan Shelley írta:
Polgárháború? Ugyan már….
Csőd valószínűbb de az sem érné meg a hitelezőknek mert akkor fizetésképtelenség állna be..
Rendőrállam? Az mi?
Nyílt diktatúra? Miért most demokrácia van?
Duncan Shelley mondta
aelod írta:
Nem mindig. Mert mi tartana vissza egy elszánt embert vagy csoportot?
annamari mondta
A technikai fejlődés egyre több embert tesz haszontalanná társadalmilag, mert egy gép is elvégzi ugyanazt a munkát gazdaságosabban vagy jobban, nagyobb mennyiségben ugyanannyi idő alatt. Egyre több ember válik haszontalanná társadalmilag, mert amit csinálnak, nem kell már, az új igényeknek megfelelni nem tudnak. A foglalkoztatottság jelentős része már most is álmunka, ami csak azért van, hogy lekössék azokat a tömegeket, amik nem tudnak valódi hasznos munkát végezni a társadalom számára.
A jövőben, valamikor, lesz egy nagyon nagy társadalmi törés, amit az idéz elő, hogy az álmunka olyan mértékben válik gazdaságtalanná, hogy nem tudják tovább fenntartani a felesleges foglaltoztatottságot. Inkább beállítanak egy gépet, ami kiváltja száz ember munkáját, sokkal olcsóbban, gyorsabban, pontosabban, sokkal kevesebb hibával. Valódi probléma az, hogy hogyan élelmezzünk, hogyan lássunk el, hogyan foglalkoztassunk olyan emberek egyre növekvő tömegét, akik valójában nem végeznek hasznos munkát a társadalom számára. A miért is kérdés, nemcsak a hogyan.
Mezőgazdaság, nehézipar, kézműipar, szolgáltató ipar, szórakoztató ipar, ez a sorrend, a mezőgazdaságban a legkönnyebb a legtöbb embert helyettesíteni, a szórakoztatóiparban a legnehezebb. Az egyéni tehetség, fantázia, kreativitás, reakció, ezek maradnak meg a leghosszabb ideig emberi monopóliumok, de már ott a mesterséges intelligencia kutatás, ami talán egyszer kiváltja ezt is.
A technikai fejlődéssel egyre nagyobb tömegek válnak feleslegessé, végül gyakorlatilag mindenki az lesz, talán néhány központi agy szerepét betöltő zsenit leszámítva.
Az emberi korlátoltság védi az emberiséget attól, hogy kifejlesszék a mindenkit helyettesítő gépet. De ez akkor sem jó dolog. Az sem, hogy eltartjuk a haszontalanok tömegét. A megoldásra még nem jöttem rá. Remélem, mire Darla leszek, rájövök, vagy a kaszt dokumentációjából megtudom, különben nehéz idők jönnek az emberiségre. :)
Palantír mondta
Duncan Shelley írta:
Talán nem fog megszűnni az élőszereplős film ipar, de biztos vagyok benne, hogy egy ponton tetemes részét átveszi majd a CGI. Ismered az L.A. Noire című játékot? Abban például meg tudták oldani, hogy a játékos karakter és az NPC-k teljesen életszerű arckifejezésekkel rendelkezzenek, ami sokat elárult az egyes nyomozási feladatokban.
Szerintem az fog történni, hogy a hús vér szereplők eljátsszák ugyan a szerepüket, de minden gesztusuk és arcrezdülésük egy virtuális megfelelőjükre fog kiterjedni.
Nincs szükség hangár méretű díszletekre, óriási csapatok mozgatásának megszervezésére a különböző helyszínekre, hatalmas ruhatárakra, sminkesekre, kaszkadőrökre, stb… Hatalmas spórolás lenne a filmiparnak. De abból kiindulva, hogy igazad van a válaszodban abban, hogy az előrejelzett megszűnések eddig sem következtek be, inkább azt mondanám, hogy nagyon háttérbe fog szorulni a hagyományos filmgyártás, ahogy a technológia egyre jobban fejlődik a virtuális valóság élethű renderelésében.
Azt viszont sosem állítottam, hogy megszűnik majd a művészetnek ez az ága, csak szerintem teljesen át fog alakulni.
Duncan Shelley írta:
Szerintem a Google város egy eddig titkolt, vagy egyszerűen csak nem publikált mesterséges intelligencia által lesz vezérelve, amit a cég az indexelt internetes állományból tanuló szoftveréből fejleszt majd ki, ami eddig a Hummingbird keresési algoritmust vezérelte. Ennek irányelveket fognak adni, és lesz ugyan emberi felügyelete, de nem ők fogják irányítani. Az M.I. nem lesz tökéletes, nem fog mindent tudni amit tudni lehet, és nem fog mindig tökéletes döntéseket hozni, ezért nem is fognak rábízni olyan dolgokat, amelyekben súlyosat tévedhet. (A város átalakítását természetesen sok szimulált helyzettel és teszteléssel fogják kezdeni, mielőtt rábízzák az egészet).
nev3rlive mondta
@ annamari:
amiota olvasom a hozzaszolasaidat ezzel a velemenyeddel maradektalanul egyetertek, pontosan igy latom en is, pedig neha nem birom a burad, de ez most telibe talalta a lenyeget. gratula
nev3rlive mondta
@ annamari:
a megoldast en abban latom, hogy visszahozzak valamilyen formaban a kozepreteget, tehat nem csak billiardcsilliardos rabszolgatartok lesznek akiknek a letminimum ala szandekosan sulyesztett es kihasznalt ehenkorasz csicskak rabszolgalnak, hanem emelnek a szinvonalon olyan modon , hogy motivalni tudjak a teremtesre( termelesre), es nem eroszakkal es kenyszerrel kiszedni beloluk.
Palantír mondta
@ annamari:
Létezik egy lakott bolygó távol a földtől. Ezen a világon minden nem kreatív munkát gépekkel végeztetnek, a mezőgazdaságot, a nyersanyag-kitermelést, és az ipart is teljes egészében gépek működtetik. Természetesen van aki felügyeli ezeket a folyamatokat. A dolog annyira hatékony, hogy az így kapott tárgyakért nem kell fizetni, a géppark ugyanis önjavító és önfenntartó, tehát a termelésnek nincs költsége. (Létezik a fogalom, hogy “költség”, de náluk ez a nyersanyagigényt jelenti, ami vagy gazdaságos, vagy nem gazdaságos. Minden gyártási folyamat a gazdaságosságra van optimalizálva.) A végtermékek amelyek így készülnek annyira jó minőségűek, hogy egy helyi lakos családja 3-400 földi éven át használhatja és a legcsekélyebb degradáció sem következik be a tárgyban. Mivel náluk nincs pénz, a helyi kormány regisztrálja ezeket a tárgyakat a felhasználók részére, amelyet a test halála után vissza kell szolgáltatni a megbízottnak.
Felmerülhet a kérdés, hogy mit tesznek ezek a lények az idejükkel, ha nincs munka ezeken a területeken. A válasz igen egyszerű. Mivel a használati tárgyak közül csak a tökéletes minőségű, optimális nyersanyag igényű, és ideális paraméterekkel rendelkezők kerülhetnek ki a gyártási folyamatból, ezeket ki kell fejleszteni, tesztelni és felügyelni kell a gyártási folyamatot. A társadalom egészének kötelessége ellátni ezeket a feladatokat, de a “fizikai munkaórák” (vagy nem kreatív munkával töltött órák) sokkal rövidebbek mint nálunk. A napjuk további részét a kreatív munka tölti ki, amelyet mindenki maga választ ki az egyetlen feltétel az, hogy a társadalom fejlesztése, és jobbítása legyen a fő szempont. Amikor nem dolgoznak, a helyi lakosok felfedeznek és utaznak, mivel ebben lelik legnagyobb örömüket.
Erre mondjuk esély sincsen a Földön, 2050-re egészen biztosan. Az említett világon ugyanis korlátozzák a destruktív, vagy antiszociális lények reinkarnációját, az oktatási technológiánk totálisan alkalmatlan az ő nem anyagi sugárzással működő képzési eszközük által elérhető szintek teljesítésére, a társadalmi átszervezés és a gyártási technológia feltalálása pedig még évszázadok távolságára van tőlünk. A nacionalizmus és egyéb konfliktust teremtő, de felesleges fogalmak leküzdésének szükségességéről nem is beszélve.
Végszó: Nem biztos, hogy rossz a gépesedés a munkafolyamatokban, csak jól kell csinálni :D
prolizoli mondta
annamari írta:
Szerinted melyik foglalkozások azok amelyek jelentős részében álmunkákat végeznek?
Ha az lesz amit mondasz akkor a megoldásra nem az emberek fognak rájönni hanem az addigra már az embereknél jóval intelligensebb mesterséges értelem segítségével fogják megtalálni a megoldást. De ez valószínűleg nem a 2050-es közeljövőben fog bekövetkezni hanem később.
Lényegében két problémára fog kelleni választ találniuk:
1. A születésszabályozás: A születések számát a gépek eltartó kapacitásához kell majd szabályozni a megfelelő módon.
2. Az örök probléma: Hogyan osszuk el a társadalomban a jövőben főleg gépek által kitermelt javakat a lehető legoptimálisabban.
prolizoli mondta
Palantír írta:
A fejlesztés és a kreatív munka is gépekkel fog történni. Már most sem megy azok nélkül és a jövőben méginkább így lesz.
Egyetértek. De csak óvatosan, mert Lenke néni is megmondta a szomszédok végén szokásos végszavakban miután megnézték Taki papával a terminátort: “Vigyázni kell a robotokkal”. :-D
Thirdeye Magister mondta
annamari írta:
Te kinek vagy hasznos ? :-)
Van egy olyan gyanúm , hogy Te egy mesterséges intelligencia vagy .
