Ha valaki nem akar élni, akkor nem fog. Lehetséges, hogy nem lesz látványosan öngyilkos, de ha az érzelmi szintjét nézzük, a tetteit nézzük, a terveit, a gondolatait, a szenvedély teljes hiányát, akkor olyan embert látunk, aki nem akar élni, és tényleges lépéseket tesz azért, hogy felszámolja saját magát.
Az emberöltő jelentős részét kitölti a test felnevelése, az iskolák kijárása, a munka, az áhított pozíció elérése, a lakás, a ház, az autó megszerzése, a megfelelő társ felkutatása és meghódítása, az öregkor anyagi biztosítása, a gyerekek felnevelése és elindítása az életben. Ha az emberöltő tetemesen megnő, a duplájára, triplájára, sokszorosára, előbb-utóbb elfogynak azok a célok és kihívások, melyek tömegeket mozgatnak.
Sokféle oka lehet annak, hogy egy ember hajlandó élni. Néhány éven át az tartott életben, hogy minden héten kétszer vagy háromszor elmentem a Várba, egy Fortuna nevű helyre. Ismertem olyanokat, akiket az aktuális focimeccsek tartottak életben. Amikor ment a VB a tévében, más emberek lettek, mintha felébredtek volna egész éven át tartó álmukból. Ismertem egy fickót, akit az éltetett, hogy időnként egész napon át üldögéljen a foteljában, feltett lábakkal, forralt bort kortyolgatva és VHS akciófilmeket nézve, egyiket a másik után.
Életben tarthat valakit a flörtölés, a szexuális élvezetek, a szerencsejáték, a finom ételek és italok, az utazások, a hobbi, új emberek megismerése, a zene, a koncertek, a filmek, videojátékok, sportolói célok. Egy határon túl ezek is veszítenek varázsukból.
Mi marad akkor, ha olyan hosszúvá válik az élet, hogy elfogynak a bevett kihívások? A kézenfekvő válasz az, hogy újakat kell találni. És ha azok is elfogynak? Kínálja magát egy szó: dekadencia. Milyen érdekes, hogy általában ez az, amit látunk a halhatatlanokról vagy nagyon hosszú életű lényekről szóló filmekben. A vámpírok és más halhatatlanok élete a dekadencia tivornyájába fúl, ami talán ideig-óráig nem is lehet olyan rossz, de egy határon túl ebbe is bele lehet fásulni.
A Hegylakó című moziban és tévésorozatban alig fordult elő néhány olyan halhatatlan, akinek volt valami célja. A legtöbb csupán igyekezett eltölteni az időt. Connor és Duncan MacLeod is csak az idejüket próbálták kitölteni. Methos legalább krónikát vezetett a saját öt évezredes életéről, nem mintha ennek lenne értelme.
Rengeteg valós történet van, ami azt mutatja: miután valaki elérte élete nagy célját, félelmetes gyorsasággal leépült. Mi is láthattunk embereket, akik álmukat megvalósítva leeresztettek, elfogytak. Talán átestünk céltalan korszakokon, talán éppen benne vagyunk egyben.
Lehet beszélni becsületről, tisztességről, elvárásokról, kötelezettségekről, sőt kutyakötelességekről, de ha csak ennyiből áll az élet, ki akarná valóban élni?
Aki nem talál a maga számára semmi jót, élvezetest, örömtelit az életben, a jelenben, a közeli és távoli jövőben, az nem fog sokáig élni. Aki veszít, elbukik, csalódik, nem érzi jól magát a „bőrében”, nem találja a helyét, abban nincs sok életkedv. Aki súlyosan beteg lesz, baleset éri, deformálódik a teste, elveszíti a képességeit, aki olyan nehézségekkel szembesül, amikkel nem akar, vagy nem tud megbirkózni, abban nincs sok életkedv. Aki nem akar élni, az nem fog. Ez az alap.
A mindennapi emberi életben, a jelenlegi emberöltő szűkre szabott intervallumában is sokan, talán a legtöbben, kivéreznek, ami az életkedvet illeti, és valahol elfogy belőlük az élet iránti vágy. Ezután jön a begubózás, a jelentéktelen semmiségek mérhetetlen felnagyítása, meddő, semmire sem vezető célocskák hajszolása, a pillanatnyi örömöknek élés, a jövő tervezésének befejezése. Azután ezek is elvesznek.
Van egy régi buddhista történet, amit sokszor feldolgoztak. Ez nem egy példázat, hanem egy sztori. A hegyekben van egy függőhíd, amit mindig jó állapotban tartanak, mert sokan használják, és nem akarják, hogy bárki meghaljon vagy megsérüljön. Időről-időre felújítják a függőhidat, naponta megvizsgálják, a hibákat azonnal javítják. A híd hosszú évtizedek óta szolgálja a környékbelieket és az utazókat. Ám egyszer csak leszakad, öt ember zuhan a mélybe, mindannyian meghalnak. Óriási felfordulás, senki nem érti, mi történt, hogyan eshetett meg, hiszen a hídnak nem volt semmi baja. A nyomozás lezárul, válasz nincs.
A környékre érkezik egy buddhista szerzetes, aki hall az esetről és felkelti az érdeklődését. Ő is nyomozni kezd, de ő a karma oldaláról vizsgálódik: öt ember halt meg, mit tettek, miért kellett ennek bekövetkeznie? Végül arra jön rá, hogy mind az öten meg akartak halni, mind az öten menekültek az élet elől. Egyikük ölt és retteget attól, hogy felelősségre vonják; a másik elárulta a legjobb barátját és furdalta a lelkiismeret; a harmadik a szerelmét csalta meg, és így tovább. Mind menekült az élet elől, mind meg akart halni. A híd azért szakadt le, mert kellett, mert öt meghalni vágyó embert nem tudott megtartani.
Életemben megestek önpusztító korszakok. Szilánk csapódott az arcomba, alig egy milliméterrel a szemem mellett, és meg sem rezdültem. Majdnem elgázolt egy autó, hajszálon múlt az ütközés, és negyed százalékkal sem gyorsult fel a szívverésem. Súlyosabb esetek is előfordultak. Visszanézve ezekre az időszakokra, világosan látom, hogy ezek a nem tudatos, kisebb-nagyobb figyelmetlenségek hátterében az életkedv lecsökkenése állt. Úgy éreztem, hogy pocsékolom az időmet, nem a célom felé tartok, vagy elérhetetlennek láttam, amit, vagy akit akartam, vagy megbántam ezt-azt, amit megtettem.