Csak le ne cseréljenek egy jobb gépre ! :laugh:
Én a társadalom haszontalan tagja szeretnék lenni . Ki tart velem ? :-))
Palantír mondta
prolizoli írta:
Jó hogy gépen történik a munka, de a kreatív részét az egyenletnek a felhasználó adja :D
A szomszédokos referencián jót röhögtem :D Lenke néni és a Terminátor… Ez hatalmas!
Palantír mondta
Nincs 2 napja hogy előrejeleztem a regolitban rejlő hatalmas üzletét, és láss csodát!
, a Hold porral készült sörkülönlegesség.
prolizoli mondta
Palantír írta:
Na de meddig lesz ez így? A jövőben a mesterséges és emberi intelligencia valószínűleg egybe fog olvadni. Mert a mesterséges sokkal gyorsabban fog fejlődni mint az emberi.
Bödőcs Tibor humorista poénja ez, én csak kölcsönvettem. ;-)
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Én már most is sok olyan emberrel találkozok akiknél nehéz eldönteni , hogy tényleg emberek-e belül , vagy gépek . :-)
De vajon mi lehet az oka , hogy az emberi intelligencia létrehoz egy mesterségeset ?
Vagy lehet , hogy fordítva van és valamilyen mesterséges intelligencia ( vagy csak pusztán nem emberi ) alakítja az emberi intelligenciát ?
Az biztos , hogy ha a mesterséges intelligencia még több teret nyer 2050-re , akkor nekünk annyi . Ezért gondolom , hogy nem az emberek hozzák létre valójában a mesterséges intelligenciát . Ennyire nem dolgozhat egy faj önmaga ellen ! De ha mégis így van , akkor az emberiség nem fejlődik , hanem hanyatlik .
prolizoli mondta
A 2050-től távolabbi jövő
…Megy-é előbbre majdan fajzatom,
Nemesbedvén, hogy trónodhoz közelgjen,
Vagy, mint malomnak barma, holtra fárad,
S a körből, melyben jár, nem bír kitörni?…
Annamari és Palantír már kissé a 2050-től távolabbi jövőt vetítették elő hozzászólásaikban. Magam is párszor elgondolkodtam erről a jóval távolabbiról, unalmas perceimben, vagy valamilyen sci-fi után. Viszont kissé másként látom mint a két fórumtárs, főleg az ember és gép viszonyát.
Ahogy én látom három lehetséges változat fog bekövetkezni a jövőben azt, hogy melyiknek mekkora az esélye nem tudom megmondani.
1.
Az emberiség kipusztul. Kipusztítja saját magát vagy valami nagy természeti katasztrófa következtében. Ha saját magát pusztítja ki annak a fő oka az lesz, hogy a magában lévő alapösztönöket (állatot) és az ezekből fakadó érzelmeit az egyre gyorsabban fejlődő technológia mellett továbbra sem fogja tudni irányítani a megfelelő módon. A környezetszennyezés és az egyre veszélyesebb fegyverek egy az érzelmeit csak kis részben kontrollálni tudó emberiség kezében. Magyarán “csőre töltött pisztollyal játszik a kisgyerek és rábaszik”.
2.
A katasztrófában amit maga okoz vagy a természet hozhat nem fog kipusztulni de erősen visszaesik létszámban és tudásban egyaránt. Középkori vagy még attól is kezdetlegesebb szinten fog élni, mint a posztapokaliptikus történetekben vagy mint ahogy azt Madách megírta az Ember tragédiájában 153 évvel ezelőtt.
Visszatér a főleg mezőgazdaságon, vadászaton és halászaton alapuló életmódhoz a maiakhoz képest kezdetleges technológiákkal. Innen lehet, hogy újra elkezd fejlődni de lehet, hogy a visszaesés akár több ezer évre is stagnálásba taszíthatja.
3.
Itt elengedtem kicsit a fantáziámat mivel erről lehet a legtöbbet témázgatni.
Ha megtalálják a közeljövőben a módszert az érzelmi kontrollra (valószínűleg a modern technika és kutatások fogják tudni ezt tömeges méretben elhozni) és a fejlődés fennmarad, akkor egy olyan világ bontakozhat ki a távolabbi jövőben ami jelenleg teljesen sci-finek hangzik de megtörténhet. Lehet, hogy ez a távoli jövő nem is olyan távoli (pár 100 év) de az is lehet, hogy több ezer. Mindenesetre jelenleg szerintem ha nagyon lassan, sokszor visszalépve is de haladunk felé.
Szóval szerintem az ember és technika egyre jobban össze fog olvadni, egyre több és több olyan gyártott elem fog beépülni az emberi testbe amely által az egyedek bizonyos funkciói (fizikai és szellemi) nagyobb teljesítményre lesznek képesek. Fokozatosan egy új faj fog kiválni, jobban mondva az emberek fognak fokozatosan átalakulni azzá. Ezek a Cyborgok tovább fogják bírni a terhelést és tovább fognak élni. Az ilyen ember fizikai alakja meg fog változni a genetikai módosítások és technológiai elemek beépítésével. Ellenállóbb lesz, gyorsabb, erősebb, találékonyabb és hatékonyabb mint a mai ember. Élesebbek lesznek az érzékszervei és újakat építenek be. A különböző cselekvésekhez való adottságokat genetikailag fogják előkódolni az egyedekben és a beépített technológiákkal felerősíteni azt. A legtöbb egyed univerzális lesz ami azt jelenti, hogy genetikailag alkalmas lesz a legtöbb feladat elvégzésére de amire az adott időben nem lesz szüksége az addig blokkolva lesz. Az egyre kisebb méretű és nagyobb kapacitású adattárolókat az ember testébe-agyába beépítve és azzal összekapcsolva a memóriája hatalmasra nő. Ez és a neuron összeköttetés vagyis az ideg -izom kapcsolat kiépítésének a nanotechnológia általi felgyorsulása miatt a tanulási képességei a mai sokszorosára növekednek. Gyakorlatilag arról van szó, hogy amit pl. egy mai sportolónak vagy sebésznek évekig tart megtanulni azt a jövőbeli “ember” a mozgásminták digitális tárolásának átvitelével és felhasználásával pár óra vagy nap alatt megtanulja. A jövőben valószínűsíthető, hogy lesznek olyan hermafroditák is akik akár önmagukat is meg tudják termékenyíteni. Ezek a hermafroditák akkor is újra tudják majd “teremteni” az emberiséget ha netán egy előre nem látható esemény miatt mindenki kipusztulna és csak egyetlen darab képviselője maradna e fajnak az univerzumban. Ugyanis a nagy méretű beépített memória miatt minden ehhez szükséges információ, tudás és mozgásminta meg lenne hozzá (lehet, hogy a dns egy ilyen információhalmaz?). Egy kis űrhajóval, minimális felszereléssel leszállna egy bolygón és újraindítaná a genesist. A kis űrhajóban található felszerelés pedig a szükséges nyersanyagok, épületek, gépek és folyamatok kitermelését, félépítését és beindítását végeznék. Lényegében ezt a technológiát ugyanúgy új bolygók kolonizálására is fogják használni.
Az egyedek közti kommunikáció vagyis információ átvitel szélesebb spektrumú gyorsabb és hatékonyabb lesz mint most. Mindenki rá lesz kapcsolódva a közös információs hálóra a modern agyába beépített “chipek” segítségével. Nem csak azt fogjuk tudni hogy milyen gondolatot akar közölni a másik hanem közben azt is, hogy mit érez, milyen benyomásai vannak stb. A keresett információ hatalmas távolságokból is pillanatok alatt fog elérni A-tól B-ig.
Az embercyborg motivációja irányított lesz mint ahogy az érzelmek és emóciók is. Az egyéni érdek és a faji érdekek közti különbségek gyakorlatilag ezáltal megszűnnek. Ha arra lesz szükség, hogy 2 hétig megállás nélkül monoton munkát végezzen, akkor az egyed 2 hétig megállás nélkül monoton munkát fog végezni és még elégedett is lesz közben. A virtuális valóság olyan fejlett lesz, hogy az egyén a megtévesztésig hasonlóan fogja megélni azt mint az életben. Ezáltal egy a valóságban átélt szórakozás vagy kirándulás alatt szerzett élmény (érzések és benyomások, ízek, szagok stb.) átvihető lesz a közös információ hálón keresztül egy másik egyednek és az átélheti ugyanazt virtuálisan. A virtuális valóság segíteni fog különböző helyzetek modellezésében és begyakorlásában. A benne lévő edzés, játék és versengés elősegítik a különböző irányokba való fejlődést és valóságban-i helytállást. Azoknak a csoportoknak amelyek a virtuális és valós versengés általi fejlesztésben vesznek majd részt a fejlődésbeli eredményeik lekérhetőek lesznek mindenki számára és a már előbb említett technológiák segítségével gyorsan elsajátíthatóak. Az élmény és tudás mindenki számára elérhető lesz. Annak is aki a szomszédod lesz és annak is aki egy naprendszerrel arrébb egy bányabolygón végzi a feladatait. Így minden egyed fejlődése közel azonos szinten lesz tartható.
A születés a faj érdekeinek megfelelően lesz szabályozva. A faj egy időben adott, az aktuális körülmények szerint változó ütemben fog szaporodni a fiatalok pedig gyorsabban fognak fejlődni és hatékonyabban tanulni az erre szakosodott komplexumokban, ezért a családmodellű társadalom mint olyan meg fog szűnni. A szexualitás ezáltal teljesen szabaddá és kötetlenné válik, csak élményszintű funkciója lesz.
Az emberek közti rasszbeli és nemzeti különbségek meg fognak szűnni mert a genetikai módosítások miatt nem lesznek külön rasszok és különböző nyelvek, a különböző tevékenységre való adottságok pedig mindenkiben potenciálisan benne lesznek. Azt, hogy kinek milyen feladata lesz a faj igényeinek és szükségleteinek megfelelően fogják beosztani az aktuális teendők és körülmények szerint. Nem lesznek gazdagok és szegények, híresek és átlagosak, jók és rosszak, bűnözők és lecsúszottak. Ezek fordított arányosságban szűnnek meg az irányított motiváció és minden egyed képességi fejlesztésének növekedésével.
A mai értelemben vett központi irányítás mint olyan nem fog létezni ebben a jövőben. Tehát nem lesznek államok, nemzetek, elnökök, királyok stb. csak a faj lesz. Helyettük kutató, tervező és fejlesztő központok léteznek majd az akkori világ számos pontján amelyekben az energia kutatási, termelési, elosztási, fenntartási (vagyis lényegében a gazdasági és politikai) kérdésekre, valós kísérletekkel és szimulációs eredményekkel fogják meghatározni a választ. Az eredményeiket megosztják és a hálón keresztül a többiekhez juttatják. A modellezés és próbák általi lehetséges kimenetelek közül a legoptimálisabbat és legműködőbbet fogják kiválasztani. Mivel minden cyborg tudása és értelmi képessége állandó fejlesztés alatt lesz a hálón keresztüli visszacsatolás jóvoltából, az elért eredmények megértése teljesen minimális, a kommunikációs hibahatáron belüli problémákat és ellentéteket fog csak okozni. Minden cyborg minden munkapozícióban könnyen helyettesíthető lesz hiszen az információk és a gyors tanulási és berögződési képesség az összes egyednél megtalálható.
Ezáltal a decentralizáltság által a jövő “emberisége” sokkal rugalmasabbá és alkalmazkodóbbá válik a gyorsan változó világban amely gyors változást főleg maga a faj fogja okozni. Magyarán az időnként felmerülő energia hiányra és kolonizációs problémákra sokkal gyorsabban megtalálják a válaszokat valamint nem fognak ezen problémák lázongásokat kiváltani.
A fajon belül az egyedek közt sokkal szorosabb lesz a kapcsolat, a már leírt közösségi háló és a jóval komplexebb információ átvitel-átélés, valamint a motivációk és érzelmek irányítottsága miatt. Az egyénben egyre jobban meg fog szűnni az én érzet, a másik fajtárstól való különbözőség érzete, mivel az akkori életkörülményekben erre már nem lesz szükség úgy mint ma.
A faj ki fog rajzani az egész világűrbe egyre nagyobb és nagyobb területeket elfoglalva és élhetővé téve. Közben egyre jobban változni fog és egyre jobban összeolvad a biológiai és mesterséges. A jövő “embere” sem külsőleg sem tulajdonságaiban nem fog hasonlítani a maira. Több lesz annál, jóval életképesebb.
Az univerzum hatalmas. Elég valószínű, hogy a Földön kívül más helyein is van élet és ezen helyek némelyikén is van intelligens életforma. Ha több ilyen hely van valamelyik fajnak sikerülni fog az amit leírtam. Lehet, hogy nekünk lehet, hogy egy másiknak. Ha valakik megelőztek minket, ha csak pár száz évvel is, akkor óriási előnyben vannak. Ha ideérnek ugyanazt fogják tenni amit mi tennénk a helyükben. Általuk elegendőnek ítélt tanulmányozásunk után eldöntik mi lesz velünk, beépítenek-e magukba, vagy kiirtanak, esetleg beavatkozás nélkül hagynak és közben itt-ott ránk lesnek kontrollképpen, hogy hol is tartunk. Lehet, hogy már itt vannak lehet, hogy nincsenek. Lehet, hogy mi leszünk az első ilyen faj, lehet, hogy csak egy tesztbolygó vagyunk a számukra.
Találgatni lehet de én nem nagyon töröm ezen a fejem. Csak most időm lévén leírtam ami az eszembe jutott a témáról. Akárhogy is van most ott vagyunk ahol és azok a problémáink vannak amik. Ezeket próbáljuk megoldani, hétköznapi dolgokat, mindenki a sajátjait. A jelenlegi életünkben és társadalmunkban az egyénnek egyszerűen szüksége van az egoizmusra is ha érvényesíteni akarja az érdekeit, mivel az említett érzelmi kontroll még nem elérhető a nagy tömegek számára. Ahogy én látom az emberiség jelenleg ott tart hogy “törpének” már nem elég kicsi de “óriásnak” még nem elég nagy. Hogyan tovább? Csak előre…biztonságos visszaút nincs, vagy fejlődsz vagy visszafejlődsz, ez az élet diktátuma.
Bendegoose mondta
@ annamari:
Ez egy érdekes felvetés. Mármint a feleslegessé váló embertömegek. De ezt azért kicsit pontosítsuk: a jelenlegi rendszer gazdasági folyamataiban válnak feleslegessé. Ahogy a technológia a prémiumból engedi lefelé a vívmányokat, úgy az életszínvonalat is lassan de biztosan emelni kell a rendszer működőképességének fenntartásához. Mivel a termelések automatizálódnak, a fejlesztési idők csökkennek, a hozzáférés pedig várhatóan kasztosodik, ezzel egy időben a munka és a pénz elveszítik a fontosságukat, ezért az embereknek új elfoglaltságot kell találni.
Ha megnézzük a média működését és tendenciáit, az egyre lejebb viszi a híresség fogalmát, ahol már egy apr mémmel is lehet a figyelem középpontjába kerülni. Én azt hiszem ez lesz az új kor értékmérője. Mivel a munka perifériális, a tanulás csupán belső indíttatásból jöhet, az egyeten, amivel az emberek meg tudhatják különböztetni magukat és ezáltal értéket teremteni, az a figyelemfelkeltés. Tehát a művészetek a prémium kategóriában, a celebkedés pedig az átlagemberek szintjén válik tömeges életformává…
Vagy ilyesmi.
Szerintem
nev3rlive mondta
@ Thirdeye Magister:
hallod e? ketfele ongyilkossag kozul valaszthatsz
az 1 -ik : megvarod amig szepen meghalsz, vagy szant szandekbol megolod magad …. ennyi a mit tehetsz, s erre amilyen meset akarsz rahuzni az teheted, de ugye kell elni mert az szep, vagy akarmit talalaj ki alapon, meg ruhazd fel amivel akarod s ennyi ,a velemenyem,.mit szolsz ezhez mester?
nev3rlive mondta
@ Thirdeye Magister:
mit neme tudsz azon elfogadni hogy az aember az olyan mint egy noveny itt a bolygon, lessz el aztan atalakul?
Nietz-senki mondta
@ annamari:
http://www.youtube.com/attribution_link?u=%2Fwatch%3Fv%3DUaZpnZXE5Xs%26feature%3Dshare&a=Woo_24RX_YnxVW4B76QNvw
Erről van szó a gazdaság és politika topikban történt bejegyzésemben is:
Nietz-senki
Posted október 5, 2013 at 6:58 DU.
Téged gyermekkorodban kevés impulzus ért – csak nehogy eljátszd a pofozógép szerepét.
Nem alaptalan amit mondasz – Bill Gates is megerősít ebben Téged (nem akármilyen szponzorod van).
El kell terjeszteni ezt a beteg gondolatot – mármint ami előrevetített megoldását illeti – világunkban!
Már gyermekkoromtól fogva észrevettem bizonyos pozitív tulajdonságokkal visszaélés hagyományát világunkban (az erős, a szép, az okos stb. nem valószínű hogy jó is)…
talán ha a “jóság” volna képes valamely másik említett erényt kinevelni!
Én mégis azt mondom: bármilyen hülye is valaki – itt nyilván Bill Gatesre gondolok – mégis valami esély, hogy őszinte.
Persze nemcsak ő nyilatkozik ilyen “őszintén”.
Amit megszereztünk vagyon, jog, életszínvonal stb. – ezekről nem szívesen mondunk le…
és ezek a remek emberek nem tartják az emberiség jelentősen nagyobb részét embernek – arra vonatkozólag, hogy felmerülhessen a javaikban osztozkodás lehetősége. Ezt szeretnék meglepő nyíltságukkal megelőzni.
Nem titok – ők sem gondolják, hogy ezt a “humánus” ember-irtást egy harmadik világháború nélkül le lehet rendezni. De számukra nem kétséges, hogy ebből – a magasabb emberi mentalitást képviselő csoportoknak – győztesként kell kikerülniük!
Ez az ügy kissé hasonlít az indiai kúltúrában közismert “Kuruksetrai csatára”.
Az előző világháborúk főszereplői sem országok voltak – hanem népek (csak ezt a történelmet nem szabad úgy tanítani). Már most ez kiválasztottságon alapuló identitás – igen szerényen és nemzeti jelleg nélkül – kendőzetlenül megmutatkozik.
Ez egy éterikus ősi ragadozó természet kiszolgálása – mely bizonyos vallásokban – áldozati rítusként ma is megmutatkozik. Ez a lény segített Káinnak megölni Ábelt… nem volt az olyan könnyű, mert az ember életre lett teremtve (és addig az ember számára ismeretlen volt a halál) – erről csak a Korán szól így (a bibliából ez szándékosan kimaradt).
Ez a lény – ha más nem a gyűlölet formájában – keresztül- vezette mér az emberiséget jó-néhány háborún…
de hát szegény csak ezáltal nyer energiát. Ő pedig abban segédkezik, hogy hűbéreseit sorsukban kedvezményezi.
Ezért nevezem e magán-tulajdonjog alapú rendet “tulajdon-áldozati rendnek” – de az összefüggés számunkra nem (látható) nyilvánvaló (ezért tud évezredek óta működni).
Ezt csak azért mondom el többször is – hogy legyen módunk életünk és világunk történéseit átfogóbb értelemmel mérlegelni (tehát nem egyetértésre gondolok – hanem mérlegelésre).