Az életkedv fontos. Az öröm és a boldogság fontos. Aki ki akar térni a jelen, a közeli és távoli jövő nehézségei, kihívásai elől, annak fogy az életkedve, és esetleg teljesen elfogy. Aki nem akar élni, az nem fog, az megtalálja a meghalás módját, így vagy úgy, de biztosan.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Mit gondoltok, mennyire fontos az életkedv? Mi az életkedv? Mi az, ami növeli? Mi az, ami csökkenti? Egyetértetek azzal, hogy aki nem akar élni, az nem fog? Ha még ötszáz évig tartana az életetek, mit tennétek, hogy örömöt leljetek benne, és ne süllyedjetek a dekadencia mélyére?
Duncan Shelley
november 26, 2012 @ 06:48
annamari írta:
Elgondolkodtam. Egyfajta vakság, amit naivságnak hívnak. Rengeteget dolgoztam embereknek semmiért cserébe. Jöttek, felvázolták a naaaagy jövőt, aztán dolgoztam, mint az állat, majd széttárták a karjukat, hogy nem gyütt be. Eladtak nekem egy álmot, egy semmit, amiért én valamit adtam. Kinőttem már azért ebből.
Hogy itt a blogon honnan van ez a sok lelkisérült, az szintén érdekes kérdés. Lehet, egy nap elunom, hogy sérült emberek nyafogásához nyújtok webes felületet, és kiadom a moderálást Greatnek, vagy talán Putyinnak. Majd megversenyeztetetm őket.
Duncan Shelley
november 26, 2012 @ 06:43
annamari írta:
Van benne valami.
Ha az alapgondolatod az, hogy van előtted idő, van előtted út, akkor ez sem olyan nagy dolog. Tudod, hogy le fogod küzdeni, megtalálod a megfejtést, vagy valaki más megtalálja, és te élsz vele. Mivel nem öregszel, nem maradsz le semmiről.
Amernek is voltak kemény évei.
Néha nem értem, miért kap olyan sok like-ot vagy dislike-ot egy komment, most a tiédnél sem. Kinek a szemét csíphette itt bármi?
Putyin998
november 19, 2012 @ 07:59
Petra írta:
Oké,ez off volt…de ki a faszom ellenlájkolja ezt?
…talán,mert csetnek minősül?
….de akkor is,itt nincs csak egy moderátor. :-X
Petra
november 18, 2012 @ 22:33
Putyin998 írta:
Kérdések az off topikban. Csak, hogy tudd, kivel van dolgod elmesélem a tegnapi flúgos futamot.
Unokahúgom tegnapelőtt szült és én másnap bementem hozzá a kórház meglátogatni. A családból mindenki gyümölcsöt, banánt, sütit vitt neki, csak én voltam az egyetlen defektes, aki sajtburger menüt (de azért nem kólával, hanem 100%-os narancs dzsúzzal.)
Ennek fényében a „szívesen „ talán kicsit elhamarkodott volt. Mindenesetre nagyon köszönöm, ha válaszolsz. 😉
Putyin998
november 18, 2012 @ 08:57
@ Petra:
Csak rajta.
Ahogy van időm,szivesen válaszolok.
Petra
november 18, 2012 @ 01:17
@ Putyin998:
Nagyon szépen köszönöm. Hasznos volt és érdekes. :yes:
Ha nagy leszek, meghálálom.
Putyin998 írta:
Oké, majd választok egyet (mondjuk a gazdaságosban, azt úgy sem nagyon figyeli). Mert van kérdésem, sok.
Putyin998
november 17, 2012 @ 21:37
@ Petra:
Nézzünk alapvető dolgokat:
Minimális alapok:
1. Vitaminok:
C-vitamin (min. 3 gramm/nap)
2. Táplálkozás:
Minimális mennyiségű finomított szénhidrát
Zöldségek
3. Igyál vizet!
4. Rendszeres (ízületeket nem megterhelő) testmozgás
Szükséges alapok:
1. Vitaminok:
C-vitamin (min. 3 gramm/nap)
Multi vitamin
D-vitamin (min. 2000 NE/nap)
Omega-3 (min. 3 gramm/nap)
2. Táplálkozás:
Teljesen elhagyott finomított szénhidrátok
Zsíros húsok
Sok zöldség
Egy kevés gyümölcs
3. Napi 2-3 liter víz
4. Rendszeres (ízületeket nem megterhelő) testmozgás
Kérdezz egy offtopikban,mert az iró megöl. 😀
Putyin998
november 17, 2012 @ 21:32
@ Petra:
A cukorbetegség nem “betegség”,hanem egy anyagcserezavar.
Minden anyagcserezavar megszüntethető.
Mondjuk a gyógyszeriparnak ezt nem érdeke elismerni.Sokkal jobban jövedelmez,ha egy életre konzerválnak egy fix vevőt,nem?
De nem akarok kampánybeszédet irni.
Nézzük a tényeket.
A beteg kapja a különféle gyógyszereket, amelyek egyrészt az inzulinrezisztenciáját hivatottak letörni,másrészt a hasnyálmirigyét serkentik még több inzulin termelésére.Csakhogy az inzulinrezisztencia egy védőmechanizmus, ezért gyógyszeresen lecsökkenteni elég nehéz dolog, hiszen a szervezet a gyógyszerhez is alkalmazkodva, ismét vissza fogja növelni az inzulinrezisztenciát. Hiszen ez azt a célt szolgálja, hogy a sejtek megvédjék magukat a fölös cukortól, ami a vérben kering. A hasnyálmirigyet serkentő gyógyszerek meg azért veszélyesek, mert hozzájárulnak ahhoz, hogy a hasnyálmirigy mielőbb felmondja a szolgálatot. És ha eljön, márpedig előbb-utóbb eljön az az időszak, amikor már a gyógyszerek elégtelenek, akkor jön a szuri; napjában többször inzulininjekció formájában.Mindez nem fogja kivédeni a szövődményeket, hiszen a vér inzulin és vércukorszintje hullámvasútként fog fel- és leszáguldani.