Thirdeye Magister mondta
Bendegoose írta:
Ha ez így lesz akkor tényleg végső kárhozatra van ítélve az emberiség . Az , hogy még nem pusztultunk ki ennek ellenére sem az azt sejteti , hogy szándékosan tartanak minket ezen a szinten . Valahogy úgy , ahogy mi tartjuk a haszonállatokat , éppen csak életben tartva őket , hogy kisajtolhassuk belőlük amire szükségünk van .
Thirdeye Magister mondta
nev3rlive írta:
Most egy kicsit értetlenül bámulok :-)
Ááá ! Azt akarod mondani , hogy csináljunk az életünkkel amit csak akarunk ? Szabad akaratból ? ;-)
nev3rlive írta:
El tudom fogadni . Gyomlál is az élet rendesen . Csak az irritál ha valaki úgy nyilatkozik , mintha ő nem növény lenne . De persze tudom , gyökér nélkül nem élhetnek a növények ;-)
Duncan Shelley mondta
@ Thirdeye Magister:
@ nev3rlive:
Hogyan kapcsolódik ez a párbeszéd a cikkhez?
aelod mondta
prolizoli írta:
Először jöjjön létre a mesterséges intelligencia. Aztán..
Nem hiszem, hogy egybeolvadna, vagy hogy gondoltad a fúziót?
Ez nagyon távoli jövőnek tűnik számomra.
Thirdeye Magister mondta
Duncan Shelley írta:
Nev3live kérdezett , én válaszoltam . De töröld nyugodtan nehogy tovább szőjük és elkanyarodjunk a témától .
Great mondta
prolizoli írta:
Én is a gépesítés híve vagyok, óriási lehetőségek vannak itt. A gépészet és a biológia ötvözésével rengeteg problémát ki lehet küszöbölni, mint energiaszint-hullámvölgyek, alvás stb. De ettől okosabbak nem leszünk.
Kell ez valakinek? A vezetői rétegnek nem érdeke, hogy Józsi néni erősebb legyen. Ha elmegy a fejlődés ebbe az irányba, annak nagyon nagy lesz az ára, mert ha adnak valamit, el is vesznek, hogy biztosítsák az előnyüket.
Visszatér a harmadik birodalom?
Ez nem az én asztalom, de én nem hiszem, hogy csak sejtek lennénk.
Hitler zokogna örömében, ha ezt olvashatná.
Itt + elélvezne.
A boss által faji érdekeknek nevezett saját érdekeinek megfelelően.
Nyugtass +. hogy nem hiszel ebben a náci vízióban.
prolizoli mondta
aelod írta:
Hogy hogyan gondolom azt leírtam a rákövetkező hozzászólásomban.
prolizoli mondta
Great írta:
Az attól függ, hogy mit nevezünk okosabbnak. Arra gondolok, hogy egy ilyen egyed problémamegoldó képessége fejlettebb lesz, gyorsabban fogja megtalálni a helyes döntéseket és ki fogja tudni iktatni az érzelmi befolyást azokban a helyzetekben ahol arra nincs szükség. Nagyobb gyakorlati tudással, több tapasztalattal fog rendelkezni.
A vezetői réteg ez ellen nem tehet semmit, sőt nem is fog akarni tenni ellene. A jövőben a vezetői rétegre a szó mai értelmében nem is lesz szükség.
Azért gondolod, hogy az fog történni amit leírsz mert nem látod át, hogy az érzelmek kontrollja milyen hatalmas áttörést fog hozni. Az egész emberiség alapjaiban fog megváltozni. Ez még nagyobb mérföldkő lesz a fejlődésben mint a tűz a kerék a gőzgép vagy az elektromos áram feltalálása. Érthető, hogy a legtöbb ember ezt nem igazán tudja elképzelni mert egy olyan társadalomban növünk fel ahol a negatív egoizmus, csalások, korrupció és az erőszak mindennaposak. Ezek mind gyengítik a fajt (vagy ha neked ez a szó túl náci akkor a társadalmat, emberiséget). Ha az ember csak kicsit is belegondol és utánajár akkor nem nehéz meglátni, hogy a problémáink minimum 90 százalékát az okozza, hogy az emberek nem képesek a megfelelő kontroll alatt tartani az érzelmeiket, vágyaikat az ösztöneiket. Ezek miatt sokkal gyakrabban hibáznak, csalnak, hazudnak másoknak és önmaguknak. Ha ez az érzelmi kontroll és tudatosan irányított motiváció által megszűnik akkor olyan energiák szabadulnak fel az emberiségben amit ma elképzelni sem könnyű.
Állandóan felülről a vezetői réteg felőli irányítottságban és kasztrendszerben gondolkodsz. Próbáld meg elhagyni, nem lesz ilyen ez meg fog szűnni.
Nem számít hogy miben hiszel az számít, hogy mi működik és mi nem. Különben is ez az én jövő vízióm :laugh:
:laugh: Ez jó.
Hitler azért zokogna örömében mert azt hinné, hogy ő irányíthatná az embercyborg motivációit. De csalódott lenne a barnainges koma amikor megtudná hogy nem így van. Ugyanis a cyborg maga irányítja a motivációit és az érzelmeit.
Nem kerülne rá sor mert a zsebhokizást már az előző csalódásnál abbahagyná. De ha mégsem akkor már mazochista lenne Adolf :-D
Ha azt mondom, hogy a faj érdeke az ami a te érdeked az is olyan rosszul hangzik számodra? Nincs kényszer. Egyesség van ahol mindkét fél jól jár és nem szegik meg az egyességet, mert mindkét fél átlátja hogy nem érdemes.
Az ember valójában belül nem gazdag akar lenni meg híres az ember elismerést akar és megbízható társakat. Az ember olyan társaságban akar élni ahol elismerik őt azok akikre felnéz. Olyan emberek közt akar élni akik nem csapják be, ahol nincs irigység, olyanok közt akik az életüket adnák érte ha kell és ilyenekért ő is odaadná a saját életét.
A mai világban csak kevés helyen fordul ez elő és ott is csak viszonylag rövid ideig. Tudjuk miért, mert mindig akadnak akik megszegik az egyességet, ennek az oka pedig a “rövidlátás” és az érzelmi kontroll hiánya. Legbelül a legtöbbünk érzi (legalábbis remélem), hogy mi a helyes de mi is megszegjük, mert ahogy felnövünk elvesztjük a bizalmunkat a negatív tapasztalatokból okulva.
Az emberiség már több ezer éve várja a megváltást de ez nem úgy fog eljönni ahogy a legtöbben elképzelik. A kántálás nem vált be. Az emberek nem fognak magukba nézni mert a saját erejükből nem képesek rá. Százból egy képes rá a többi elbukik ez a hosszútávú tapasztalat. Az az egy pedig nem elég mert a másik oldal a tömeg erősebb. Ezért az eszesebbnek nincs más lehetősége mint kihasználni őket mert ha nem teszi őt fogják kihasználni. És nehogy már a hülye használja ki az okosabbat. De ez nem jó. Fárasztó és ingatag.
A gépek fogják elhozni a megváltást. Ha ők nem akkor senki. Az angyalok vagy nem léteznek vagy le se szarnak minket.
De nem lesz boss, mert nem lesz senki “Great cyborg” felett, sem alatta.
Nem nagyon ástam bele magam a nácik elképzelésibe de kötve hiszem, hogy arra a jövőre gondoltak amire én. A nácik meg akarták szüntetni a központi irányítást? A vezérkar le akart mondani miután megnyerik a háborút? Ezt nem tudtam.
Ha a faj szó benned negatív asszociációkat hoz elő akkor helyettesítsd be emberiségre vagy társadalomra stb. A faj mint szó sokkal rövidebb ezért használtam.
De megnyugtatlak a mi életünkben az általam leírt vízió nem fog bekövetkezni mert nem fogunk olyan hosszú ideig élni, hogy azt megérjük. Lehet, hogy egyáltalán nem fog bekövetkezni mert kipusztulunk vagy visszaesünk egy korábbi szintre. De az is lehet, hogy egész más verzió fog valóra válni. Megszólalnak a harsonák, megnyílik az ég és mannát szórva a szárnyas csapat elhozza a kánaánt.
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Ha tényleg hiszel ebben a megoldásban akkor egy nagyon fontos tényezőt hagysz figyelmen kívül . Nem ismered ezeknek az érzelmeknek , vágyaknak stb -nek az eredetét .
Ki fogja bevezetni ezt a kontrollt , és irányított motivációt ? Emberek akik rabjai ezeknek az érzelmeknek , vágyaknak , stb ?
prolizoli írta:
A gépekben hinni nem különbözik attól , ha angyaloktól várunk megoldást .
A feladatot nem lehet megkerülni . Saját önszántunkból kell megváltoznunk !
Ha ez nem szabad akaratból történik akkor a lényeg szempontjából semmi nem fog változni . Az emberi természet nem változott évezredek óta hiába más a díszlet , és hiába lesz más később is . Szerintem .
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
Dehogyis nem, az emberrel született ösztönökről és tanult viselkedésmintákról van szó. A működési mechanizmusuk az ami jelenleg még csak kis részben ismert.
A tudomány a számunkra távoli jövőben a mesterséges intelligencia segítségével.
Na ne mondd. Az egész civilizációt ezekkel tartjuk fenn, nélkülük még kommunikálni sem tudnánk például mi ketten. Ha te úgy gondolod, hogy a két elképzelés ugyanolyan valószínűségű, akkor bizonyos irányokban gondjaid lehetnek a valóság és az illúzió megkülönböztetésével.
Nem a szándék hiányával van a baj hanem a tudás hiányával. Meg akarunk változni de nem tudjuk a módszert. Amit felvázoltam az nem a feladat megkerülése hanem a megoldása lesz.