Az inzulinos cukorbetegek élete nem más, mint egy hízókúra. Az inzulinra muszáj enni, akár éhes az ember, akár nem: annyit, amennyire “beállították”az orvosok. A cukorbetegek ismert szövődményei a vesekárosodás, a megvakulás, a szívbetegség és infarktus – na meg a rák. A ráksejtek semmit nem szeretnek jobban, mint a jó sok cukrot és a jó sok inzulint. A cukorbetegeknek legalább 50%-kal nagyobb az esélye arra, hogy rákban haljanak meg.
Mert mi is a hivatalos diabetológia filozófiája? Az, hogy szénhidrátra mindenkinek szüksége van, ezért, aki nem tudja a szénhidrátokat megfelelően feldolgozni, annak végül inzulinnal kell “segíteni”. A cukorbetegek hivatalosan ajánlott diétája a vizsgálatok szerint messze alulmarad a lowcarb (alacsony szénhidráttartalmú táplálkozás), az Atkins, vagy a paleolit táplálkozással szemben.Ezek mindegyike egy lebutitott ketogén változat.
A Diabetologia szaklapban 2011 június elején megjelent egy tanulmány,amely azt jelzi, hogy a hivatalos orvostudományba is beszivárgott az a nyilvánvaló felismerés, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget a finomított szénhidrátok fogyasztása okozza.A lowcarb táplálkozás követői számára ez már közhely, a hivatalos orvoslás pedig úgy ünnepli Ee Lin Lim és munkatársai eredményét, mint akik most fedezték fel a spanyolviaszt.
Ismerjük a Semmelweist szindrómát? Nem elég felismerni valamit, el is kell fogadtatni a hivatalos orvoslással.
Lim EL és mtsi: A 2-es típusú cukorbetegség visszafordítása: a bétasejtek funkciójának normalizálódása kapcsolatban van a hasnyálmirigy és máj lecsökkent trigliceridjével.
A szerzők a bebetonozott hivatalos véleménynek megfelelően -tudomást sem véve mások eredményeiről- bevezetőjükben azt írják, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget régóta úgy tekintik, mint hosszantartó, fokozatosan romló állapotot, amelyet lehet enyhíteni, de nem lehet gyógyítani. A vércukor szintje, függetlenül a kezelési igyekezetektől, folyamatosan emelkedik, s ettől a bétasejtek funkciója folyamatosan romlik, s 10 év után már a betegek 50%-a már inzulint igényel. Ennek oka részben a bétasejtek folyamatos pusztulása.
A gyógyíthatatlanság hiedelmét már korábbi megfigyelések is cáfolták, ugyanis gyomorszűkítő gyűrű felhelyezését követően napokon belül javult a cukorbetegség. Mások is igazolták, hogy a cukorbetegség csökkent kalóriabevitelre egyből javul. A szerzők ezért azt a fantasztikusan zseniális hipotézist alkották meg, hogy a csökkentett szénhidrát fogyasztás javítja a cukorbetegséget.
A szerzők a javulást a hasnyálmirigy zsírtartalmának csökkenésével magyarázzák.
A vizsgálat során a betegek átlagosan 15 kg-ot fogytak, ami 15%-os súlyvesztésnek felelt meg. A fogyás lényegében a testzsír csökkenéséből eredt.
A vizsgálati személyeket a vizsgálat befejezése után 12 héttel újra megvizsgálták, s úgy találták, hogy átlagosan 3 kilogrammot visszahíztak. A 12-ből három már ismét cukorbeteggé vált.
Valószínűleg a többi beteg is szép lassan ismét cukorbeteggé fog válni, hiszen visszatértek a régi, szénhidrátalapú nyugati étrendjükre, amitől eredetileg megbetegedtek.
A vizsgálat fő problematikája ez. A 600 kcalos étrend nyilvánvalóan koplalást jelentett a résztvevőknek, s amint véget ért a vizsgálat, rávetették magukat a szokásos étrendjükre.
Hogyan lehetett volna másként csinálni?
Karen O’Dea már az 1980-as évek elején bizonyította, hogy cukorbeteg ausztrál bennszülöttek cukorbetegsége elmúlik, ha 7 hétre áttérnek, azaz visszatérnek a lowcarb táplálkozásra.
Nuttall és Gannon ugyancsak bizonyították, hogy a cukorbetegség egyszerűen meggyógyítható a szénhidrátbevitel csökkentésével.
A 2-es típusú cukorbetegségben és elhízottaknál a nem alkoholos zsírmáj vizsgálatonként eltérően, 10-75%-ban fordul elő. A zsírmájat az inzulinrezisztencia és a hiperinzulinizmus okozza. Mivel hajlamosít a májzsugorra, önmagában is kezelendő volna, de a jelenlegi orvoslás sokat nem tud vele kezdeni. Ez annál is meglepőbb, mert ketogén diétára nagyon jól reagál. Egy hathónapos vizsgálatban a ketogén diétát végig betartóknál a zsírmáj elkezdett visszafejlődni (lásd: Tendler és mtsi., 2007).
A cukorbetegség kutatásban egy másik fontos eredmény is megjelent. A cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye a vese károsodása, ami előbb-utóbb rendszeres dialízis kezelésbe kényszeríti a beteget. Michal M. Poplawski és munkatársai 2011 áprilisában megjelent, “A vesekárosodás visszafordítása ketogén diétával” c. tanulmánya azt igazolta, hogy egereknél súlyos vesekárosodást is visszafordított a ketogén diéta.
A ketogén diéta lényegében egy nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrend, sok fehérjével, még több zsírral.A szerzők tanulmányuk végén azt írják, hogy a korábbi vizsgálatok szerint a nagyon precíz vércukorszint kontroll csupán lassította a vese károsodását, de nem volt képes azt visszafordítani. Ezzel szemben a ketogén étrend nemcsak megállítja, de vissza is fordítja a vesekárosodást, ami azt jelenti, hogy nem csupán a vércukorszint csökkenése, hanem más mechanizmusok is állnak a háttérben. A szerzők feltételezik, hogy a ketogén diéta viszonylag rövid alkalmazása visszafordítja
a vesekárosodást,és utána már nem kell ezen az étrenden lenni.
Ezzel nem értek egyet,de sebaj ez a lényeg.
Ezektől az úriemberektől,és Dr.T.Cs-től és Sz.G-től idéztem most,de az ő nevüket nem irom ki személyes érintettség miatt.
(műforditóknak hiszik magukat-mindegy)
Lim EL, Hollingsworth KG, Aribisala BS, Chen MJ,Tendler D, Lin S, Yancy WS Jr, Mavropoulos J, Sylvestre P,
Petra
november 16, 2012 @ 23:54
Putyin998 írta:
Valóban? Akkor ez engem most komolyan érdekel. Pontosan hogy néz ki ez a diéta és hogyan működik? Tényleg bármilyen súlyos diabétesznél hatásos (amikor azt írtam, hogy semennyi inzulint nem termel a szervezete, akkor azt úgy értettem, hogy egyáltalán semmit, nulla, zéró, nyista.)
Tulajdonképpen ki is próbálhatnánk, csak kicsit azért tartok tőle, hogy nehogy úgy járjunk, mint ebben szakállas viccben:
Nővér beront az orvosi szobába:
– Doktor úr, jöjjön gyorsan, a kettesben a beteg rosszul van!
Az orvos felnéz az újságból és unottan válaszol:
– Nővérke, az beteg csak azt hiszi, hogy rosszul van.
Int a nővérnek, hogy menjen ki, olvas tovább. A nővér elkullog, majd 5 perc múlva lélekszakadva rohan be újra az orvosiba:
-Doktor úr, doktor úr. A kettesben a beteg nagyon rosszul van!
A doki fel sem néz az újságból, megint teljes nyugalommal közli:
– A beteg csak azt hiszi, hogy nagyon rosszul van.
Nővér szomorúan távozik. Fél óra múlva ismét megjelenik és higgadtan jelenti.
– Doktor úr, a beteg a kettesben azt hiszi, hogy meghalt.
(Bocsi, viccmesélő antitálentum vagyok, ennél csak egy barátnőm rosszabb, de annyira hogy az már jó, Az ő interpretációja ugyanerre a viccre:
“A nővérke beront az orvoshoz:
– Doktor úr, a kettesben a beteg azt hiszi hogy rosszul van!
…Ööööö….
Erre az orvos:
-És?
…ööö,,,
Nővér:
– Hát, most már azt hiszi, hogy meghalt.” )
Putyin998
november 16, 2012 @ 17:06
@ nev3rlive:
Neked is tudnám ajánlani,hogy vegyél vissza a túlzott szénhidrátfogyasztásból,nev3rlive egykomám.Kezd mondjuk azzal,hogy kevesebbet iszol,abban rengeteg az egyszerű cukor.A gondolkodádodra is jó hatással lesz.Figyeld meg és ird meg a tapasztalataidat.
nev3rlive
november 16, 2012 @ 13:07
@ Putyin998: 😀 http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/526323_493292474024586_15244138_n.jpg
Putyin998
november 16, 2012 @ 09:54
@ Petra:
A cukorbetegség nem igazi betegség.Mindegy mi okozta eredetileg,a stressz vagy akármi.
Szénhidrátmentes diétával teljesen tünetmentesithető,kvázi gyógyitható és még kivülről beadott inzulinra sem lesz szükség.Csak el kell merni kezdeni gondolkozni és kivitelezni.Ez tényleg a “betegen” múlik,de ez pont nem jó példa.Csak normális táplálkozás kérdése az egész.
Mondjuk azt is akarni kell,ha úgy nézzük.
vilko barnabás
november 15, 2012 @ 15:38
@ istvan:
ja és engem utánoz a paranyica pedig már szóltam hogy álljon le
a végén még nekem kell váltani hogy ne mossanak össze vele
ha főtitkár leszek majd megbánja most szólok aztán senki ne csodálkozzon
Petra
november 15, 2012 @ 15:16
Erre a hülye, hosszú történetre talán semmi szükség nem volt, és enélkül is érthető lett volna, hogy miért mondom:
Sok minden árthat (balesetek, környezeti hatások, helytelen táplálkozás) és sok minden segíthet (megfelelő étrend, rendszeres testmozgás, vitaminok, gyógykezelés, életmód tanácsok, lelkifröccs, stb.), de egy beteget nem gyógyíthat meg senki, csak az, aki miatt beteg: saját maga. Ehhez pedig elsősorban az kell, hogy akarja. Akaraterő és életkedv nélkül minden hatástalan (viszont azt sem mondom, hogy önmagában ez is elég).
Petra
november 15, 2012 @ 15:14
Putyin998 írta:
Akkor jó, a többivel ne is foglalkozz, azokat csak azért írtam, hogy figyelj már rám (pontosabban, hogy legyél nyitott a mondanivalómra). Mert a meredek rész csak most jön, ez az a bizonyos „teljesen más és más hangulatban”, amit eredetileg a témához szántam. Nem lesz sem vicces, sem pikáns (szóval semmi szórakoztató, legmélyebb sajnálatomra), de talán érdekes.
Petra írta:
Ennek tegnap éjjel (vagyis hajnalban) történtek adnak különös aktualitást. Ma 3 és 4 óra között az édesapám majdnem meghalt. Nem is ez a furcsa, hanem hogy évente kétszer, háromszor ezt ő mindig megcsinálja.
25 éve egy influenza szövődményeként a hasnyálmirigye olyan súlyosan károsodott, hogy az inzulintermelő szigetek egyszerűen leálltak és azóta semennyi inzulint nem termel a szervezete, ami pedig nélkülözhetetlen az anyagcseréhez, ezt nevezik 1-es típusú cukorbetegségnek. Azóta intravénásan juttatja be a hiányzó hormont, ezzel és az étkezéssel tulajdonképpen tudatosan és pontosan szabályozhatja a vércukorszintjét. Az egészséges embereknek 4-4,5 között mozog a vércukorszintjük, evés után kicsit megugorhat (de akkor is maximum 4,6-ra ), ha valaki koplal, vagy sokáig intenzíven mozog, lemehet a vércukra akár 4 alá is, (de ekkor már a legtöbben szédülnek, rosszul vannak). Apunak volt már 20 fölött is és 2 alatt is, mindkettő a maga módján életveszélyes. Ha kevés az inzulin a szervezetben, akkor a sejtek nem tudják a vérből felvenni a glükózt, a vérben a cukor feldúsul és beindul egy dehidratációs folyamat (a sejtek vizet veszítenek), aminek következtében nem képesek normál működésre, a tudatállapot beszűkül és egyfajta kóma alakul ki. Ha túl sok az inzulin, akkor viszont a vércukorszint alacsony lesz, a vér híg, beindul egy erős izzadás (ahogy a magas vércukornál is) ez esetben is felborul a szervezet egyensúlya és ha időben nem juttat be tápanyagot (praktikusan cukrot) a szervezetbe, akkor az ember elveszíti az eszméletét és egy kis idő múlva meghal. (Ennél persze szofisztikáltabban is leírhattam volna, de így is sok ez kitérőnek, viszont a következtetés szempontjából talán hasznos lesz.)