Hogy tanult meg az ember repülni, csak úgy erősen rákoncentrált és a levegőbe emelkedett, vagy gépeket alkotott amik segítették ebben? Hogyan tudunk kommunikálni egy olyan ismerősünkkel aki több ezer kilométerre van tőlünk? A telepátia használatával avagy a telefon használatával? Hogyan képes az ember a tenger mélyére merülni? Meglátni egész pici vagy nagyon távoli dolgokat?
Szabad akaratból fog történni, az ember akarja nem más.
De hát én is ezt mondtam! Évezredek óta kántálják: Változzatok meg, legyetek jók, ne lopj, ne hazudj, ne csalj. Segített valamit? Egy a százból mint írtam, az pedig nem elég az irányváltáshoz.
Mi kell hozzá? Az ami a repüléshez, de ez hosszú folyamat.
Duncan Shelley mondta
prolizoli írta:
Dehát mit vársz egy alko… sámántól?
Ha azonban a magiszter arra gondolt, hogy a gépektől várni valamiféle végső megoldást a problémáinkra, akkor az nem feltétlenül légbőlkapott párhuzam.
Ne feledjük azért el azt sem, hogy a mainstream rendezve van, és az átfogó képhez azt is érdemes nézni, ami kikerült onnan. Az MI esetében vannak olyan hangok is, amik szerint nem lehetséges létrehozni, és erre többféle magyarázat létezik, több aspektusból. Ebben az érdekes az, hogy nem Jancsi néni szerint nem, mert az tök mindegy, hanem a téma kutatói között is akadnak, akik azon az állásponton vannak, hogy nincs mód az MI megalkotására. Korlátozott MI-kről beszélnek, nem a gondolkodási folyamat teljes leképezéséről.
Az pedig megint más kérdés, hogy az emberben milyen potenciál van még, amit ki lehetne hozni a gondolkodási képességéből.
tunder mondta
Mit gondoltok, mi lesz 2050-ben? Milyen lesz a világ? Ha most 2050 lenne, és kinéznénk az ablakon, mit látnánk? Űrhajók mindenfelé? Hároméltű autók? Vízzel hajtott motorok? Lézerfegyverek? Lézerkardok? A Holdon lesz a hétvégi házunk? Mindent gyógyító orvostudomány? Világbéke? Aranykor? Kőkor?
Mi lesz Magyarországból 37 év múlva? Mi lesz a világon politikailag? Gazdaság? Egészségügy? Milyen sportok lesznek? Szórakoztatóipar?
Merre halad a világ?
És mi lesz veletek 37 év múlva?
-Ha kinézek az ablakon, akkor tiszta utcát látnék.
Természetes lenne rendet tartani, kutyaszar eltakarító robotgépek lennének.
Komposztálás és újrahasznositás terén sokkal hatékonyabban tudnánk majd működni. Gyorsabb növekedés lenne természetes módon.
Nem lenne még űrutazás, talán nagyon gazdagoknak esetleg.
-Vizzel működő autója sok embernek lenne a bolygón,.
Már most is van. Egy csávó a feleségével járja a világot, a vizzel 80%ban működő és benzinnel 20 % kal működő kocsijával.
Neten meg van, hogy kell megcsinálni,képek is vannak.
-Lézerkard…kisebb lenne …. lézerkéssel vágnánk a szalámit, és a kenyeret , illetve akár az újszülött köldökzsinórját.
-Holdon nem lenne hétvégi házunk. Minek? ott nagyon hideg van:), vagy nagyon meleg. :)
Az orvostudományban végre nyíltan lenne a vitaminokról szó, több figyelem lenne a megelőzésen.
Az emberiség valamilyen vitamin hiányban szenved.
Skorbut, beriberi, és rák és társainak, elindulna a gyógyítása .
Nem lenne annyi beteg ember, most minden 5 -dik ember rákban elhunyt. Legyen ezentúl 2050-ben minden ember rák mentes, mint ahogy kolera sincs már, meg pestis.
Most az emberiség kb :80 % -a vagy kábitószeres vagy valamilyen mérgek által mérgezett, legyen az fluor vagy kóla vagy cigaretta és vegyi stb. egyéb mérgek.
Elkezdődne a méregtelenitő rehabilitálás az embereknek.
37 év múlva olyan 30%-os mérgezettséget jósolnék .
A művészek sokkal jobban előtérbe kerülnek.
Az iskolában a tehetség gondozás, a festés , a zene, a tánc, és film egyéb művészeti ágak kiemelt fontosságúak lesznek.
Gondoljunk akár Michelangelóra, vagy Jean Eiffeelre vagy Sopfia Loreen vagy Tom Cruisra,… Petőfi, Arany, Shakespearre…. Liszt Ferenc, és a többiek is mindannyian adtak valamit a világnak. Ez felbecsülhetetlen értékű lenne.
Sportok? Lennének szimulátorgépek, mint a Mártix cimű filmben Neo ahogy tanul harcművészetet Morfeustól.
Sokkal több extrém sport lenne.
A filmipar sokkal dizájnosabb, látványosabb, még élettelibb lenne.
Az film szerintem tök jó dolog. Nagyszerű, egy jó filmet megnézni!
Merre halad a világ?
Erre a válasz:
-Még jó, hogy élünk!!!!
A józan paraszti ésszel gondolkodó emberek nem akarnak háborút.
Kérdés ki győz a józan vagy az ŐRÜLT.
Velem mi lesz? Nem lesz gondom az új technikai vivmányokkal, 80 év felett még javában fogok energiagörkorizni a férjemmel a játszótérig az unokával és nem fogok koporsóra gyűjteni.
II.Putyin998 cár mondta
tunder írta:
Ohlala,ma cousine,ez nem erre az irányra utal.
Szerinted ebben az irányban halad az emberiség?
Tiszta egység az egész banda?
prolizoli mondta
Duncan Shelley írta:
Ezek a tudományágak olyan rettenetes gyorsasággal fejlődnek, hogy amit most egyesek lehetetlennek tartanak az 10 év múlva valóra válik és 20 év múlva elavul. Az MI kutatás nem csak egy vonalon halad. Többféle megoldási vonal létezik és van amelyik problémára az egyik van olyan amire egy másik típusú MI a megfelelőbb.
Nem kell az emberi gondolkodás teljes folyamatát leképezni. Az MI nem azon a módon “gondolkodik” mint az ember. Deep Blue és Kasparov más más módokon jut el a megoldásig és az egyik abban a speciális dologban eredményesebb lesz. Hol van az megírva, hogy tudata csak az emberi léleknek lehet és csak azon a módon ahogy az emberi léleknek van? Hol van az megírva, hogy az élet csak szén alapú lehet? Attól, hogy mi eddig itt a Földön csak ilyet ismerünk még nem biztos, hogy más nem lehetséges.
De itt nem csak az MI-ről van szó hanem a mindennapos ember alkotta gépekről és használatukról. Nélkülük nincs fejlődés.
Az ember már most is a saját maga alkotta gépeket használja a gondolkodása fejlesztésére. Itt nem magáról csak a gondolkodásról van szó hanem az adatgyűjtésről és annak kiértékeléséről ami nélkül a gondolkodás és problémamegoldás nem lehetséges. Bizonyos számításokat az otthon lévő laptopunk is sokkal gyorsabban el tud végezni mint mi magunk. Ami nekünk több 10 vagy 100 évig tartana az egy számítógépnek pár óra csupán.
Az emberben szerintem még nagy potenciál van ami a gondolkodást és az ötleteket illeti de ha nincs a megfelelő információk birtokában akkor a potenciál csak potenciál marad kihasználatlanul. Az információ eljuttatása, terjesztése és ezen információkra alapuló új tudás keletkezése a fejlődés alapja. Már csak a könyvnyomtatás feltalálása mennyire felgyorsította ezt a folyamatot az addigi módszerekhez képest. A számítógépek pedig egy új szférába emelték. Hogy mi lesz a jövőben azt ma senki sem tudja biztosra megmondani de nekem ez a fejlődés exponenciálisnak tűnik.
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Nem biztos . :-)
prolizoli írta:
Kösz nem kérek belőle , én nem szeretnék beállni a droidok közé .
prolizoli írta:
Ezt a civilizációt nem mi tartjuk fenn , hanem nekünk tartják fenn . Lehet hogy nélküle nem kommunikálnánk mi ketten . Na és ? Azért csak találkoznék emberekkel . Az egész civilizáció azon a hazugságon alapszik , hogy elhitetik velünk , hogy nélküle barlanglakó vadak lennénk . Lehet hogy sok mindenben segítenek a gépek , de van amit nem tudnak kiváltani .
Te tényleg szeretnél robotember lenni ??? Nem tudom elhinni !
prolizoli írta:
Amíg ezek a dolgok nem voltak , addig is elvolt az ember fia . Amúgy egymás felé nyitott emberek között működik a telepátia .
De jó , essünk hanyatt a technikai civilizációtól . Az emberek repülőgépektől , mobiltelefonoktól körülvett világában nem szűnt meg a szenvedés , nem lettünk halhatatlanok , nem tudjuk azt sem , hogy kik vagyunk .
prolizoli írta:
Ember nem akarhatja . Legfeljebb egyes ” emberek ” .
prolizoli írta:
Az tényleg nem működik , ha másnak mondjuk . De vannak akik önmaguktól megváltoznak . Persze lehet , hogy a tévéhíradó nem velük készít riportot . De azért vannak .
prolizoli írta:
Remélem olyan hosszú lesz , hogy nem érünk a végére .
Thirdeye Magister mondta
Duncan Shelley írta:
Legfeljebb alkoholmentes sört iszom néha , és még sámán sem vagyok . :-((
Duncan Shelley írta:
Miért hiszik azt olyan sokan , hogy a gondolkodási képesség megoldja az élet problémáit ? Egy atomtudós éppúgy meghal , mint egy analfabéta szántóvető !
Lehet , hogy még hamarabb .
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Mit nevezünk fejlődésnek ? Azt ha az ember olyan bonyolult civilizációt hoz létre amihez végtelen számú apparátus kell , meg szuperszámítógépek ?
Szerinted mi a jobb , saját lábon járni , vagy mankóval ?
Nietz-senki mondta
Thirdeye Magister írta:
Ne kérdezz ilyen nehezeket!!!
Különben meg – igenis nagyon sokan szeretik a különféle mankókat; mert sokat segítenek ezek abban, hogyan ne használjuk a fejünket…
különösen azért szerencsés ez – hogy megóvjuk az ártalmas gondolatoktól; hogy aztán a (politikai) zélet területein (teljes erőbedobással) eljátszhassuk a “faltörő kost”.
A politika tágította ilyen határtalan semmivé életünket – ennyivel igazán tartozunk érte!
Frank Foresight mondta
Hold-bázis, Mars-bázis, űrutazás távoli csillagrendszerekbe, kolóniák létesítése más bolygókon, más bolygók lakhatóvá tétele. Repülő autók, amelyekkel egy óra alatt körbe lehet repülni a Földet. Olyan számítógépek, amik a jelenleginél 1000-szer többet tudnak, és elférnek a tenyeredben. Időjárás-szabályozás. Éhínség felszámolva. Szénhidrogének lecserélve tiszta, ingyenes, korlátlan energiaforrásra. A klónozás és a géntechnológia mindennapos használata. Androidok milliói. Művészettel foglalkozók számának nagyarányú növekedése. Teljes nukleáris leszerelés. Biológiai és vegyi fegyverek felszámolva. Globális Unió, amely felváltja az ENSZ-t, és egybe tömöríti a világot, egységes központi kormányzást bevezetve. Spirituális öntudatra ébredés elképesztő mértékű elterjedése.
Thirdeye Magister mondta
Frank Foresight írta:
Hát még ez is ? :-)
annamari mondta
Palantír írta:
Nézzük a filmet, látjuk a száz szereplőt és mindegyik ugyanaz a szemüveges kövér fiú lesz? A túlfoglalkoztatottság általános, de nem a művészetben.
annamari mondta
@ nev3rlive:
Az én burámat mindenki bírja, csak nem mindenki meri bevallani. :)
annamari mondta
prolizoli írta:
Rájöttem, hogy az álmunka nem jó szó, az lógást jelentene, imitációt, ami szintén gyakori. Legyen inkább túlfoglalkoztatottság. Így is kérsz példákat vagy tudsz eleget?
Mi szabályozza a gépek kapacitását?
Nem kell elosztani semmit. Ha enyém lesz minden, az kap belőle, aki megérdemli és érdemei szerint. :)
annamari mondta
prolizoli írta:
Mondanál valamit, amit egy gép talált ki?
annamari mondta
Thirdeye Magister írta:
A barátaimnak és a szüleimnek, azzal, hogy helyrerakom őket érzelmileg, számíthatnak rám, segítek nekik, ha szükséges. A beosztottaimnak, azzal, hogy megvédem őket, segítek nekik előrejutni, megtartani az állásukat, elrendezni az érzelmi problémáikat, számíthatnak rám. A főnökeimnek, azzal, hogy a rám bízott területet rendben tartom, tőlem nem kapnak problémákat a nyakukba, számíthatnak rám, megyek felfelé a ranglétrán. A vendégeknek, azzal, hogy a helyemen vagyok, segítek abban, hogy mindenük meglegyen, jól érezzék magukat, elrendezem bizonyos fajta problémáikat, a helyemen vagyok és számíthatnak rám. A szeretőimnek, azzal, hogy sokat várok, de sokat is adok. :)
Amíg nem bizonyosodik be az ellenkezője, ártatlannak kell tekinteni az embereket. ;-)
Nálam nincs jobb, sőt érdeklődő és fejlődőképes is vagyok.
Valószínűleg az vagy. Ha komolyan gondolnád, beülnél egy csónakba és kieveznél messzire. De nem gondolod komolyan, inkább csak zavarodott vagy.
annamari mondta
Bendegoose írta:
Minél fejlettebb egy valamilyen berendezés, annál kevesebb hozzáértés és ész kell a működtetéséhez. Ha olyan fejlett lesz az űrhajó, hogy elég szóban bemondani, hová menjen és megy, akkor a legbutábbak is elboldogulnak vele. Azok az emberek, akik ma annyit tudnak tenni, hogy kéregetnek, az életszínvonal emelkedésével lassan egyre jobb életkörülmények közé kerülnek, a szociális háló egyre jobban védi őket és végül ott ülnek az űrhajóban, bemondják, hogy menj a Holdra és az megy. Egyszer űrhajókat fognak irányítani azok az emberek, akik ma koldusok, képességek, ész és felelősség nélkül.
Nagyon nagy veszélyt látok abban hosszútávon, ha két dimenzió jön létre, egyfelől egy szuperfejlett társadalom, másfelől olyan emberiség, aminek a 99 szátaléka felfogni sem tudja, hogy amit használ, az hogyan és mitől működik.
Munkámból kifolyólag rengeteg gazdag embert ismerek, közülük azok, akik örökségből vagyonosodtak meg vagy nagykorúságuk alkalmából kaptak pár millió dollárt, 90 százalékban abnormálisak. Ha a lehetőségek ostobasággal és gyávasággal párosulnak, abból jó nem sül ki. Egy elkényelmesedett társadalom deviánssá válik.
A youtube nem sok sztárt termelt ki. Az tényleg a 15 perc hírnév.
Thirdeye Magister mondta
annamari írta:
Meggyőztél ! :-)
annamari írta:
Megint . :-)
annamari írta:
Igen , én a társadalom haszontalan tagja vagyok , amennyiben a haszont a társadalmi értékrend szerint értelmezzük . Nem akarok hasznos lenni a Rendszer számára , sem most , sem 2050-ben . Nem tudom miért a haszonállatok jutnak eszembe ;-)
Szerintem semmi baj nincs a csónakázással . És remélem 2050-ben is lesznek gyönyörű tavak és folyók . :-)
prolizoli mondta
annamari írta:
Az állami szektorban találni példákat, az a lógás melegágya de azon kívül melyik gazdasági szektor az ahol szerinted már most nagy a túlfoglalkoztatottság? Például a hotelben ahol dolgozol?
Az adott kor technológiai fejlettségének aktuális határai.
Vagyis fogalmad sincs, hogy hogyan csinálnád. :laugh:
prolizoli mondta
annamari írta:
Mondanál olyan fejlesztői munkát ahol nem használnak gépeket?
prolizoli mondta
Frank Foresight írta:
Mit jelent az, hogy spirituálisan öntudatra ébredni?
qqtyin mondta
Az álmunka legtalálóbb neve a humbugszakma.
Pillanatnyilag is rengeteg van belőle, de 2050-re ha marad a tendencia, akkor még több lesz belőlük.
Ajánlom eme olvasmányt:
http://fenteslent.blog.hu/2013/09/09/a_humbugszakmak_jelensege
Ami a jövőt illeti, az adók és bürökrácia további térhódítására számítok. Adót fognak kérni az ingatlanjainkért, azaz a lakhatásért, értéktől függetlenül egészen a levegővételig, levegőhasználati hozzájárulásként.
Tovább bonyolítják, nehezítik a felfelé vezető utakat, még több szakértő, alulról még kevésbé átláthatóbb szerkezet. Humbugszakmák fialtatásával meg-megfékezgetik a munkanélküliség elviselhetetlen növekedését.
Nemrég néztem a Villanykörte Összeesküvést, és annak kapcsán még érthetőbb lett számomra, milyen trükkökkel lehet csak életben tartani a világgazdaságot.
qqtyin mondta
prolizoli írta:
Pont ma délután beszéltünk párommal erről a bullshitről. 2012. dec. 21 vagy nem tudom milyen dátummal a milliárdok képzeltek mindenféle baromságot, főleg 2 végletben. Az egyik banda várta a világ végét, a másik meg a kánaánt, a Föld felemelkedését az 5. dimenzióba, milliók spirituális ébredését, a pénzt el fogják dobni az emberek maguktól.
Ugyan már kérem!!! Semmi sem történt. Minden korban van egy kisebbség, aki másként gondolkodik, harcol a tudatlanság ellen és mindent megmozgat saját fejlődéséért. Igen. vagyunk. létezünk.
Komoly paradigmaváltás szükséges, tömeges szinten, ami nem fog megvalósulni amíg FELÜLRŐL más a forgatókönyv. Az emberiség jól felhígult, kis közösségek még képesek kiállni magukért (nemrégiben Izland esete), de nagy csürhék, akik mindenféle ellentétet dédelgetnek egymás között, soha.
Én leteszteltem ezt a nagy spirituális ébredéses sztorit. Két éve karácsonyra vettem hozzám közel állóknak Duncan Shelley könyveket ajándékba. Megvettem nekik “Az igazság napját”, ami nekem megváltoztatta az életem. Hiába. Apám a sarokba vágta a könyvet némi lapozgatás után. Nagybátyám jött azzal a dumával, hogy a könyv emészthetetlen és felrúg minden szabályt, óvatosságra intett.
Ahogy itt már korábban írta valaki: annál jobban ellenkeznek az emberek, minél inkább segítene valaki nekik elvágni azokat a drótokat, amik összekötik őket a Rendszer vérkeringésével.
A Rendszert keményen védik a hűséges szolgák milliárdjai.
II.Putyin998 cár mondta
@ qqtyin:
Itt mifelénk vidéken például szintén gazdasági megfontolásokból engedik a hasisárulást az észak-afrikai tipusú egyéneknek.
Különben miből tartanák el őket?
Ezt magasrangú rendőrtől hallottam.
Jól hangzik.
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
Tudsz valamit?
Miből gondolod, hogy neked adnának belőle? :laugh:
Mik lennénk a civilizáció nélkül? Hogyan képzeled el a mindennapjaidat?