Tegnap éppenséggel az történt, hogy apukám este beadta magának a szokásos inzulin adagját, de mivel fájt a foga, csak egy kevés levest evett, majd lefeküdt pihenni és elaludt. Hajnali 3 körül anyukám arra ébredt, hogy apu zihál és mintha mondani akarna valamit, felkapcsolta a villanyt és látta, hogy szakad róla a víz. Egyből tudta, hogy lement a cukra, (már annyiszor látta ilyen állapotban, hogy rögtön meg tudta állapítani), csak azt nem tudta, milyen súlyos a helyzet. Hozott neki egy pohár teát, amibe belekevert két evőkanál cukrot és azt próbálta megitatni vele, de a mivel apu kezdte elveszíteni az uralmát a teste felett, félrenyelt és alig sikerült utána már pár kortyot belediktálni. A tekintete üveges lett és nem nagyon reagált semmire, a cukormérő Er-t mutatott (mérhetetlen), ami 2 alatti értéknél fordul elő. Hívni kellett az ügyeletet. Az orvos hamar jött, már tudták a telefonból, mi a baj, ők 2,2-t mértek (addigra felszívódott valamennyi a lenyelt cukorból és apu magánál volt). Beadtak neki egy cukorinjekciót és fél órán belül minden rendben volt, a fater teljesen jól lett és nagy vidáman mesélte el a dokinak, hogy nem is aludni ment be a szobába, mert tudta, hogy kell még ennie valamit, csak gondolta előtte megnézi a tévéműsort, de sajnos elbóbiskolt a tévé előtt. Kedélyesen elbeszélgettek és ennyi, részükről az ügy le volt zárva. Én viszont kicsit elgondolkodtam a dolog kapcsán.
Ki mentette meg apu életét? A tudomány, mert van izolált inzulin, amivel a cukorbetegek is élhetik világukat és glükózinjekció az ilyen inzulin túladagolásos esetekre? Anyukám, aki észrevette, hogy baj van, majd időben és leleményesen közbelépett?
Frászkarikát!
Apu volt az, aki jelezte, hogy segítség kell és ő volt az, aki aztán derekasan küzdött az életért. Ugyanakkor ő volt az is, aki ilyen helyzetet teremtett, miatta történt az egész. Hiába mondja, hogy baleset volt, ez egyszerű figyelmetlenség, egy olyan szintű fegyelmezetlenség miatt, amit szerintem nem engedhet meg magának, aki ilyen betegséggel él, jobban mondva élni akar. Még azt is megkockáztatom, hogy amikor elaludt, már nem is akart. A korábbi hasonló alkalmakkor is megfigyelhető volt, hogy vagy egy veszekedés, vagy valami nagy csalódás, kétségbeesés, depresszió előzte meg az esetet.
Az egész akkor kezdődött, mikor utolsó éves volt a főiskolán (földrajz-testnevelés szakos tanárnak tanult) és pont a tesi záróvizsgája előtt valami kerítésen átugráláskor eltörte lábát és ezért halasztania kellett egy évet. Viszont elmehetett tanítani a helyi suliba képesítés nélkül ahol nem követelték meg a végzettséget, aztán pedig pénzügyi pályára vitte a sorsa, így soha nem is fejezte be a főiskolát. Viszont innentől fogva folyamatosan egészségügyi problémái voltak. Balesetek, sérülések, majd jött a fertőzés és az abból visszamaradt cukorbetegség. A cukorbetegség aztán számos problémát okozott (lerakódások az érfalakon, a szemfenéken, végtagok rossz vérellátása, lassú és nehézkes sebgyógyulás, az egyik szemére megvakult és pár éve elvesztette a jobb lábát), amiket csökkenthetett, illetve megelőzhetett volna, ha rendben tartja a cukorháztartását, de ebben folyton felelőtlen volt. Állandóan azt hajtogatta, hogy ha már egy jót sem ehet az ember, akkor mi értelme van az életnek. A betegségét ilyenkor figyelmen kívül hagyta, akkor viszont nagyon tudta emlegetni, mikor azt akarta, hogy sajnálják.
Félreértés ne essék, egyáltalán nem panaszkodom. Nincs bennem sem harag, sem düh, sem bánat miatta, pedig nagyon szeretem, de nem hagyom, hogy az ő hülyesége tönkretegye az én hangulatomat is. Viszont az eset szerintem mindenképpen tanulságos.
istvan
november 15, 2012 @ 12:21
@ kaponya jozsef:
Tisztelt József,
– a tulajdonneveket, mint pl. Istvan, nagybetűvel írjuk,
– az ékezeteket is szokás használni, mert nincs olyan angol nyelvű klaviatúra, amely “é”-t, “ő”-t tartalmaz, tehát tehetnéd.
Összességében az a probléma, hogy jó pár izgalmas és elgondolkoztató cikkel kellene foglalkoznunk, ezért félrevisz ez az általad szerintem szándékoltan alkalmazott, hogy úgy mondjam, egyedi helytelen írás. 😥
Putyin998
november 15, 2012 @ 11:09
Great írta:
Ezt a ző nevében is kikkérem….őőő…izéé…
Tényleg Jocó,milyen nyelven tolod a vakert??? 😯
Putyin998
november 15, 2012 @ 11:08
kaponya jozsef írta:
Ez komoly?
Kapcsoltasd fel a villany,ecsém 😀
Egy ilyen gyereknek,mint te ezt bármikor megteszik.
Bárhol.
Great
november 15, 2012 @ 11:02
@ kaponya jozsef:
Te milyen nyelven nyomod?
kaponya jozsef
november 15, 2012 @ 10:31
tisztelt istvan.
kőszőnőm de én későn vettem észre mivel internet kavézobol netezem és a vilagitas sem jo.
Thirdeye
november 13, 2012 @ 19:30
Putyin998 írta:
Akkor ez is azt bizonyítja hogy a jó szív nem vezet halhatatlansághoz 😛
Egyébként köszönjük . :-*
Putyin998
november 13, 2012 @ 14:28
Thirdeye írta:
A jó szivem a sirba visz.Pedig….
…na mindegy. 😛
Off topik archiv ,első oldal.Negyedik kommenttől.Ha jól számoltam,mert csak odapislabntottam.Ha a harmadiktól vagy az ötödiktől akkor kérj magadtól elnézést.
Thirdeye
november 13, 2012 @ 14:09
Putyin998 írta:
Jó tudom :worship: , akkor csak azt írd le , hogy hol írtad le . Léécccciii . :starving:
Putyin998
november 13, 2012 @ 14:09
Thirdeye írta:
Nem törtetést irtam,hanem törekedést.Elégedettség és életélvezet-ez ugyanazt jelentené?
Egyébként értem,amit mondasz,de szerintem hiba itt bármelyik véglet.
A munkamánia is káros lehet.A görcsös akarás is megöli az eredményt.Én ezekre nem tudok sablon receptet,nekem ez igy működik.Másnak máshogy-biztos.
Putyin998
november 13, 2012 @ 14:03
Thirdeye írta:
1.Már ezerszer leirtam.
2.Kaja ÉS életkedv.Mindkettő fontos.
Mivel sosem voltam bánatos,ezért arányokat nem tudok mondani.
Ater
november 13, 2012 @ 12:07
Az életkedv gyakorlatilag a döntés az életben maradásról. Nem te döntöd el, hogy meg akarsz-e születni, csak megszületsz, de az életkedveddel rendelkezel az életben maradásodról. Ha úgy döntesz akarsz élni, akkor van életkedved, ha úgy hogy nem akarsz, akkor nincs. És fordítva: ha van életkedved, akkor megállapítható, hogy akarsz élni, ha nincs, akkor nem akarsz, legfeljebb az ösztöneid dolgoznak.
Thirdeye
november 13, 2012 @ 11:38
Putyin998 írta:
Lehet hogy hiányzik pár billentyű a klaviatúrájáról és csak ennyi az egész , István meg rögtön hazaárúlja :laugh:
( Ez jó védőbeszéd volt Puttyyin 😀 elvtárs , vagy gagyi ? )
Jaa. 😯 az életkedv mindent meghatároz , enélkül semmi értelme ezen a világon lenni .
Thirdeye
november 13, 2012 @ 11:29
Putyin998 írta:
Azzal egyetértek hogy törekedni kell a jobbra , főleg egy zuhanórepülésben lévő civilizációban . De azért közben lehetsz elégedett , nem ?
Arra gondolok hogy az ember akkor is jól érezheti magát a bőrében , ha éppen semmit nem kell megoldania . Csak úgy élvezi a létet . Te tudsz olyat ? A tengerparti hullámokat nézve 😉 ?
Thirdeye
november 13, 2012 @ 10:28
Putyin998 írta:
Nem alapítok virtus
vallást . Csak érzékeltetni akartam hogy nem vagyunk annyira királyok mint szeretnénk.
Putyin998 írta:
Nem a jutub mondja meg hogy mit egyek , azt eszem amihez hozzájutok . ( vagyis amit a gyerekek a barlang elé raknak )
Amúgy tömören leírhatnád mit kell enni ,az asszonyt érdekelné .
Putyin998 írta:
Az életkedv erősíti az immunrendszert , nem a kaja 😛
Will
november 13, 2012 @ 10:08
Nagyon jó cikk lett, gratula Duncan!
“Mit gondoltok, mennyire fontos az életkedv? Mi az életkedv?”
Az élet-kedv az élethez való kedv. Akinek nincs, az nem akar élni, akinek van, az akar. Ergo ha élni akarsz ebben a fizikai világban, akkor fontos, ha nem, akkor hanyagolandó.
“Mi az, ami növeli? Mi az, ami csökkenti?”
A hozzáállás. Ha akarod nő, ha akarod csökken. Ez csak rajtad, egyénen múlik. Lehet kívülről befolyásolni picit, de végeredményben Te döntesz, hogy van-e vagy nincs. Mindig van új cél, sosem fogy el. Hány és hány évszázad kellene ahhoz, hogy mindent megismerjek és olyan mélységben amihez kedvem van? Megszámolni nem tudom most az ehhez szükséges éveket… ha pedig mindent megismertem, akkor két út marad: vagy én is már Amer nyomdokaiba léptem, vagy pedig jön az újabb nagy kaland a halál és annak túloldala.
“Egyetértetek azzal, hogy aki nem akar élni, az nem fog?”
Pontos megfogalmazás. Lehet hallott valaki úgy is, hogy még van fizikai teste. Ekkor annyival könnyebb neki az újrakezdés (ha akarja), hogy ugyanabban a testben van még.
“Ha még ötszáz évig tartana az életetek, mit tennétek, hogy örömöt leljetek benne, és ne süllyedjetek a dekadencia mélyére?”
Vicces, hogy pont hasonlón gondolkozom már egy ideje. A dekadencia amúgy szerintem a fantázia hiányából fakad. Egyszerűen a belefásulás velejárója, amikor már nem tud újat kitalálni az ember. A dekadencia emígyen lehet a megfertőzött életkedv is… nem az életkedv hiánya, de annak elkorcsosulása.
Erről írok egy könyvet egyszer
Putyin998
november 13, 2012 @ 04:07
istvan írta:
Hehehe :laugh:
Hadd védjem meg kedves Kaponya barátomat! 😛
…őőőőő….de mit hozzak fel érvként????? 😯
Putyin998
november 13, 2012 @ 04:06
istvan írta:
Igen is meg nem is.
Nekem máltai selyempincsim van. 😀 Ma is sikerem volt vele az egyetemista lányok között.De házas ember vagyok,…..szerencsére 😉
Miért nem örülsz?Ha az egészségi állapotod megengedi,hogy fejleszd magad,akkor miért nem teszed?Mert nincs értelme?
Akkor mi fontosabb ennél?Fizikális és egyéb szinten?Nem jó érzés erősebbnek lenni a környezetednél?
Nekem az,de én egy igazi egoista állat vagyok. :-X
Nem ismerem igazából a buddhizmust,csak elolvastam a sitten pár könyvet róla.Az alap hozzáállásuk egy-két dologhoz nem rossz,de a gyakorlat borzalmas.