Nem azt írtam le, hogy én mit szeretnék hanem, a távoli jövő egy lehetséges verzióját amiben az embereknek jobb lesz mint most.
Kétségkívül, hiszen ha nem így lett volna akkor ma mi sem lennénk itt.
Az lehet, csak valahogy a gyakorlatban nem akar összejönni.
A szenvedést döntő többségét az emberek maguk okozzák a már említett érzelmi kontroll hiánya miatt.
Az meg még odébb van.
Már aki… :-))
Gondolod te, és tévedsz.
Vannak persze, csak nem elegen ahhoz, hogy a “mérleg” átbillenjen.
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
Azt ami a cél felé közelebb visz.
Autóval, vonattal, repülővel, kerékpárral, ha nagyobb távolságot akarok megtenni a lehető legrövidebb idő alatt.
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Csak annyit , hogy nem mindenben annyira tudatlanok az emberek mint azt sokan hiszik .
prolizoli írta:
Jajj de jó , akkor megúszom . :-)
prolizoli írta:
Szerintem több ezer éve hiszik azt , hogy a távoli jövőben jobb lesz az embereknek .
Micsoda mézesmadzag !
prolizoli írta:
Talán kapsz sms értesítést a jelenlegi állásról ? :-))
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Csak éppen nem mindenkinek ugyanaz a célja .
prolizoli írta:
Hová sietsz annyira ? :-)
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
De konkrétan az érzelmek, vágyak és ösztönök működési mechanizmusáról tudsz -e valamit? Nem egy általános bölcs frázisra voltam kíváncsi.
Van amelyik része mézesmadzag van amelyik nem.
Ha megfigyeled az emberek mindennapos döntéseit, akkor nem nehéz észrevenni, hogy milyen nagy számú olyan hibás döntést hoznak ami érzelmi kontroll hiányára utal.
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
Ez nem akadálya a fejlődésnek.
Nem én sietek hanem te vagy lemaradva.
tunder mondta
Thirdeye Magister írta:
Én se.
Frank Foresight írta:
Ez aztán a lényeges tömör elképzelések! :-) :-D
tunder mondta
qqtyin írta:
jha, ezt az érzést ismerem. Miazistent nem értenek rajta? :heh:
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Tudok valamit , de azt itt nem adom közre .
prolizoli írta:
Persze , tudok ilyen megfigyelést tenni . De azt nem tudhatod , hogy mikor uralják az érzelmeiket mert az ritkán látszik . De nem is ez a lényeg . Én nem szeretnék egy olyan jövőt ahol még ennél is jobban lebutított emberek élnek . Főleg nem úgy hogy valami chip majd alvajáróvá tesz amikor éppen dühbe akarok jönni . :-|
A hibás döntéseket különben sem maguk az érzelmek okozzák , hanem az érzelmeket kiváltó téves gondolatok . Persze ezt is megoldja majd egy chip vagy egy sokkoló . :giggle:
De most komolyan , szeretnél egy ilyen világban élni ?
prolizoli írta:
Fejlődés , fejlődés , mindig ezt hallani ! Aztán hol van ? Vagy csak a technikai fejlődés számít fejlődésnek ?
prolizoli írta:
Nem hinném , hogy le vagyok maradva . Szerintem nem érted a felvetésemet miszerint fejlődés -e az ha minél több dolognak vagyunk kiszolgáltatva ?
Hiába érnénk egy szempillantás alatt a Föld túloldalára , akkor sem lenne több időnk mert akkor meg ahhoz lenne állítva a civilizációs robotvilág .
Milyen vicces lenne , hogy mondjuk New Yorkból járna be valaki Delhibe dolgozni , és ha nem érne be időben a munkahelyére rákiabálna a főnöke : -” volt két másodperce hogy ideérjen , mi a fenét csinált eddig ! ” :laugh:
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
Nem tudsz olyat. Nem tudsz olyat ami a gyakorlatban, széles rétegeken és ezáltal az egész társadalmon gyökeresen változtatni tud. Mert ha tudnál már alkalmaznák.
Miből gondolod, hogy az emberek most butábbak mint régen voltak? Szerintem ugyanolyanok ami az önuralmat és az emberközi kapcsolatokat illeti.
Igen, lehet, hogy így lesz, megoldja egy chip.
Egy olyan világban ahol nincsen aljasság, hazugság, háborúk, felesleges erőszak, átverések és nyomor? Igen szeretnék.
Nem csupán a technikai de egyelőre csak jobbára az van. Viszont ez fogja a többi dologban is elősegíteni a magasabb szintre lépést. Vagy pedig ez sem, de akkor semmi sem.
Nem csupán a gyorsaságról van szó. Te magad hoztad fel analógiának a gyalogjárást a mankóval amivel azt akartad érzékeltetni (gondolom), hogy a technológia az ember számára csak egy gyenge, bicegő, támasztó, helyettesítő eszköz. Én viszont arra utaltam, hogy nem az hanem éppen ellenkezőleg, a képességei és lehetőségei kibővítését jelentik.
Csak amíg a technológia gyorsan fejlődik az ember érzelmi és emocionális önuralma szinte semmit. Viszont eljöhet az az idő amikor éppen ennek az önuralomnak az elérésében is segítségünkre lesz a fejlett technológia.
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
Olyat valóban nem tudok amit széles rétegekben alkalmazni lehet . Csak olyat tudok amit keskeny rétegekben lehet használni . :-)
Akár én tudok ilyet , akár más , azt azért nem fogják alkalmazni mert az veszélyezteti a rendszer zavartalan működését . Ennyire pofonegyszerű. A világ nem azért tart itt mert nem tarthatna előrébb , hanem azért mert nem akarják . Ez nem tűnt még fel neked ?
2050-ben sem fogják akarni , hacsak a Nagy Szellem másképp nem dönt . 8-)
prolizoli írta:
Nem butábbak , csak folyamatos ostrom alatt állnak nehogy felébredjenek .
Szerinted az lenne a jó ha még az a kis lázadás is eltűnne az emberekből amit az indulataik váltanak ki ? Nehogy kontrollálatlan érzelmeik rávezessék őket arra , hogy felismerjék mennyire vakítják őket ?
prolizoli írta:
Neked nagy bajod lehet az érzelmekkel . Megértem mert néha nem használnak .
De amit mondasz olyan , mintha lábfájásra amputációt javasolna a doki :laugh:
prolizoli írta:
Olyanban én is szeretnék élni , de nem ilyen áron !
prolizoli írta:
Tehát kívülről kapott képességekre és lehetőségekre gondolsz ?
prolizoli írta:
Eljöhetne az idő , csakhogy a valódi háttérből irányítgató erőknek ez éppen nem az érdeke .
Az embernek éppen az a legnagyobb kihívás hogy ami segíti , és egyben gátolja is néha , vagyis az érzelmek és emóciók , a rendszer éppen erre épít és ezen keresztül irányít minket .
Amit Te mondasz az olyan mintha a nyúl le akarná tépni magáról a húsát nehogy a farkas szemet vessen rá . De hát ebbe is belehal !
Remélem érted a hasonlatot :-)
Nietz-senki mondta
Te kinek vagy hasznos ?
annamari írta:
Akkor segíthetnél néha “kereszt-apuéknak” is! Helyrerakhatnád Őket néha…
elmagyarázhatnád nekik, hogy létezik alulról épülő, induló fejlődés is!
És a pórnép egészen másképp gondol az általa értékesnek ítélt dolgokra, mint a világ urai.
Kamatoztasd a talentumokat – ha Tied!
Duncan Shelley mondta
@ Palantír:
2005 óta használok gmailt. Azóta megváltozott néhányszor, minden alkalommal következetesen rosszabb lett, mint volt, egyre kevésbé felhasználóbarát. Ma megint változott, és naná, hogy még rosszabb lett, mint eddig.
Youtube-ot nem használok, de az összes videósnál, akiket nézek, volt már arról videó, hogy a youtube minden változásnál rosszabb lett, mint volt, kevésbé felhasználóbarát.
Google-város?
aelod mondta
Duncan Shelley írta:
f@szbukk.. és falu még csak..
http://index.hu/video/2013/10/07/igy_elnek_a_facebook_faluban/
Nietz-senki mondta
“Ezeket az elképzeléseket már több száz laboratórium bizonyította a világ minden táján. Ha az energetikai technológiák világszerte szabadon hozzáférhetők lesznek, mély változásokat fognak okozni. Ez mindenkit érinteni fog, és mindenhol alkalmazható lesz. Ezek a technológiák teljes mértékben a legfontosabb dolgok a világ történelmében” – Dr. Brian O’Leary, egykori NASA űrhajós és a Princeton fizika professzora.
Miután Keshe többször is megpróbálta közzé-tenni találmányát – most bizonyos magasabb körök engedtek a hasonló alkalmazás-technikai, amerikai kutatói vonalnak.
– nyilván belátták, hogy ez feltartóztathatatlan.
Nagyon sok-minden változni fog, de ennek a kizsákmányoló jogrendnek a keretein belül akarják tartani!
Az igazság, az alapvető létjogok, a technikai vívmányok: mindenkié – ezeket végkép ki kellene venni az üzletemberek kezéből!!!
Az “Új Világtudat” lelkes híveinek és patrónusainak nagyobb súlyt kellene fektetni a morális fejlődés szükségszerűségére – hogy az örökös kizsákmányolás kulcsát végképp eltávolítsák, a mindenképpen avatatlan üzleti szféra jog- és hatás-köréből!!!
… hogy az éhezőkhöz – ahogy Keshe mondta – ingyen energia útján lehessen eljuttatni az adományokat (mert ezek megszervezése és költségei szintén komoly akadályt képeznek).
prolizoli mondta
Thirdeye Magister írta:
Szerintem ez egyáltalán nem ilyen pofonegyszerű, hogy szavaiddal éljek. A rendszer egészét senki sem látja át, ezért senki sem tudja teljesen kontroll alatt tartani. A rendszer állandóan változik és nem lehet előre pontosan megmondani, hogy mi lesz 20, 50, 100 év múlva. Én csak találgatok amikor leírok egy jövőképet és hozzáadok egy valószínűséget. A cyborg lét egy lehetséges jövő ami más életminőséget hozhat de könnyen lehet, hogy semmi sem fog valóra válni belőle és egy olyan jövő lesz amire nem is gondolunk jelenleg.
Az embereket sosem a kontrollálatlan érzelmeik ébresztik rá arra ha éppen félrevezetik őket, éppen ellenkezőleg.
Nekem nincs bajom az érzelmekkel. Érzelmek nélkül még azt sem tudnánk eldönteni, hogy milyen ruhát vegyünk fel aznap. Szerintem te értelmezed félre azt amit mondok. Az érzelmi kontroll nem azt jelenti, hogy más irányít téged és az érzelmeidet, vagy hogy kitöröljük azokat, hanem azt, hogy te tartod kontroll alatt azokat az érzelmeidet amelyek miatt újra és újra hibás döntéseket hozol.
Akár kívülről is jöhet ha hasznos és segít. A biofeedback-ről hallottál már?
Látom téged nagyon megfogott ezeknek a “röpködő lepedőlényeknek” a története.
Ebben egyetértünk.
A hasonlat nem jó. Amiről én beszélek az inkább a tűz felügyeletéhez hasonlítható. Ha keveset raksz rá kialszik és megfagysz, ha sokat vagy hamarább elég mint kellene vagy megéget téged is.
Petra mondta
Fogalmam sincs mi lesz 2050-ben, tulajdonképpen azt sem tudom megmondani mi van most. Tudja egyáltalán valaki, jelenleg pontosan hol tart a technika, az űrkutatás, az orvostudomány, az informatika és a társadalmi fejődés.
Időről időre felbukkannak új eszközök, technológiák, találmányok, amikről egyáltalán nem lehet megmondani, hogy a jövőben milyen jelentőségük lesz. Azt, hogy melyik újítás válik korszakalkotóvá, vagy tűnik el gyorsan a süllyesztőben nehéz előre megmondani, nagyon sok múlik azon, hogy mikor, hol rukkolnak vele elő és milyen kontextusban. Van egy ismerősöm, aki még a 90-es években előállt az internethez hasonló hálózat kiépítésének ötletével, de akkor csak zárt ajtókat talált, viszont néhány évre rá, mikor már a környező országokban elterjedt a technológia, hazánkban is bevezetésre került, de sajnos már egész mások által. Azt mondja, hogy ő mindig is látott benne fantáziát, de azt nem is sejtette, hogy ilyen meghatározó lesz (különben jobban erőlteti, hogy ők csinálhassák meg). Ez olyan, mint a mobiltelefon, amiről pár éve még senki nem is gyanította, hogy a mindennapjainkat ennyire meghatározza majd, hogy ezen nézzük meg az időt, az időjárást, hallgatjuk meg a híreket, olvassuk el az e-mailjeinket és írjuk meg a leveleinket. Ki gondolta, hogy 2013-ra minden kávézóban kell legyen WiFi, ha azt akarják, hogy a közönség szívesen és sokáig maradjon? Ellenben olyan fejlesztés is van, ami nem váltja be a hozzáfűzött reményeket. A videotelefonról például, ami nagyon népszerű volt Japánban azt gondolták, hogy majd Európában és az USÁ-ban is olyan őrület lesz, erre épp az ellenkezője történt, mert ezekben az országokban az emberek valamiért nem díjazták az ötletet, hogy akivel beszélnek, lássa, hol vannak, és mit csinálnak.
Én még valamikor tavaly láttam egy ismeretterjesztő sorozatban filmet a 3D nyomtatásról, amiben egy kombinált fogót készítettek ezzel a módszerrel. Már akkor is, mint régóta ismert technológiát mutattak be és elmondták, hogy azért csak most mutatják be, mert most jutottak arra a szintre, hogy eléggé sok dolog előállítására használható és gazdaságos is legyen. Annak, aki nem tudná, miről van szó, itt egy részlet:
http://www.youtube.com/watch?v=vxIjhy5yOiI&list=PL32D6C2CE00A25B34&index=7
Akkor nekem egyből beugrott a klasszikus sci-fi sorozatokban a „szintetizátor”-nak nevezett készülékek, amik egy gombnyomásra létrehozták a kívánt dolgot 8ételt, ruhát, eszközt, stb.). Tehát az első gondolatom az volt, hogy ennek számos felhasználási területe lehetne és ahogy fejlesztik úgy bővíthető szinte akármeddig. Először nekem is az jutott eszembe, hogy az űrben nagy használt vehetnék, mert nem kell magukkal vinni minden esetleg szükséges eszköz, csak mindnek a terveit és csak azt nyomtatják ki és akkor, amikor kell. És lám, az be is jött.
http://hvg.hu/itthon/20130930_3Ds_nyomtatot_kuld_az_urbe_a_NASA
Én azonban sokkal több területen el tudom képzelni, hogy alkalmazzák. Akár a hétköznapi életben egy átlagos háztartásban is. Nem állítom, hogy a jövőben mindenkinél lesz otthon egy 3D nyomtató és nem kell bevásárolni, mert mindent kinyomtat vele, de néhány dolgot meg lehetne vele oldani (ha mondjuk hirtelen kell egy vödör, egy 42-es gumicsizma, egy búvárszivattyú, mert beázik a pince.) Aztán lehet, hogy ebből semmi nem valósul meg és ez a technológia nem kerül be köztudatba, nem terjed el és egy idő után feledésbe is merül. De az is lehet, hogy nem most jött el az ideje, hanem majd egyszer újra előveszik, és akkor robban nagyot. Sok találmányról kiderül, hogy valami pofon egyszerű elv alapján működik, amit már réges régen ismerünk, csak még nem voltak meg feltételek bizonyos irányú alkalmazására.
Thirdeye Magister mondta
prolizoli írta:
A rendszer egészét nem lehet átlátni , ellenben ha ismerjük a rendszer működési mechanizmusát és motivációját akkor lehet egy kalkulációt csinálni .
Ez csak akkor lesz nehéz , ha a rendszer egy még nagyobb rendszer alá tartozik , aminek a céljai már felfoghatatlanok .
prolizoli írta:
Nem jó ezt szélsőségesen értelmezni . És sem hiszem hogy dühöngő őrültek fogják megoldani a világ bajait . Csak azt senki nem tudja kiszámítani , hogy ki ébred fel csendes meditáció hatására , és ki az akit az érzelmei vezetnek rá valamire .
prolizoli írta:
Igen , én szeretném kontroll alatt tartani , és nem azt szeretném , hogy egy gép vagy egy chip tegye meg helyettem , mondjuk 2050-ben . ;-)
prolizoli írta:
De nem támaszkodhatunk mindig mankóra , mert akkor soha nem tanulunk meg járni !
prolizoli írta:
Kizárólag azért fogott meg mert tudom , hogy léteznek . És ha meg merné más is látni , akkor érthetővé válnának az összefüggések , nem lennének titkok , nem lennének illúziók , nem lennének hibás erőfeszítések és nem lennének hiú remények és nem lennének téves célok . De ezt ugye nem akarhatjuk 8-)
Egy érdekes dolgot azért látni vélek magam körül . Mintha nem támogatná mostanában a nagy rendező a lepedőlények mesterkedéseit . Persze dolgoznak rendületlenül , de valahogy egyre csalódottabbak az emberek bennük . Lehet , hogy 2050-re teljesen megváltoznak az emberek . Maguktól :-)
Nietz-senki mondta
http://gondolkodom.hu/hobo-halaltanc-ballada-villon-faludy/
– ez kell ahhoz, hogy 2050-re érdemes legyen gondolni!
Már most látható, hogy a halálnak sokkal több ura van, mint az életnek – ezt a trendet meg kell változtatni!
Csak az igazság tud életet teremteni, jobbítani, újítani – igaztalanul nem fog menni!
Amit nyugodtan beismerhetünk; hogy rendkívül jó törekvések züllenek el “az idő súlya alatt”… egészen közönséges, hitvány érdekek felvonulási területévé válnak – bárhogy is kezdődtek. Ez olyan politikai effekt – melyben az étvágy, a jogosultság és a hatalomvágy határtalan.
Ki akar itt politizálni???
– ha senki sem akar; akkor is lépten-nyomon belé-ütközünk. (de ugye minden a köz érdekében, a választók akaratából történik)
Ki teszi ezt velünk?
(kevesek által eltökélten – mindenki által gyakorolva: egoitásra épülő joggyakorlat)
… lehet sopánkodni!
Amennyire jól tudom: a személy (jogi) fogalmát a felelősség szükségszerű ténye “hívta életre” – és mivé válik?
– a joggal, a javakkal, mások kiszolgáltatott helyzetével visszaélés “szakterületévé” (lásd: személyiségi, mentelmi jogok).
Ezeket a helyzeteket nem szándékos rosszindulat idézi elő, hanem az egoitás társdalom által menedzselt “szentsége”, a korlátoltság ténye (hogy azt sem kell tudnunk kinek teszünk rosszat – “intézményesített gonosz”)
…csökött ragaszkodás ahhoz, hogy az én kezemben a felesleg az nem felesleges. (csak hatalmi módban van ennek értelme)
Ez pontosan ellentéte annak, amit Jézus tanított.
– Nélküle pedig semmi sem fog menni!
Palantír mondta
Palantír írta:
Nem kellett sokat várni :D
http://www.popsci.com/article/gadgets/oscar-nominated-director-makes-360-degree-immersive-film?src=SOC&dom=fb