Asszemezt is nihilizmusnak hijják a művelt nyugatiak. 😛
Törekedni kell mindig a jobbra,nem?
Ez alap.
Elégedett soha nem leszek.
istvan
november 13, 2012 @ 02:06
@ kaponya jozsef:
Kedves K.J.
Ne vedd kötekedésnek, de legyen már bennünk annyi tisztesség, hogy legalább egymás nevét jól írjuk le! Szóval nem nem “putin”, hanem Putyin, bökd meg! Legyünk jóindulatúak és tételezzük fel, hogy igazoltan oligofrén vagy, de másolni akkor is tudnod kell! Olyan putin /=kib@szott franciául/ szar a helyesírásod, hogy nyelvi hazaárulást követsz el nagy nyilvánosság előtt. /Na, most is sajnálom, hogy ez a kreténeknek beadott demokrácia nevű szenny van hatalmon, így ez nem büntethető./
istvan
november 13, 2012 @ 01:46
@ Putyin998:
“Miért nem öröm élni?”
Vegyesek ezzel kapcsolatban a gondolataim, szóval, lehet, hogy egy csomó hülyeséget írok.
Olykor ilyenek jutnak az eszembe: miért nem örülök annak, hogy relatíve egészséges vagyok? Vannak, akik születésüktől kezdve hordoznak komoly terheket…
Vagy: a múltkor is levittem sétálni vitakutyámat /westi/. Semmi különös nem történt, csak gyönyörűen sütött a Nap, ragyogtak a színek és az jött fel bennem, hogy de szép is ez.
Ha jól emlékszem, a buddhizmus azt mondja, hogy nem jó együtt lenni taszító dolgokkal és rossz hiányolni jó dolgokat – ez okozza a “nem örömöt”. Szóval szoftver probléma van, /mert én magam tartok valamit jónak, vagy rossznak/ a hardver jól meg van csinálva.
Putyin998
november 12, 2012 @ 22:27
Thirdeye írta:
Akkor alapits egy virusvallást és magasztald őket.Látszik,hogy laikus vagy a témában.
Ha nem tápérték nélküli mérgező sz@rokat rágcsálnál és karban tartanád a testedet,akkor tudnád,hogy az emberi szervezetet nem nagyon tudja megfertőzni semmilyen virus.De mivel jutúbról szerzed az információidat,ezért egy nátha hanyattvág.
Immunrendszer,ismered a szó jelentését?
Putyin998
november 12, 2012 @ 22:23
Ater írta:
Nem szólitottalak meg szerintem,de egyébként minden cikkhez,amihez hozzászólok,először tételesen válaszolok a kérdésekre és utána kezdek a kommentek között kóricálni.Lehet,hogy egyszerre több dologra is oda tudok figyelni.
Putyin998
november 12, 2012 @ 22:20
Petra írta:
Nem pont igy értettem,hehe 😛
Nem pattogok,csak nem értem és nem fogadom el,hogy miért lehet egyáltalán kérdéses az életkedv megléte és miért nem természetes ez mindenkinek?Miért nem öröm élni?
Nem fogok itt előjönni megint a sittes tanmesékkel,pedig lenne kedvem.Miért hiszi mindenki azt ,hogy pont az ő helyzete kilátástalan és mindenki másnál kolbászból van a kerités?
A hozzászólásod vége érdekes és elgondolkodtató.
Ater
november 12, 2012 @ 22:02
Putyin998 írta:
Nem vagyok se önkéntes, se semmilyen moderátor, az offolás pedig f@szság. Nem tudsz koncentrálni, hogy el kell térned a téma tárgyától? (természetesen költői a kérdés, nem érdekel, hogy tudsz-e.)
Putyin998
november 12, 2012 @ 21:56
Thirdeye írta:
Most igazad van kivételesen.Birom azért ,hogy mennyi önkéntes moderátor van minden blogon és fórumon.
Az offolás szépségeiről fingjuk sincs egyeseknek 😛
Putyin998
november 12, 2012 @ 21:52
Thirdeye írta:
Csupa szubjektivitás.Ebből is látszik,hogy nem vagy tisztalelkű,hehe 😀
Anyám sem az egyébként. 😐
Thirdeye
november 12, 2012 @ 19:43
Putyin998 írta:
Putyin998 írta:
Ez a flyerek szövege .
Az emberek nem egyeduralkodók , és nem hódítottak meg semmit .
Egyszerű vírusok kifognak rajtunk , méghogy egyeduralkodó ….
Látod magadat ezen a képen ? :
http://1.bp.blogspot.com/-gdD7vpTigak/T7QjMw4HR2I/AAAAAAAACiE/j6oG-y48dAA/s1600/1.jpg
Petra
november 12, 2012 @ 16:59
Putyin998 írta:
Tudom én, hogy csak azért mersz ilyeneket írni, mert az asszony úgy is megvéd.
Putyin998 írta:
És ki a tököm állította az ellenkezőjét? Sorold csak a neveket, hadd pironkodjanak!
Putyin998 írta:
Ezzel meg aztán kurv@ra (vagy hova köll itt tenni a csigát) egyetértek.
Putyin998 írta:
Putyin998 írta:
Szerintem az életkedv pont az, amiről eddig beszéltél.
Minden, amit írtál (a legeslegelejétől) egybecseng a cikk mondanivalójával, de ha jobb a lelkednek, hogy pattoghatsz, akkor add elő úgy, nekem mindegy.
Putyin998 írta:
Az az energia nem a dühtől van, csak amiatt érzed, de az életerő, vitalitás, vagy a potenciál, vagy hogy mondjam mindig benned van. Az irányított düh az antagonizmus, vagy ellenségesség, az valóban látványosabb, mint ha legyintesz és elvonulsz, de az energia akkor sem száll el. Az energia akkor is ott van, ha valaki „búvalbaszott”, csak akkor azt nem más, hanem saját maga ellen fordítja.
Thirdeye
november 12, 2012 @ 16:48
Ater írta:
Köszönöm a tanítást . :peace:
Ater
november 12, 2012 @ 16:37
Petra írta:
Miért olyan biztos mindenki a lélek halhatatlanságában?Erre se nyertünk még bizonyítékot, csak bízhatunk benne. Mi a helyzet ha csak ezt az egy lehetőséget kapjuk, hogy a test halhatatlanságával elérjük a lélekét is?
A halált élték már túl tudomásunk szerint, az élet az amit még senki (tudomásunk szerint…)
Nem vagyok benne biztos, hogy külön kellene választani a kettőt, mert mi a helyzet, ha a lelkünket tesszük olyan erőssé, annyi mindenre képessé, hogy általa tudjuk teljes mértékben regenerálni magunkat és elkerülni a sérüléseket is, a támadásokat is akár. Miért ne lenne lehetséges, hogy ha már azon a szinten vagyunk, hogy halhatatlanok vagyunk, akkor a puszta akaratunkkal távol tudunk tartani magunktól bárkit és a lehető legközelebb tudunk engedni magunkhoz mindenkit akit akarunk, legyen bármilyen távol is. Ha az első leszel aki ezt eléri, gyakorlatilag hatalmad alá vonhatsz csaknem mindent, más kérdés, hogy akarod-e, én nem akarnám, bár biztos beleszólnék a történések folyásába…mindegy, az már csaknem lényegtelen mit kezdek ha elérem, legalábbis most az:)
Boldogok a gyermekek mert övék a mennyek országa?…A lelkesedésük tényleg irigylésre méltó, de nem elérhetetlen, szerintem megvan bennem, csak nem olyan kuszán, hogy ne tudjak egy dologra koncentrálni.
A spirituális fejlődésben pedig benne van csaknem minden, amit elérsz, amire képessé teszed magad szellemileg, ami persze kihat a fizikai dolgokra is. Fizikai erővel nem tudsz hatni a lélekre, szellemre, de fordítva annál inkább.
Petra
november 12, 2012 @ 16:11
@ Ater:
Most olvastam csak az új írásod és most már méginkább kíváncsi vagyok a módszeredre.
Ater írta:
:yes: Hát ezt mondom én is. Nosza, dolgozzunk össze!
Petra
november 12, 2012 @ 16:03
@ Ater:
Akkor én válaszolok neked, ha nem baj.
A halhatatlanság nem cél, hanem egy tény és nem elérendő, hanem elfogadandó és kihasználandó. Nyilván, ami a lelket illeti.
A test halála sem cél, de tény, hogy nincs tudomásunk olyanról, akinek ne sikerülne elérni; nem tagadandó, hanem elkerülendő és odázandó. Ennek nyilván van egy fizikai oldala (ezt taglalta az előző két rész) és van a lelki, ami nélkül ugye bár nem ember az ember.
A kérdés az, hogy ez a lélek miért nem egyetlen testet használ időtlen időkig és a tudás ahhoz kéne, hogy erre választ kapjunk, vagy hogy megoldjuk, hogy ez is működjön. Hogy mindenki nyugodtan csinálja a napi tevékenységét, végezze a dolgát, valósítgassa az álmait, meg ilyenek, közben ne romoljon a fizikai, szellemi állapota, ha megsérül minden további nélkül regenerálódjon és mindezt ugyanolyan lelkesedéssel, mint kiskorában (mondjuk, mikor focizott a grundon, elesett, lehorzsolta a lábát, felugrott és már rohant is tovább a labda után), amíg világ a világ. Ennek a megfejtése és a módszerek megismertetése másokkal már lehet egy jó cél, de szerintem még ennél is konkrétabb kell, sokkal konkrétabb.
A kulcs, nos talán tényleg a spirituális fejődés, bár nem tudom, hogy pontosan mit értesz alatta, de ha ez választ adhat az előbbi kérdésre, akkor nagyon örülnék, ha megosztanád. Szerintem ezzel nem csak én vagyok így (bár a cikk kérdései nem pont így hangzanak).
Ater
november 12, 2012 @ 16:00
@ Thirdeye:
A te önbizalmad rajtad és nem rajtam múlik, hát nem tudod? 😉
Thirdeye
november 12, 2012 @ 15:57
Ater írta:
Tudnál nekem kölcsönözni ebből az önbizalomból ?
Nem kell sok , pár deka is elég lenne kezdésnek .
Ater
november 12, 2012 @ 15:27
@Thirdeye
Thirdeye írta:
Rajta vagyok, de szerintem lehetséges, hogy ugyanebben az életben elérjek olyan magas szintet ami lehetővé teszi a fizikai halhatatlanságot is, kár volna ezért a testért..:P
De ha nem is érem el azonnal a halhatatlanságot, de tudok kellő időt biztosítani magamnak és fiatalon tartani a testem addig míg el nem érem a teljes halhatatlanságot és azt, hogy ne találjak lehetetlent, az már egy jelentős fejlődés volna, a lényeg abban rejlik, hogy még ezzel sem kellene megelégednem. Az ember természetében az elégetetlenség nagy szerepet játszik, kár, hogy az emberek értéktelen dolgokra pazarolják ezt az erőt, ami sokkal előrébb vihetné mind az egyént, mind az emberiséget, mind a bolygót és az univerzumot. Jó volna a csapatmunka.
A dolgokat nehezíti, hogy nem vagyok hajlandó tanulni senkitől, mert amit mástól kapok az már legalább másodkézből van, nem teljes. Viszont a gondolatébresztést preferálom, mert attól, hogy egy gondolat megfogan a fejemben, még nem fogadom el feltétel nélküli igazságnak, viszont végiggondolva hasznosabbnál hasznosabb konklúziókat vonhatok le belőle, nem beszélve arról, hogy ezernyi más gondolatot ébreszt, szóval az önfejlesztés külső segítség nélkül is viszonylag gyors, viszont enélkül a bizonyos segítség nélkül stabilabb, nincsenek gyenge láncszemek, mert csak abból építkezem, amiről meggyőződtem, hogy igaz, mert magamban megbízom és ha ez a tudás tőlem származik (még ha meg is fogalmazta már más esetleg), akkor támaszkodhatok rá és jó alapként vagy építőelemként szolgálhat. Persze ehhez azt is meg kellett tanuljam, hogy ha valamit egyszer biztosnak vettem, még meggondolhatom magam, nem kell foggal-körömmel ragaszkodni hozzá, ha bizonyosságot nyersz arról, hogy tévedtél, ezek az “építőelemek” felülírhatóak. Lassan de biztosan halhatatlan leszek és mindenre képes.
Thirdeye
november 12, 2012 @ 15:10
Ater írta:
Azért ennél magasabb spirituális szintet még ebben az életben is elérhetsz 😉
( Nem értem Putyint , miért mondja hogy provokálom az embereket ? ) :giggle: